צה"ל אישר אמש (שני) שמטוסי קרב, מסוקים וכלי טיס של חיל האוויר תקפו מטרות של צבא סוריה בדרום המדינה. על פי ההודעה, התקיפה היא בתגובה לאירוע הנחת המטען שסוכל אמש בדרום רמת הגולן. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בהודעה פירט דובר צה"ל את המטרות שתקף, בין היתר - עמדות תצפית, אמצעי איסוף ומודיעין, תותח נ"מ', אמצעי שליטה ובקרה ובסיסי צבא סוריה. בהודעה נמסר שצה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לכל פעולה שנעשית בשטחו וימשיך לפעול נגד כל פגיעה בריבונות מדינת ישראל. 

ההודעה של צה"ל פורסמה דקות לאחר שסוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה שמערכות ההגנה האווירית מעל שמי דמשק הופעלו. לאחר מכן פרסמה סוכנות הידיעות הודעה לפיה ישראל שיגרה מטחי טילים לעבר עמדות הקו הקדמי של הצבא הסורי בגולן. לטענתם לא היו נפגעים בנפש ונגרם נזק קל לציוד בלבד.  

בעצם התקיפה ישראל גובה מחיר ממשטר אסד על כך שהוא מאפשר את פעילות מליציות הטרור הפרו אירניות שפועלות נגדה בשנים האחרונות. לפי ההודעה שפרסם צבא סוריה, אין נפגעים בתקיפות האחרונות. מעבר לפירוט של המטרות שנפגעו וההודעה שאין נפגעים, מקפידים לשמור על שתיקה שמלווה אותנו ביממות האחרונות, אין שום התייחסות לאירועים גם מצד חיזבאללה וגם מצד אותן מילציות.

קודם לתקיפה פרסם דובר צה"ל פרטים נוספים מזירת התקרית בין ראשון לשני בגבול סוריה וכן תיעוד של המטענים שהתגלו במקום. על פי הצבא, בסיור שהתקיים במקום - במרחק 25 מטרים מגדר המערכת התגלה תיק ובתוכו מספר מטענים שהיו מוכנים להפעלה נגד חיילי צה"ל.

בין ראשון לשני בלילה חוליה של 4 מחבלים חוסלה בגבול סוריה, לאחר שצה"ל זיהה אותם מנסים להטמין מטענים. הכוח המיוחד של מגלן ששהה במארב באזור תל פארס הוזעק למקום, ופתח בירי במקביל לירי מהאוויר לעבר המחבלים - שחוסלו בתוך שעה. לא היו נפגעים בצד הישראלי. בשעות הבוקר כוחות צה"ל ביצעו נטרול של המטען בשטח.

ראש הממשלה נתניהו התייחס אתמול במהלך ישיבת סיעת הליכוד למתיחות בצפון. "אנחנו לא נחים לרגע בנושא הביטחון", אמר, "צה"ל סיכל ניסיון חבלה בחזית הסורית, פעלנו אתמול מול רצועת עזה מול ירי סוררים וכמובן שהעניין עם לבנון עדיין באוויר. אנחנו נפגע בכל מי שמנסה לפגוע בנו ובכל מי שפוגע בנו - העיקרון הזה תקף".

שר הביטחון בני גנץ ביקר לפני ימים אחדים עם סגן הרמטכ"ל ואלוף פיקוד העורף במפקדת הקורונה המוקמת בפיקוד העורף והתייחס למתיחות בצפון: "לצד המלחמה של מערכת הביטחון בקורונה, אנו מתמודדים עם אתגרים בצפון, בדרום ובמקומות נוספים. שלא יהיו אי הבנות: בידי הכוחות ישנם כל האמצעים הדרושים להגן על התושבים, ולפגוע בכל מי שינסה להפר את ריבונות מדינת ישראל.

"כל פעולת טרור שתצא ממדינה ריבונית נגד ישראל - תיענה בזמן ובמקום הנכון", הוסיף גנץ. "רק אויב שאין היגיון בראשו יעיז לבדוק את מידת מוכנותה של ישראל להגיב".