אמש (שני) הותקפו יעדים של צבא סוריה על ידי חיל האוויר הישראלי, אך עוד קודם לכן בימים האחרונים הציפו את הרשתות החברתיות סרטונים ותמונות מטוסי ומסוקי קרב של חיל האוויר הסורי. מקורם בפרסומים של משרד ההגנה בדמשק, המציין 75 שנה להקמת הצבא שם. נראים בהם כלי טיס בפעולה, גיחות אימון ועבודת צוותי קרקע.

על פי דיווחים בסוריה, מדובר בכלי טיס רבים שהיו מושבתים לאורך שנות המלחמה שם וחזרו לשירות פעיל לאחר מאמץ מקומי וכלל הנראה שגם הודות לסיוע רוסי.

מהמידע היוצא מסוריה עולה כי חיל האוויר שם הצליח לשקם מספר מטוסי קרב רוסיים מסוג סוחוי 22. מדובר במטוס תקיפה מיושן, אולם כזה שמסוגל לשאת כמעט 4 טון חימוש לטווח העולה על 2,000 ק"מ. המטוס הזה עלה לכותרות אחרי שהופל בשנת 2018 בקרב אוויר מול חיל האוויר האמריקאי ובאותה שנה גם על ידי מערכת ישראלית.

לפני כארבע שנים דווח שרוסיה העבירה לסורים כמה מטוסים מהסוג הזה. תמונות שפורסמו לאחרונה מלמדות שכמה מטוסים שלא נראו שנים חזרו לאוויר, לפי מספרי הזנב שלהם. הערכה היא שהסורים הצליחו להחזיר לאוויר לפחות עשרה מטוסים כאלו שמצטרפים לעוד כארבעים.

מטוס נוסף שהסורים הצליחו להחזיר לאוויר הוא מיג 23. ההערכה היא שבין חמישה לעשרה מטוסים כאלו שוקמו. בעבר היו לסורים 90 מטוסים מסוג זה המסוגל לשאת 3 טון חימוש. רבים מהם הופלו על ידי המורדים או הושמדו על הקרקע. כיום יש לחיל האוויר הסורי כמה עשרות מהם בסך הכל.

גם מטוסי מיג 21 "הקשישים" זוכים לעדנה בחיל האוויר הסורי, שבעבר הפעיל למעלה ממאה מטוסים מסוג זה שהתמודד מול חיל האוויר הישראלי עוד בשנות השישים.

בתמונות שהופצו על ידי משרד ההגנה מתוך בסיסים, ניתן לראות כמה שהיו מושבתים ועכשיו נמצאים במצב טיסה, אפילו עברו צביעה חדשה.

הסורים אף הפיצו מספר סרטונים מבסיס חיל האוויר בחמה, שם נראים טייסי מיג 21 מתראיינים על רקע המטוס המחודש שלהם, משבחים את היכולות שלו ואת החשיבות שלו במלחמה שמתנהלת שם. כל זה קורה על רקע אספקה של מטוסי מיג 29 משודרגים ומתקדמים, שהסורים קיבלו מהרוסים.

הסורים הצליחו לשקם גם מטוסי L-39 המשמשים לאימון ולתקיפה. בכמה מהסרטונים ניתן לראות מבנה של מטוסים מהסוג הזה במפגן ראווה. בנוסף הם הצליחו להחזיר לאוויר מספר לא ידוע של מסוקי קרב מסוג גאזל ו-MI-24. האחרון נחשב למסוק קרב כבד ואמין, שמסוגל לתקוף ולהוביל כיתת לוחמים באותה הגיחה. ההערכה היא שלסורים יש לפחות 30 מסוקים מהסוג הזה.

חיל האוויר הסורי רחוק מאוד מהימים הטובים שלו, אולם נראה שבשנה האחרונה הם מכוונים למאסה של מטוסי קרב. אמנם מטוסים ישנים ובאחוזי שמישות לא מרשימים, אך כאלה שכבר מתחילים להוות איום. על פי פרסומים זרים, המשטר בדמשק החליט לשקם את חיל האוויר נוכח כישלון מערך ההגנה בבלימת התקיפות המיוחסות לישראל על מטרות בשטח סוריה.

התיעוד (צילום: mod_gov_sy, twitter)
מסוק MI-24 שהוחזר לכשירות ע"פ דיווחים מסוריה | צילום: mod_gov_sy, twitter