בימים האחרונים אנחנו שומעים על תקיפות המיוחסות לישראל בסוריה והיום, פרסומים שונים על הערכה במערכת הביטחון שהאיראנים, שאתרים שלהם במדינה נפגעו, נמצאים בדרך החוצה משם.

אבל כלל לא בטוח שמערכת הביטחון מייצרת תמונה נכונה לציבור, כאילו התקיפות שיוחסו הביאו את האיראנים לצאת מסוריה ובכך להתרחק מגבול ישראל.

יש לא מעט כאלו הסבורים שהאיראנים מעולם לא תכננו לכבוש את סוריה וגם לא להישאר בה לצמיתות. המטרה העיקרית שלהם הייתה לשמור את אסד הבן בשלטון כדי שיהיה להם גשר יציב לצבא שהקימו בלבנון, חיזבאללה.

את המטרה הזו הם כבר השיגו, ככה שכבר בשלב הזה הם יכולים לקצץ בהשקעה. על הדרך, הם גם הצליחו לבנות תשתית טרור באזור הגולן. כרגע אמנם תשתית לא יעילה אבל קיימת ודריסת הרגל מספיקה להם.

יש לציין שהתשתית הזו לא תביא לעימות איראני עם דמשק, כי מה שיש להם בלבנון חשוב יותר, כולל נתיב האספקה שעובר דרך סוריה.

נתון חשוב נוסף להביא בחשבון הוא שלמעשה, אין כל כך הרבה איראנים בסוריה. מדובר במנהלים של שכירי חרב. אם הכמות שלהם יורדת, הסיבה היא גם כלכלית, וגם שהמשימה העיקרית, התחזקות חיזבאללה, הושגה.

האיראנים ספגו מכות מאוד קשות בתקיפות שיוחסו לצה"ל על מתקניהם. רק שאין דרך אמתית לעצור התעצמות צבאית במהלכים צבאיים נטו. נראה שבישראל מסרבים לקבל את זה, כמו שמסרבים להבין את המטרה של האיראנים ובעיקר - את הסבלנות שיש להם. באופן תמוה חלקם הם גם אלו שאחראים לחלק מהדיווחים הזרים.