שמיים עמוסים בגבול הצפון. בלבנון מדווחים על נוכחות מוגברת של חיל האוויר הישראלי במרחב האווירי שלהם כשמנגד – הצבא הלבנוני מודיע כי יבצע גיחות לילה חריגות עם מטוסי חיל האוויר שלו, יתכן כדי לגרום לישראל להסיט חלק מהטיסות שלה.

בסוכנות הידיעות האיראנית "טסנים" דווח הבוקר (שלישי) שמטוסי קרב ישראלים טסו בימים האחרונים בשמי בירת לבנון ביירות והדרימו גם לאזור צידון. יום קודם לכן עלה לרשת תיעוד שנטען כי מה שרואים בו הוא מטוסי 15-F של חיל האוויר כשהם טסים בגובה נמוך לאורך גבול סוריה-לבנון.

טיסות של חיל האוויר בשמי דרום לבנון הן עניין שבשגרה. בחודש ספטמבר האחרון לבנונים "עקצו" ברשתות את נסראללה אחרי תיעוד שכזה. אך צבר הדיווחים הנוכחי והמקומות אליהם הגיעו מטוסי הקרב על פי הדיווחים, הם חריגים יחסית. על פי פרסומים זרים לבנון משמשת גם כנתיב לתקיפות הישראליות בסוריה.

על הרקע הזה פורסמה הצהרה רשמית של צבא לבנון על כך שחיל האוויר הלבנוני יחל לבצע גיחות ליליות בין השעות 17:00 עד 24:00 שימשכו בימים הקרובים. עוד צוין כי הגיחות יהיו בין הבסיסים רייאק, חאמת, ביירות וקאלייאת.

מדובר בטיסות נדירות ויתכן כי המטרה היא להפריע לטיסות חיל האוויר הישראלי, יתכן שאפילו להסיט חלק מהן. לא מדובר בכלי טיס שהם איזשהו איום גדול על מטוסי חיל האוויר, אך כל התנגשות אווירית בין הצדדים עלולה לחמם את הגזרה.

המטוס (צילום: USA Air Force/Wikimedia Commons)
מטוס הסופר טוקאנו מהסוג שמפעילה לבנון | צילום: USA Air Force/Wikimedia Commons

ללבנון יש חיל אוויר קטן שעד לשנת 2017 לא כלל מטוסי קרב והתבסס על מטוסים קלים ומסוקים. בשנה זו הם רכשו במימון סעודי 6 מטוסי תקיפה קלים מסוג A-29B "סופר טוקנו". מדובר במטוסי בוכנה דו מושביים לסיוע אווירי קרוב ותקיפה, שהטייסים שלהם קיבלו הכשרה בארה"ב.

הפעם האחרונה שנרשמה התנגשות אווירית בין ישראל ללבנון הייתה ביום הראשון של מלחמת ששת הימים, אז מטוס "הוקר הנטר" של חיל האוויר הלבנוני חדר לישראל והופל על ידי אור אבן ניר מטייסת 117. הפלה זו אגב גרמה לממשלת לבנון לחזור בה מההחלטה להצטרף למלחמה.

בימים האחרונים הורגשה התגברות במתיחות האזורית, כאשר לצד האיומים של חיזבאללה לנקום את הרג הפעילים שלהם בתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה, היה גם החיסול של מדען הגרעין האיראני הבכיר.

מסוק נאטו מעל שמי ביירות (צילום: 
Bruno Vincent, GettyImages)
מסוק צבאי זר מעל שמי ביירות. שמים עמוסים | צילום: Bruno Vincent, GettyImages