יום ראשון השבוע. קצת לפני השעה שבע בבוקר אחמד (שם בדוי) מניע את הטרקטורון, אוסף את חברו שממתין לו ליד אחת הדיונות בביר הדאג' שבנגב ונוסע במהירות מטורפת לעבר שטחי האש של בסיס צאלים במטרה לגנוב ציוד של חיילים ותחמושת, להעמיס תוך כדי נסיעה ולברוח.

שניהם לבושים במדי ב' של צה"ל, עטופים בכאפיות וכובעי גרב ירוקים כדי שלא יזהו אותם. רק עיניהם צצות בקושי החוצה. אחמד חוצה במהירות את אוהלי החיילים שרק התעוררו ולא מבינים מה קורה. תוך מספר שניות, מספיק לגנוב כמה תיקים גדולים ושקי שינה, נמלט מהמקום ונעלם כאילו בלעה אותו הדיונה. החיילים נותרו פעורי פה והמומים מבלי יכולת להגיב.

"כל שטחי האש של צאלים שייכים לנו", כך, לא פחות, מכריז אחמד בראיון בלעדי ל-mako. "המדינה גנבה לנו את האדמות", הוא ממשיך וטוען. "גירשו אותנו. אנחנו גונבים בחזרה את מה ששייך לנו. המדינה חושבת שאנחנו הבדואים פראיירים. הצבא יושב על האדמות שלי ואני אמשיך להיכנס לשטחי אש ואגנוב כל מה שיש עד שהחיילים יעזבו אותם".

אחמד, בשנות באמצע שנות העשרים לחייו, מנהיג את אחת הכנופיות הגדולות והפרועות ביותר שפועלות בשטחי האש של צאלים ובסיסי צה"ל בנגב. הוא הספיק לרצות כמה עונשי מאסר על עבירות רכוש שביצע, כולל גניבת מטרות משטחי אש אבל לדבריו, זה ממש לא מרתיע אותו.

"גנבתי משטחי אש שלדים של טנקים, מכוניות ישנות שהצבא זרק כדי להתאמן. כל דבר שיש בו כסף אנחנו גונבים. יש לנו הרבה משפחות לפרנס. החיילים פוחדים להתקרב אלינו. הם יודעים שאם צריך נגן על עצמנו".


"המדינה חושבת שאנחנו הבדואים פראיירים. הצבא יושב על האדמות שלי ואני אמשיך להיכנס לשטחי אש ואגנוב כל מה שיש עד שהחיילים יעזבו אותם".

ראש כנופיה בדואי
שטחי אש (צילום:  שמעון איפרגן)
שטחי האימונים של צה"ל. הבדואים מכירים כל פינה | צילום: שמעון איפרגן

לשאלה אם יפתחו לעברו באש משיב אותו ראש כנופיה בדואי בנחרצות: "מי שינסה לירות בי אני אירה בו בחזרה. יש לנו קלצ'ניקובים ואמ-16. מספיק תחמושת לפגוע במי שיפגע בנו. לא כדאי להם לנסות אותנו. זו תהיה מלחמה עם הרבה הרוגים".

ההערכות הן שיותר מעשר כנופיות כאלו של בדואים מהפזורה פועלות בשטחי האש של צאלים ובסיסי צה"ל בנגב. מאות עבריינים בהם בכירים מעורבים בגנבות.

הם גונבים תחמושת מסוגים שונים: כדורים, תרמילים, רובים, רימוני הלם ורסס. גם ציוד צבאי כמו משקפות לראיית לילה, אוהלים, שקי שינה, יתדות, תיקי אישיים של חיילים. גם כלי רכב השייכים לחיילי מילואים כבר נגנבו מחניית בסיס צאלים, ג'יפים צבאיים, דלק סילוני שזורם לטייסות חיל האוויר בנגב ובערבה, שלדי טנקים וכלי רכב ישנים שהונחו בשטחי אש כמטרות לטייסי חיל האוויר ולאימוני יחידות שריון.

"היו לא מעט מקרים שטייסים טסו לאימון בשטחי אש וחזרו אחרי כמה דקות כי לא איתרו את המטרות. היו שם מטרות בדמות טנקים ישנים שנלקחו שלל מכל מיני מלחמות והכנופיות הבדואיות גנבו אותם", סיפר בעבר קצין בחיל האוויר, "הם גורמים נזק כבד מאוד. משבשים את האימונים וגורמים לא פעם לביטולם".

קצין בבסיס צאלים העיד לאחרונה: "הפסקנו אימונים רבים בגלל שגנבים חדרו לשטח כשכוחות שריון ולוחמים מיחידות שונות התאמנו. כל הפסקת אימון זה נזק של מיליוני שקלים. הם גרמו לביטול של עשרות אימונים בשנה האחרונה. מישהו צריך לטפל בתופעה הזו. אנחנו רגילים לחתור למגע עם מחבלים אבל לא עם גנבים".

בשבוע שעבר למשל, עבריין בדואי שנמלט מהמשטרה נכנס לשטחי אש, האימונים הופסקו לארבע שעות בהן התנהל מרדף אחריו ולצה"ל נגרם נזק כספי משמעותי.

חברי הכנופיות פועלים במשמרות לאורך שעות היממה. כל כנופיה אחראית על שטח מסוים שבו נמצאים בסיסים ושטחי אש ברחבי הנגב. הם מכירים כל גרם של אדמת הנגב. לא פוחדים מנפלי פגזים ותחמושת. מבחינתם, המטרה מקדשת את האמצעים: לגנוב כמה שיותר.

"אנחנו עוקבים כל הזמן אחרי החיילים", מציין אותו אחמד. "אוספים מודיעין, מתי הם יוצאים לאימונים, כמה חיילים שומרים על האוהלים, מאיפה אפשר להפתיע אותם מבלי שיתפסו אותנו. אנחנו יודעים עליהם הכול. אותו דבר בש.ג של הבסיסים. אנחנו עושים סיורים מסביב, מגיעים עם ארגז כלים ואיפה שהגדר נמוכה ואפשר להיכנס או לחתוך אותה נכנסים וגונבים כדורים, כלי נשק, מדים. מה שיש ושווה כסף".

מרבית הציוד הצבאי נמכר לסוחרי נשק ותחמושת העובדים עם ארגוני טרור בשטחים ולעבריינים בארגוני פשיעה יהודים וערבים הפועלים במשולש, בשרון ובצפון הארץ. את מדי צה"ל למשל והג'יפים מסוג סופה אחמד ואנשיו מוכרים לבכירי מבריחי הסמים ממצרים לישראל, המסייעים להם להסוואה בשטח.


"הפסקנו אימונים רבים בגלל שגנבים חדרו לשטח כשכוחות שריון ולוחמים מיחידות שונות התאמנו. כל הפסקת אימון זה נזק של מיליוני שקלים. מישהו צריך לטפל בתופעה הזו".

קצין צה"ל
המרדף (צילום: דוברות המשטרה)
מרדף בצאלים | צילום: דוברות המשטרה

אחמד מטיל פצצה כבדת משקל. הוא חושף לראשונה כי הוא וכמה מחבריו לכנופיה משחדים חיילים בסדיר המאפשרים להם להיכנס לבסיסים כדי שיוכלו לגנוב בעיקר כדורים.

"יש לנו את האנשים שלנו בבסיסים. הם מכניסים אותנו חופשי מתי שצריך או שהם מעלימים עין ונותנים לנו לגנוב את הכדורים, מדים ולברוח. היו מקרים שגנבנו ג'יפי סופה. אנחנו משלמים להם פעם 1,000 שקל, פעם 2,000 שקל, תלוי. מידי פעם מביאים להם גם שק של מריחואנה".

כך למשל בשבועות האחרונים פורסם כי הגנבים הבדואים גנבו מבסיס צאלים 93 אלף כדורים ומבסיס שדה תימן כ-20 אלף כדורים. בשני המקרים נפתחו חקירות מצ"ח בחשד שחיילים סייעו לגנבים.

"גנבנו בזמן האחרון יותר ממאה אלף כדור של אמ-16 מנשקיה של בסיס", ממשיך אותו עבריין ומתפאר. "חיילים רואים אותנו ולא עושים כלום. הם פוחדים מאתנו".

אם זה לא מספיק אז בשבוע שעבר גנבים חדרו לבסיס צאלים וגנבו תשע מכולות שהכילו ציוד טכנולוגי משוכלל ששימשו לאימונים של יחידות בשטחי אש. לטענת גורמים המעורים בפרטים, כמה מהכנופיות החלו בשבועות האחרונים להשתמש ברחפנים באמצעותם הם מאתרים נקודות תורפה במערך האבטחה על מנת לחדור לבסיסים.

"אנחנו באים עם כמה טרקטורונים לבלבל את החיילים. כל פעם מכיוון אחר", סיפר מ', אחד הגנבים, "עושים סיבובים סביב הגדרות, חותכים את הגדר עם מספריים מברזל, נכנסים לבסיס וגונבים. היו פעמים שבאתי עם אקדחים, סכינים ורובים כדי להפחיד את החיילים שלא יתקרבו אלינו עד שנסיים לגנוב את התחמושת".


"יש לנו את האנשים שלנו בבסיסים. הם מכניסים אותנו חופשי או שהם מעלימים עין ונותנים לנו לגנוב את הכדורים ולברוח. אנחנו משלמים להם פעם 1,000 שקל, פעם 2,000 ולפעמים מביאים שק מריחואנה".

ראש כנופיה בדואי
חייל צה"ל (צילום: Ilia Yefimovich, Getty Images)
"אם אלה נהלי הפתיחה באש, למה צריך ש.ג?" | צילום: Ilia Yefimovich, Getty Images

חייל באחד מבסיסי הדרום שיתף השבוע בתחושת תסכול קשה: "הבעיה הגדולה שאני כחייל לא יכול לעשות כלום. אתה רואה בדואי גונב מכולות שלמות של ציוד ואין לך סמכות לעצור אותו או לירות בו. אנחנו לא שוטרים והגנבים מנצלים את זה. הם יודעים שלא נרה בהם אז למה שלא ימשיכו לגנוב?".

בשבוע שעבר גם חדרו שלושה צעירים בדואים לבסיס שדה תימן. הם התעמתו עם חיילים ואחד מהם זרק לעבר הכוח הצה"לי רימון אימונים. בצה"ל תגברו את האבטחה סביב המחנות בדרום, אך זה עדיין לא מספיק.

"מפקירים אותנו", זועם חייל בבסיס שדה תימן איתו שוחחנו השבוע. "אחר כך מתפלאים למה יש גניבות. אי אפשר לחתור למגע ולירות בהם כי מצ"ח יעצרו אותי, אני אשב בכלא והחיים שלי ייהרסו". עוד הוסיף אותו חייל: "מבחינתי הגנבים האלה גרועים ממחבלים. צריך שישנו את נהלי הפתיחה באש, לקבוע שגנב תחמושת הוא כמו מחבל ומותר לירות בו. בינתיים אנחנו חסרי אונים, לא יכולים לעשות כלום. אני מרגיש כמו בובה".

חייל בבסיס צאלים מתאר תמונה עגומה דומה. "אסור לך לירות בהם, הם נכנסים עם טרקטורונים גונבים מה שבא להם ואני כמו בובת שלג. אסור לי לעשות כלום. מתקשרים למשטרה, עד שהם באים הגנבים כבר ברחו עם כל התחמושת והציוד. אם לא ישנו את נהלי הפתיחה באש, עדיף שהבסיסים יהיו פתוחים ושהבדואים יגנבו מה שבא להם. למה צריך ש.ג ושומרים בבסיס אם אסור לחתור למגע איתם?".

האירוע בבסיס והעדויות (צילום: דוברות המשטרה)
הרכב שפרץ לנבטים ועדויות החיילים. אירוע שיא | צילום: דוברות המשטרה

אירוע שיא נוסף נרשם השבוע כשגנב רכב בדואי התפרץ לתוך בסיס נבטים של חיל האוויר. אחרי כמה מאות מטרים הוא נטש את הרכב לאחר שצמיגיו נוקבו בדוקרנים וברח. במשך שעות כוחות גדולים באוויר וביבשה חיפשו אחריו תוך חשש שהוא מתחבא חלילה בין מטוסי ה-35-F המוצבים ואחרים המוצבים שם, חשש שהוסר באמצע הלילה כשאותרה נקודת הבריחה שלו. כך פרחח אחד היטל בכוחות גדולים של צבא ומשטרה במשך שעות.

אחמד ושאר חברי כנופיות הבדואים בדרום, לא מתכוונים להפסיק. בשיחה איתו השבוע הוא שב ומאיים: "אנחנו לא מפחדים מאף אחד. נמשיך לגנוב מכל מקום עד שיפנו את כל הבסיסים ושטחי האש ששייכים לנו. אם חייל יירה לעברנו, הוא יחטוף צרור".

במשטרת מרחב הנגב והמחוז הדרומי ערכו בשבועות האחרונים מבצעים רבים כדי לעצור את המעורבים בגניבות משטחי צה"ל ונעצרו כמה חשודים אבל זו טיפה בים.


"אתה רואה בדואי גונב מכולות שלמות של ציוד ואין לך סמכות לעצור אותו או לירות בו. אנחנו לא שוטרים והגנבים מנצלים את זה".

חייל צה"ל בדרום
המרדף (צילום: דוברות המשטרה)
משטרה עוצרת נהג בדואי שגרם לעצירת אימון צה"ל. טיפה בים | צילום: דוברות המשטרה

"אי אפשר בכל פעם שיש טרקטורון שנכנס לשטח אש לעלות במיידי מסוק ולנהל מרדף, זה בלתי אפשרי", הסביר קצין משטרה עמו שוחחנו. "מדובר בשטחים עצומים. יש פעילות מבצעית בשטחים הללו כולל מעצרים של חשודים ופעילות סמויה. אנחנו מתייחסים לתופעה הזו בחומרה רבה, אך לצערי לא פעם בתי המשפט משחררים את החשודים או גוזרים עליהם עונשים קלים".

העבריינים הבדואים החליטו באחרונה להוריד פרופיל ובקושי מעלים סרטונים שלהם ל'טיקטוק' כדי שהמשטרה לא תאסוף עליהם ראיות ותעצור אותם.

"עצרו אותי כמה פעמים, ישבתי כמה חודשים בכלא, השתחררתי וחזרתי לעבוד", סיפר ראש הכנופיה אחמד. "יש לנו עורכי דין טובים שמקבלים הרבה כסף לשמור עלינו. אם מישהו עצור או נכנס לכלא יש לנו מספיק אנשים שיחליפו אותו. טיקטוק? זהו, נגמר. לא מעלים סרטונים יותר. עובדים בשקט בלי רעש".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:

"תחום הגנת המחנות ואופן הטיפול וההתמודדות עם אירועי גניבה ופריצה למחנות נמצא במיקוד מטכ"לי ובעיסוק שוטף של הדרג הבכיר בצבא. בצה"ל מייחסים חשיבות עליונה להפקת לקחים וללמידה מעמיקה מכל אירוע במטרה לצמצם משמעותית את תופעה חמורה זו.

כלל האירועים מתוחקרים לעומקם ומטופלים על ידי כלל הגורמים הרלוונטיים, לצד המשטרה הצבאית שחוקרת כל מקרה לגופו. בצה"ל לא מוכר מקרה של קבלת שוחד על ידי חיילים.

בשנים האחרונות, כחלק מפרויקט למיגון בונקרים ונשקיות, הושקעו משאבים נרחבים בטכנולוגיה ובתשתיות. נערכו מאות ביקורות מטכ"ליות, בהן נבחנו מחנות צה"ל בכל רחבי הארץ באשר לאופן המשך מימוש ההנחיות ובוצע בוחן פתע ב-52 בסיסים ברחבי הארץ.

בעקבות מסקנות ועדה מטכ"לית מקיפה שמינה הרמטכ"ל, הוחלט לאחרונה על הקמת מערך הגנת המחנות, שיפעל תחת המשטרה הצבאית. המערך שצפוי לצאת לדרך בחודשים הקרובים, יוביל, יאחד וירכז את כל העולם הצבאי של הגנת מחנות ואמל"ח תחת קורת גג אחת.

צה"ל משקיע משאבים רבים גם בפרויקטים כדוגמת "עין צופיה" למיגון מחסני הנשק והתחמושת בצה"ל ופרויקטים נוספים בפיתוח כגון 'משמר תנופה' למיגון כ-50 מחנות צה"ל, פיתוח ויישום מכולות נשקים חכמות ואבטחת כלי נשק צבאיים ביישובי הגמ"ר. בשנתיים האחרונות בוצעו מאות ביקורות בהובלת מבקר צה"ל בנושא אבטחה, זאת לצד פעולות הסברה ותרגילים רוחביים.

ביחס להוראות הפתיחה באש, לרבות ביחס לאירועי גניבה, נדגיש כי ההוראות מועברות בצורה ברורה ושוטפת לחיילים".