רוסיה תשלח לסוריה שישה מטוסי קרב מסוג מיג 29, כדי לתמוך במשטר אסד. לטענת גורמים בזירה, מטוסי הקרב של חיל האוויר הרוסי יועברו לידי חיל האוויר הסורי. בין השאר נרמז שהמטרה לתגבר את חיל האוויר הסורי בהתמודדות שלו עם תקיפות המיוחסות לחיל האוויר הישראלי.

לצד הגדלת הסד"כ של מטוסי המיג 29 הסורים, הרוסים יסייעו להם בתחזוקה ובשדרוג נוסף של כלי הטיס האלה, שמצבם נכון להיום אינו מזהיר מבחינת התחזוקה - למרות שמדובר במטוס 'קו ראשון'. מקורות נוספים טוענים שמדובר במטוסים שנפגעו בתקיפות שיוחסו לישראל והרוסים יעבירו אותם בחזרה לסורים אחרי תיקונים. ברוסיה לא מאשרים את הדיווחים רשמית בשלב זה.

ככל הידוע, לסורים יש כעשרים מיגים מסוג זה, מטוס שמשימתו העיקרית היא להשיג עליונות אווירית, לצד יכולת לתקוף מטרות על הקרקע. לאחרונה פורסמו על ידי משרד ההגנה בדמשק סרטונים בהם ניתן לראות את מטוסי המיג 29 הסורים ממריאים מבסיס מקומי.

 

מטרת הסרטונים הייתה להציג את כוחו של חיל האוויר הסורי ואת מטוס הקו הראשון שלהם. אולם בחינה של החומר מלמדת שלמרות שהם טסים, מצבם לא טוב וסביר שאחוזי השמישות שלהם נמוכים. מעידים על כך בין היתר חלודה ושריטות רבות על גוף המטוסים.

מנגד, מטוסי המיג 29 שכבר שודרגו בעבר על ידי הרוסים ואף זכו לקבל טילי אוויר-אוויר חדשים, אמורים להיות התשובה של הסורים לתקיפות המיוחסות לישראל ולטורקיה בשטחם.

כפי שדיווחנו בעבר, בסוריה מאוכזבים מביצועי מערכות הנ"מ מתוצרת רוסית שהם מפעילים, בעיקר של הפנציר והם מעוניינים לחזק את מערך מטוסי הקרב והיירוט שלהם, כדי להתמודד עם האיומים האלה. נראה שלצד שדרוגים ותחזוקה, הרוסים מסייעים להם גם להגדיל את הסד"כ.