"חמישה מטוסי קרב ישראלים חדרו למרחב האווירי של לבנון וחגו מעל שמי המדינה באזור ביירות, בעל בק, מרג'עיון ונבטיה מספר פעמים עד שהסתובבו ועזבו", כך צוטט אמש (רביעי) בכיר בצבא לבנון בסוכנות הידיעות הסורית SANA. בנוסף טען כי: "שתי ספינות קרב של חיל הים הישראלי גם כן נכנסו לתוך המים הטריטוריאליים של לבנון".

זאת לאחר שבתחילת השבוע יוחסה לישראל תקיפה באזור דמשק שהגיעה כביכול מכיוון שטח לבנון באוויר ובים. כזכור, לאחרונה פורסם כי בין ישראל ללבנון יתקיים משא ומתן בתיווך אמריקני לקביעת גבול ימי ועוד קודם לכן, חדר לישראל רחפן משטח לבנון.

בתוך כך, מפקד חיל האוויר הלבנוני, הגנרל זיאד חייקאל התראיין אתמול לתקשורת הזרה וסיפר על תוכניותיו: "לראשונה יש לנו צי מטוסים עם פצצות מונחות לייזר שיכול לתת מענה לכל משימה במרחב הלבנוני בתוך 20 דקות", הצהיר הגנרל. "המטסים שלנו מצוידים במערכות נשק התואמות את הטכנולוגיה של מטוסי הקרב מהדור הרביעי והחמישי".

מסוק נאטו מעל שמי ביירות (צילום: 
Bruno Vincent, GettyImages)
מסוק נאט"ו מעל חופי ביירות, ארכיון | צילום: Bruno Vincent, GettyImages

הוא הודה כי האפשרויות הכלכליות של צבאו מוגבלות וסיפר מאיפה מגיעה התמיכה. "אין שום דבר שמונע מחיל האוויר הלבנוני לרכוש ציוד צבאי מאף מדינה כולל רוסיה וסין, אבל כרגע ארה"ב היא שתומכת בצבא שלנו וצפויה לספק לחיל האוויר שישה מסוקים עד שנת 2021".

"הצעד הבא שלנו", סיכם הגנרל הלבנוני בציטוט מעניין בהקשר הישראלי, "הוא לרכוש מערכות הגנה אווירית ומכ"ם כדי לשלוט במרחב האווירי של לבנון ולמנוע כל חדירה לשטחנו".

כזכור, בסוריה כבר פועלות מערכות הגנה אוויריות (נ"מ), כשבין היתר טיל שנורה מהן בתקיפה האחרונה שיוחסה לישראל, נחת בשטחה של קפריסין וגרם לבהלה במדינה.