אמש (שני) סמוך לשעה 20:00 בערב, בדואים שגנבו רכב ונמלטו איתו מהמשטרה ניצלו רגע שבו שער בסיס נבטים של חיל האוויר היה פתוח ופרצו פנימה. בשלב מסוים הרכב עצמו נבלם אך החשוד או החשודים המשיכו בריצה לתוך שטח הבסיס.

מהרגע הזה החל בתוך הבסיס אירוע שנראה כאילו לקוח מתוך סרט. המשרתים נקראו להסתגר בחדריהם, כולל במגורי המשפחות. החשש היה גם שמישהו יפגע חלילה וגם מכל נזק שהוא למטוסים החשובים שמוצבים שם, כולל מטוסי האדיר 35-F חמקן.

כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה הוקפצו לבסיס ששטחו בגודל של עיר וסמוך לשעה שלוש לפנות בוקר איתרו נקודת יציאה של החשודים ואינדיקציה ברורה לכך שהם טיפסו על גדרות הבסיס, יצאו החוצה ואין בשלב זה באופן רשמי חשודים שנמצאים בשטח הבסיס.

(תיעוד משיחה של אחד המשרתים בבסיס)

לכאורה האירוע הסתיים אבל ברור שלא יהיה אפשר לעבור עליו לסדר היום. על המשרתים בבסיס עבר לילה ארוך, דרמטי והזוי שלא ישכחו הרבה זמן וכמה מהם סיפרו ל-mako איך זה נראה מבפנים.

"פתאום הייתה הקפצה ובלאגן", סיפר חייל שמשרת בנבטים. "בהתחלה לא הבנו מה קרה, זה לא שאין פה הקפצות. אז התחלנו להבין מה קרה ונהיה לחץ כי הבנו שבדואים מסתובבים בבסיס", הוא מעיד.

בשלב הזה החלו סריקות של חיילי הבסיס אותן הוביל מפקד נבטים תא"ל עומר טישלר בעצמו, יחד עם כוחות משטרה. "היה לחץ שלא יגיעו למטוסים ומיד דאגו לבצע שם סריקות. זה היה הזוי כי הרכב נעצר ליד הקרנפים (מטוסי הרקולס) ופתאום אתה מוצא את עצמך מחפש ובודק שגורמים עוינים לא מתחבאים בתוך המטוסים".

(תיעוד משיחה של אחד המשרתים בבסיס)

הלחץ היה גדול באותם רגעים אך גורמים בבסיס מבהירים. "לכולם היה ברור שזה לא פח"ע (פעילות חבלנית עוינת, משמע ניסיון פיגוע). אבל לך תדע אם הוא פתאום לא יחליט ללכת על זה אם יקבל איזה סיבוב וינצל הזדמנות".

קצין נוסף איתו שוחחנו העיד ש"העבירו מיד הודעה לשיכון, מתחם שבו מתגוררות משפחות של אנשי הקבע, לנעול דלתות ולהסתגר בבתים. אתה מבין כמה זה הזוי? אם זה לא מספיק אז גם נוחתים מסוקים ואתה רואה כוחות מיוחדים מסתובבים לך בבסיס כאילו הם במבצע בסוריה ואת המסוקים חגים מעל שטח הבסיס. פשוט לא להאמין. כולם היו בלחץ".

פתיחת כנף חדשה בחיל האוויר‎ (צילום: דובר צה"ל)
כוחות מיוחדים של חיל האוויר. הוקפצו לאירוע | צילום: דובר צה"ל

איש צוות אוויר מנבטים הוסיף: "כולם יצאו לסריקות. כל הבסיס היה על הרגליים עם נשקים ופשוט סרקו כל מילימטר ואנחנו מדברים על בסיס ענק. מפלס הלחץ במהלך האירוע היה גבוה במיוחד כשעברו השעות ולא תפסו אף אחד. כל נושא הבדואים לא חדש לבסיס. היו פה אנשים שניסו להוריד אותם מהכביש. אבל זה אירוע שיא".

יש להזכיר שהאבטחה בבסיסי חיל האוויר מחמירה ביותר, כשזכור במיוחד האירוע של אלוף פיקוד דרום הרצי הלוי בבסיס חצרים בסיומו הגיעו למסקנה שיש לשנות את הנהלים. המקרה של בסיס נבטים משמעותי ביותר שכן שם מוצבות טייסות ה-F-35 וטייסות רגישות נוספות. בבסיס גם הוקם גף למטוס ראש הממשלה תחת תנאים שהציב שב"כ.

קצין ששוחחנו עימו סיכם ואמר כי: "זה אירוע רע, אירוע מביך", ונראה כי צה"ל והמשטרה יצטרכו להפיק לקחים במיידי כי בימים האחרונים נרשמה הסלמה באירועי התפרצויות של בדואים מהדרום לבסיסי הצבא, גניבת אמצעי לחימה וציוד צבאי, כשבאירועים האחרונים היו חדירות לתוך הבסיסים וניסיונות לפגוע בכוחות.

F-35 אדיר (צילום: סליה גריון, בטאון חיל האוויר)
מטוס F-35. בבסיס היה מי שחשש שיגיעו אליו ולאחרים | צילום: סליה גריון, בטאון חיל האוויר