לראשונה מאז שנכנסה לסוריה: אירן מצמצת לאחרונה את כוחותיה ברפובליקה הערבית ואף מפנה בסיסים מהמדינה. גורמים ביטחוניים מסבירים: "איראן הפכה מנכס עבור סוריה - לנטל". עוד הם מבהירים: "ישראל תגביר את הלחץ על אירן עד ליציאתה מסוריה". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הגורמים הביטחוניים מסבירים שנוצר מצב שבו סוריה משלמת מחירים הולכים וגוברים בשל הנוכחות האירנית בשטחה - על מלחמה שאינה שלה. על כן, יציאת אירן מהמדינה הופכת גם לאינטרס של סוריה עצמה.  

בשנה החולפת נרשם זינוק משמעותי במספר התקיפות בסוריה שיוחסו לישראל, כך על פי פרסומים זרים. אותן תקיפות התמקדו בנוכחות האירנית בשטח ובמפקדות אירניות - ולא רק בסיכול הברחות של אמצעי לחימה. כמו כן, נרשמה ירידה משמעותית בהיקף הברחות אמצעי הלחימה האירניות לסוריה בחצי השנה האחרונה. בסיסים אירניים פונו מהמדינה, כמו גם - צמצום משמעותי של היקף נוכחות האירנים בסוריה. 

ישראל תוקפת בסוריה
ישראל תוקפת בסוריה

"אנחנו נחושים, נחושים יותר ואני אגיד לכם למה", הסביר שר הביטחון נפתלי בנט, "בשביל אירן, סוריה זו הרפתקה רחוקה 1,000 קילומטר מהבית, בשבילנו זה החיים. אנחנו הרבה יותר נחושים. חיילים אירניים שבאים לאדמת סוריה ופועלים בה, דמם בראשם. הם מסכנים את חייהם, משלמים בחייהם וימשיכו ביתר שאת. אנחנו לא נוותר ולא נאפשר הקמת בסיס אירני קדמי בסוריה".

15 הרוגים מקרב מיליציות אירניות

המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח הבוקר (שלישי) כי 15 פעילים של מיליציות המזוהות עם אירן נהרגו בתקיפה שבוצעה הלילה באזור דיר א-זור שבמזרח סוריה. 

בתקשורת הזרה דווח כי יעד התקיפה בחלב הוא מכון מדעי באל ספירה, שבו פיתחה סוריה נשק מתקדם ואפילו נשק כימי בעבר. לפי חלק מהדיווחים, מספר טילים יורטו על ידי מערכת ההגנה האווירית. עוד דווח כי המטוסים שביצעו את התקיפה נכנסו לשטח האווירי של סוריה ממזרח דרך עירק. המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתקיפה נפגעו מחסנים של המיליציות הכפופות לאירן בתוך המרכז הצבאי שהותקף כביכול בידי ישראל. 

תקיפה ישראלית בסוריה
תקיפה בסוריה

בתחילת השבוע שעבר דווח בסוריה על תקיפה ישראלית באזור דמשק. לפי הדיווח, מערכות ההגנה האווירית הופעלו בעקבות שיגור של כמה טילים, שהגיעו מכיוון דרום לבנון.

בסוכנות הידיעות הסורית "סאנא" נטען כי מרבית השיגורים, שהגיעו לטענתם ממטוסי קרב ישראלים ששהו בשמי לבנון, יורטו. בסוריה דיווחו כי 7 נהרגו באותה תקיפה, דרומית לדמשק, 4 פעילי מיליציות הקשורות לאירן ו-3 אזרחים, ביניהם ילד.