אחד מימי החול בשבוע שעבר. שעת צהריים במרכז המסחרי "ספיר" שבבאר שבע. שני רעולי פנים נכנסים לאחת מחנויות המתחם, ובאיומי סכין שודדים אלפי שקלים מהקופה ונמלטים. המוכר במקום, נשאר בהלם מוחלט, ואחרי שהוא מצליח להסדיר נשימה מתקשר למשטרה.

"מה שמדהים הוא שהחנות נמצאת פחות מ-20 מטר ממטה משטרת המחוז הדרומי. זה רק מוכיח עד כמה שהעבריינים הבדואים לא סופרים את המשטרה ולא פוחדים לבצע שוד לאור יום. לצערי הם שולטים היום בעיר ומטילים פה אימה. יש את הפחד מקורונה ויש את הפחד מאותם עבריינים חסרי מעצורים", אומר ח', בעל עסק גדול בבאר שבע.

שבוע לפני כן: אביב אגם, חייל משוחרר ששירת ביחידה מובחרת, ישב בשעת לילה מאוחרת עם חברתו במכונית הטיוטה האפורה של אביו סמוך לאצטדיון טרנר בעיר. בעודם משוחחים ומשלימים פערים, הגיחו שלושה צעירים בדואים רעולי פנים כשהם חמושים באלות ומצ'טות ושלפו את אביב מהמכונית. הם לקחו לו ולחברתו את הטלפונים הסלולריים החדשים שלהם, ולאחר מכן פקדו עליו להוריד את מכנסיו ונמלטו עם המכונית מהמקום.

"הייתי בהלם מוחלט. זה היה כמו סרט אימה. זו הייתה סכנה חיים ממשית. אני מרגיש שקיבלתי את החיים שלי במתנה. עברתי טראומה קשה", משחזר אביב, בנו של חוקר בכיר לשעבר ביחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב, שלאחר המקרה כתב פוסט בו פנה לראש העיר, רוביק דנילוביץ', על מנת שזה יטפל אחת ולתמיד בתופעה הפשיעה הבדואית בבאר שבע. "אני קורא לראש העיר להגביר את האכיפה ותחושת הביטחון שאינה קיימת בעירנו", כתב אגם בפנייתו.

יממה לאחר מכן, אותם שודדים הגיעו לתחנת דלק ביציאה מהעיר לכיוון עומר, כשהם נוסעים במכונית הגנובה של אביב, עצרו סמוך לתחנת דלק, נכנסו פנימה וגנבו אלפי שקלים מהקופה וכמויות גדולות של סיגריות ומוצרי מזון. גם העובדה שבעל החנות העסיק במקום צעיר בדואי - לא עזרה במקרה הזה.

"זו מזמן לא פשיעה ספונטנית - מדובר בטרור בדואי. העסק שלי נפרץ לא מעט פעמים, ועיריית באר שבע טומנת את ראשה בחול. העובד שלי הוא בן המגזר הבדואי, דיברתי איתו לאחר המקרה והוא היה מבוהל והתבייש בצעירים שתקפו אותו ומביישים את העדה. הוא טוען שמקרים כאלה מכתימים את העדה כולה ולא מייצגים את כלל החברה", סיפר בעל החנות בשיחה עם mako.

אחרי השיחה עם בעל חנות הנוחות שנשדד, התברר שמדובר במגמה של ממש, ובעלי עסקים רבים בבאר שבע, בהם בעלי פיצוציות וחנויות נוחות שפעילות 24 שעות ביממה, מעסיקים במשמרות הלילה צעירים בדואים מיישובי הפזורה מתוך מחשבה שזה ירתיע את אותם עבריינים שלא ירצו לבצע מעשי שוד ולהסתבך במלחמת חמולות ובח'אק אל ערב (המשפט הבדואי).

"לפעמים זה מרתיע אותם כשהם רואים עובד בדואי שמשתייך לחמולה שלהם או בני משפחה שהם מכירים, אבל יש כאלה שלא דופקים חשבון ושודדים גם אותם כשהם רעולי פנים כדי שלא יזהו אותם ויתבעו אותם למשפט בדואי", מגלה בעל פיצוציה בבאר שבע.

הנפגעים העיקריים מהתופעה שהרימה ראש לפני כשנה וחצי הם כאמור תושבי באר שבע, שנמצאים תחת מתקפת פשיעה אלימה ואכזרית של עבריינים צעירים מהפזורה הבדואית בנגב; זה מתחיל ממעשי שוד אלימים ביום ובלילה של עשרות חנויות, וממשיך לפריצה לעסקים, גביית פרוטקשן, מאות מקרים של הטרדות מיניות, ירי בלתי פוסק מכיוון היישוב תל שבע, גניבות כלי רכב, ובכלל זה גלגלי מכוניות, ממירים קטליטיים ועוד.

"לצערי העבריינים הבדואים שולטים בבאר שבע, ולמשטרה אין מספיק כוח אדם או ניידות לטפל בתופעה הזו. צריך להכניס לעיר כוחות ימ"מ ומג"ב כדי למגר את הפשיעה הזו, אחרת המצב ילך ויחמיר. התושבים מרגישים חשופים וחסרי אונים, וצעירות פוחדות להסתובב ברחובות בשעות הלילה. לאן הגענו? המצב הוא שהם עושים בבאר שבע כבשלהם", מציין קצין מודיעין לשעבר במשטרה בשיחה עם mako. "המשטרה משתדלת לשמור על ביטחון האזרחים ורכושם - אבל זה ממש לא מספיק. אין כמעט נוכחות של משטרה ברחובות וזה עצוב".

כך למשל, במהלך החודשים האחרונים היו כמה מקרי אלימות אכזריים בהם תושבי הפזורה הכו נערים צעירים במקומות שונים בעיר הדרומית, לעיתים ללא סיבה. באחד המקרים, כמה צעירים בדואים שהגיעו בשעת לילה מאוחרת למרכז "אורן", בעיר ביקשו מנת שווארמה מהעובדים באחד הדוכנים מקום, ולמרות שאלו כבר החלו לסגור את העסק - הצעירים הבדואים התעקשו שיכינו להם אוכל - וכשהם סירבו היכו אותם באכזריות רבה.

"הם הכו אותנו באגרופים ושברו עלינו בקבוקי בירה. אם זה היה נמשך עוד כמה דקות הם היו הורגים אותנו", סיפרו הנערים מיד לאחר המקרה בשיחה עם mako, שעות לאחר שפונו לבית החולים סורוקה כשהם סובלים משברים וחבלות בגופם.

כמה ימים לפני כן, שלושה צעירים בדואים תקפו שני תלמידי ישיבה בני 17 בגלל ויכוח על תור בכניסה לדוכן פלפל באותו מרכז מסחרי. "הם התנפלו עלינו בלי סיבה. אחד מהם שבר עליי בקבוק על הראש", שיחזר אחד הנערים, "הם באו במטרה לרצוח אותנו". בשני המקרים, המשטרה עצרה חשודים והוגשו כתבי אישום נגדם, אבל במקרים דומים נוספים, התיקים נסגרו או הוגדרו כלא מפוענחים.

התקיפה בבאר שבע (צילום: צילום פרטי)
"הם באו במטרה לרצוח אותנו". אחד הצעירים שהותקף | צילום: צילום פרטי

וזה לא עצר שם: לפני כחודש, ישבו מ' ו-ג', צעיר וחברתו, שניהם חיילים משוחררים, במכוניתם במרכז העיר, כשלפתע התפתח ויכוח בינם לבין שני צעירים בדואים שחנו לידם. הבדואי ירק בפניו של ג', וזה בתגובה קילל אותו. הצעיר הבדואי ניגש למכוניתו, שלף אלת בייסבול גדולה, והחל לחבוט ב-ג' ובדלת מכוניתו, וניסה לנשוך אותו בצווארו.

שניות לאחר מכן, חברו של הצעיר הבדואי החל לבעוט ב-מ', באירוע שיכול היה להסתיים בקלות בלינץ' והתרחש כולו מול עיניה ההמומות של ג', שהתחננה שיניחו לבן לזוגה. כמה שניות לאחר מכן, התוקפים ברחו מהמקום לאחר שחששו שהמשטרה תעצור אותם, אך הם נעצרו כעבור כמה ימים והוגשו נגדם כתבי אישום על ידי חטיבת התביעות במשטרת ישראל.

"אם הייתה נוכחות משטרתית ברחובות, בעיקר בשעות הלילה, זה היה מרתיע אותם לעשות כאלה דברים והרבה מקרי אלימות היו נמנעים. הם הרימו ראש ואנשים פוחדים להתעמת איתם. בסוף זה ייגמר ברצח", מזהיר קצין משטרה לשעבר ותושב העיר. "השוטרים פוחדים לחתור למגע והתושבים משלמים את המחיר בגופם וברכושם".

אחת התופעות המפחידות ביותר בשבועות האחרונים בעיר, היא ללא ספק תופעת ההטרדות המיניות של צעירות מקומיות עד כדי איומים ומרדפים. כך למשל כבר תקופה ארוכה מתלוננות לא מעט סטודנטיות בעיר על כך שבדואים מטרידים אותן בסמוך למעונות ג', כאשר הם מגיעים לאתר יצאניות שעובדות במקום.

"התלוננו במשטרה שהם מטרידים אותנו ומאיימים על חיינו עד כדי כך שאנחנו פוחדות לעמוד בתחנות אוטובוס ונוסעות במוניות. המשטרה לא עשתה כלום כדי לטפל בתופעה ויומיים אחרי הם סגרו את התלונה שהגשתי", זועמת ליה (שם בדוי) סטודנטית שלומדת בעיר. "למה מחכים במשטרה? שהסרסורים הבדואים יחטפו, ירצחו ויאנסו סטודנטיות? אולי אז הם יתעוררו? אני מרגישה שהפקירו אותנו לגורלנו".

שני ישעיהו, תושבת העיר ובעלת מכון קוסמטיקה ויופי, נסעה לפני כשבועיים בשעת לילה מאוחרת לביתה, כשלפתע נצמד אליה צעיר בדואי שהחל לעקוב אחריה ולא הרפה. "אבא שלי יצא החוצה וצעק עליו שיעזוב את המקום. התקשרתי למוקד 100 של המשטרה אבל הם לא שלחו ניידת. כשאבא שלי ואחד השכנים ניסו למנוע ממנו לעזוב את המקום עד להגעת המשטרה הוא ניסה לדרוס אותם ונמלט", משחזרת ישעיהו.

דקות לאחר מכן, שני החליטה לנסות שוב את מזלה, והתקשרה פעם נוספת למוקד 100, אך גם הפעם לא הגיעה למקום ניידת. "אבא שלי היה לוחם מג"ב לשעבר, אני הייתי לוחמת מג"ב בירושלים - ואני באמת לא מבינה את התנהלות המשטרה. זו הייתה התנהגות מזלזלת וזה יכול היה להסתיים ברצח", קבלה ישעיהו.

במשטרה הודו שהאירוע בו הייתה מעורבת ישעיהו הוגדר כמחדל, ושלחו לביתה קצין מודיעין מתחנת משטרת באר שבע שהתנצל על המקרה, וכעבור כמה ימים החשוד נעצר, הועמד לדין והורשע. במקביל, עשרות צעירות נוספות סיפרו על מקרים דומים שארעו להן, אבל חלק גדול מהן החליט שלא להתלונן במשטרה מתוך הנחה שזו לא תעשה כלום והן יצטרכו להתעמת עם החשודים בבתי המשפט ובכך לסכן את חייהן.

תופעת נוספת ומפחידה לא פחות היא עניין גביית דמי החסות בעיר; מאות בעלי עסקים, וייתכן שיותר, משלמים מדי חודש דמי חסות לעבריינים בדואים בתמורה לכך שלא יציתו להם את הנכסים, ומי שסירב לשלם - העסק שלו נפרץ ורכוש רב נגנב או הוצת.

במקביל, גם בעלי וילות שבונים בפרויקטים שונים ברחבי העיר, נאלצים ברובם לשכור שומר בדואי בתמורה לכך שלא יגרם נזק לציוד ולבנייה. "שילמתי כל חודש 10,000 שקלים ביד לצעיר בדואי מהפזורה עבור פרוטקשן כדי שלא יהרוס לי את הווילה, ואני יודע שכך עשו גם כל האנשים שבנו באותה השכונה בה קניתי את המגרש", מספר א' בשיחה עם mako.

 

אנשים, רוביק דנילוביץ' (צילום: מתוך "אנשים", קשת)
ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' | צילום: מתוך "אנשים", קשת

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', החליט בשבוע שעבר שהגיעו מים עד נפש, ושיגר מכתב בהול לשר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, ודרש ממנו לטפל בפשיעה האלימה של בני המיעוטים בעירו. "אנו עדים לחציית קווים אדומים ולהשתוללות ברוטלית במקרי האלימות והפשיעה מקרב בני מיעוטים המטילים אימה על תושבי באר שבע והנגב. כראש עיר אינני יכול להשלים  עם תופעה חמורה כשכזו אשר פוגעת בביטחונם האישי של תושבי המטרופולין", כתב דנילוביץ'.

בנוסף, ציין דנילוביץ' כי כנופיות עברייניות אלו מטילות כתם על ציבור שלם מקרב האוכלוסייה הבדואית שחיה בשותפות ובשלום עם תושבי הנגב., ויועץ השר לביטחון הפנים מסר בשמו בתגובה למכתב: "כנהוג במחוזותינו, נענה במישרין לפונה ולא דרך התקשורת", ולפי הדיווחים שהגיעו לידי mako, השניים אכן אמורים להיפגש בקרוב.

בנוסף, דנילוביץ' שוחח לאחרונה בשיחת זום עם ראשי מועצות בדואיות בעניין הפשיעה הרווחת בעיר כדי למצוא דרכים לשלב ידיים יחד ולהילחם בה, זאת בזמן שעשרות מתושבי העיר קיימו הפגנה גדולה ליד בניין העירייה כמחאה על אוזלת יד המשטרה בטיפול בפשיעה הבדואית בנגב.

ההפגנה בבאר שבע (צילום: פרטי)
ההפגנה שנערכה השבוע בבאר שבע | צילום: פרטי

"המצב הנוכחי לא יכול להימשך", זעם רפאל כהן, מארגן ההפגנה, שפתח דף פייסבוק הקורא לתושבים להילחם בפשיעה ולדרוש ביטחון מהמשטרה. "אנחנו האזרחים לא תחליף למשטרה. אנחנו לא אמורים לחתור למגע עם עבריינים בדואים מסוכנים ואלימים. תפקיד המשטרה הוא להגן על ביטחוננו ורכושנו - והיא נכשלה כישלון חרוץ. בגלל זה יצאנו להפגין ולעורר מודעות".

מנגד, ביישובים הבדואים טוענים שהם עצמם גם קורבנות של עבריינים צעירים מבית שפורצים להם לבתים ולעסקים. "גם אנחנו סובלים מאותם עבריינים. זה לא קורה רק בבאר שבע", טוענים צעירים מהמגזר, "הם עושים מה שהם רוצים והמשטרה עושה כלום. זה קורה בבאר שבע, זה קורה בעומר, וזה קורה גם אצלנו בתוך היישובים הבדואים. הנגב הפך למערב פרוע".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לכתבה: "משטרת ישראל פועלת כל העת בעיר באר שבע במאבק בפשיעה על כל גווניה, זאת בדגש על הפשיעה החמורה. כל תלונה ודיווח המתקבלים במשטרה ומעלים חשד לעבירות פליליות, נבדקים ומטופלים ביסודיות ובמקצועיות על ידי מגוון כוחות משטרה הפועלים בעיר.

בנוסף, המשטרה מבצעת כל העת פעילות מניעה ואכיפה יזומה בכדי למנוע מקרי פשיעה, לעצור עבריינים, לשרת ולהגן על תושבי העיר והמבקרים בה. בשנה החולפת נעצרו על ידי תחנת המשטרה בעיר 2,347 חשודים בעבירות שונות, ומתוכם 750 עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם.

בעוד שחלה ירידה באירועי השוד, בפריצות לבתים וגניבות הרכב אל מול השנה קודמת - חלה עלייה בכתבי האישום שהוגשו בתום חקירות המשטרה נגד המעורבים בעבירות אלו. כמו כן, המשטרה איתרה ותפסה באזור בפעילות חשיפה יזומה כלי נשק ופריטי אמל"ח רבים שהוחזקו בניגוד לחוק, ופועלת כל העת למצות את הדין עם המעורבים בעבירות אלימות ונשק. נמשיך לפעול בנחישות ולהשקיע את מירב המאמצים והאמצעים העומדים לרשותנו למאבק בעבריינים ומחוללי פשיעה באזור למען שלום הציבור ובטחונו".