תושבים בלבנון העלו בשעות האחרונות סרטונים לרשתות החברתיות בהם נראים לטענתם מטוסי חיל האוויר הישראלי, שפעלו בשמי לבנון. מבחינה של הסרטונים נראה כי מדובר במטוסי קרב מסוג 15-F שכמוהם מפעיל חיל האוויר.

מטוסי החיל, מאוישים ולא מאוישים, פועלים בשמי לבנון לא פעם. מה שחריג באותם סרטונים הוא שהם נראו טסים בגובה נמוך במיוחד, דבר שגרם לתושבים לתעד אותם ולהעלות לרשת.

באחד הסרטונים נראה מבנה של רביעיית מטוסי קרב טסה בגובה נמוך ובתמונות נוספות שעלו נראו מטוסי F-15 כשהם מתמרנים, גם כן בגובה נמוך. על פי חלק מהטענות בלבנון המטוסים גם ביצעו "תקיפות מדומות".

בשנים האחרונות לבנון הגישה לאו"ם מספר תלונות נגד הטיסות הללו, שמטרתן כפי הנראה היא איסוף מודיעין והרתעת ארגון חיזבאללה, אולם בישראל דחו בתגובה את הטענות.

באביב 2019 לאחר סבב בין חיזבאללה וצה"ל איים מנהיג הארגון חסן נסראללה שיפיל כל מטוס ישראלי שיחדור לשמי לבנון. באוקטובר של אותה שנה הארגון אף ירה טיל נ"מ שלא סיכן את כלי הטיס הישראלי. האיום הזכור של נסראללה הביא את אותם לבנונים שפרסמו את הסרטונים "לעקוץ" את מנהיג חיזבאללה.

"איפה נשק ההרתעה? איפה ההתנגדות האדירה שהחריבה את נמל ביירות בחודש מאי, איפה כל טילי הקורנט שלכם?", צייץ לבנוני שהפנה אצבע מאשימה לארגון הטרור בנושא האסון הגדול בנמל. גולש אחר צייץ בציניות: "שני מטוסים ישראלים? חשבתי שמטוס של ההתנגדות רודף אחרי מטוס ישראלי".

(אחת התגובות: "איפה נשק ההרתעה?")

(תגובה נוספת: "חשבתי שמטוס ההתנגדות רדף אחרי ישראלי")

כזכור, לאחרונה הודיע צה"ל על כמה אירועים בהם נפל רחפן ישראלי בשטח לבנון. בצבא הדגישו כי באותם מקרים לא היה חשש לדלף מידע.