עדיין מוקדם להעריך את מימדי האסון בעקבות רעש האדמה העוצמתי שפקד לפנות בוקר את יפן, אך תמונות מאזור הפגיעה לא משאירות ספק רב לגבי מידת הנזק. 22 ישראלים ששהו באזור האסון מוגדרים "מנותקי קשר".

"אנחנו עוסקים בניסיונות ליצור קשר עם ישראלים שידוע לנו שאמורים להיות באזור הרעש. עד כה אספנו שמות של 28 מנותקי קשר, עם חלקם מהם כבר יצרנו קשר", סיפר יוסי רגב, סמנכ"ל מנהל וארגון במשרד החוץ בשיחה עם חדשות 2 על המאמצים לאיתור ישראלים באזור האסון.

"ברגע ששמענו על הרעש האימתני שפקד את צפון מזרח יפן פתחנו חדר מצב והיינו בקשר עם אנשי השגרירות דרך מערכת קשר אלטרנטיבית כי כל קווי הטלפון קרסו", תיאר רגב את ההתרחשות ברגעים הראשונים של האסון. "בדקנו ולכל שליחנו שלום, הם הספיקו לברוח מהשגרירות. לא מזמן העברנו אותם השתלמות איך להתמודד בדיוק במצבים כאלה".

"יצאנו מהמבנה כדי לא להיפגע"

רגב מסביר כי "רעש אדמה התרחש כ-400 קילומטר צפונית לטוקיו, אך גם בבירה הרעש היה מאוד עוצמתי. התחבורה הציבורית נעצרה, המעליות בבניינים הגבוהים נעצרו ומערכת הטלפוניה קרסה.
התארגנו עם רשימה של 28 ישראלים ששוהים ביפן מתוכם שלושה איתרנו והיתר מוגדרים מנותקי קשר,
הבעיה כרגע היא לאתר את כולם כרגע בגלל קווי הקשר שנפלו".

"הוצאנו התראות לכל הנציגויות באיים באוקיינוס הפסיפי ואנחנו בקשר גם עם השגריר היפני בתל אביב. יפן היא בין המדינות היותר מאורגנות ומסודרות להתמודד עם אסון בסדר גודל כזה ומבחינתם מוקדם לומר מה היקף הנזק מעבר למה שרואים בתמונות", הוסיף. "נאסוף את כל אנשינו כדי לתת תשובות לכל הציבור בארץ וגם לאנשינו בנציגויות הסמוכות", סיכם רגב.

ניסים בן שטרית, שגריר ישראל ביפן סיפר לחדשות 2 כי "רעידת האדמה שהרגשנו הייתה החזקה ביותר שחווינו עד כה. יש לנו מערכת חירום שבנינו כדי ליצור קשר עם כל הישראלים שנמצאים ביפן, ואני מקווה שנמצא אותם בקרוב".

השגריר סיפר שעם תחילת הרעש, עובדי הבניין יצאו מהמבנה כדי לא להיפגע. "לא נגרם נזק לבניין השגרירות, אבל יש נזקים פנימיים בתוך המבנה. אני לא יודע בשלב זה על נזקים או אבידות בנפש. אנחנו נמצאים כרגע ברחוב, אבל אני יכול להרגיע את משפחות הישראלים שיקיריהם נמצאים כאן, שאנחנו עושים הכל כדי ליצור איתם קשר".

רעידת האדמה החזקה בעוצמה 8.9 בסולם ריכטר פקדה הבוקר את המדינה, ובעקבותיה גלי צונאמי שוטפים אזורים נרחבים באזור טוקיו בירת יפן. מוקד הרעש היה בים, כמה עשרות קילומטרים צפונית מזרחית לחופי יפן.

תושבים נמלטו לגגות כדי להימלט מסחף הצונאמי

רעידת האדמה שפגעה ביפן. עלינו להתכונן אל (צילום: רויטרס)
עצים קרסו ודרכים נחסמו | צילום: רויטרס

ראש ממשלת יפן נאוטו קאן הורה לכוחות הצבא לסייע לתושבים בחילוץ ובפינוי הדרכים. "מקצת ממתקני הגרעין שלנו הפסיקו אוטומטית לפעול, אולם עד כה אין סימנים לדליפה גרעינית. הקמנו מטה חירום ואני עומד בראשו. אני מבקש לכל האזרחים להירתם ולעזור אחד לשני", אמר קאן. בנוסף התושבים נקראים לתפוס מחסה, ולהישאר במקומות גבוהים כדי להימנע מהסחף.  

תמונות שהגיעו מאזור החוף מצביעות על נזק עצום שנגרם למבנים וציוד. בתמונות נראים נחשולי מים אדירים בגובה של כעשרה מטרים שמציפים את העיר, והתושבים נקראים לברוח מהמקום.

כתוצאה מהרעש פרצה שריפה באזור בתי הזיקוק ועשן גדול מיתמר מעליהם. בנוסף נצפו אלפי תושבים שעלו על גגות הבתים בהמתנה לחילוץ לאחר ששטח העיר הוצף מים. בבתי החולים נערכים הצוותים הרפואיים לקליטת אלפי הנפגעים. 

סכנה לדליפה בכור גרעיני ביפן (צילום: חדשות 2)
שריפה פרצה בבית הזיקוק הסמוך לטוקיו | צילום: חדשות 2

בעקבות רעידת האדמה, הורחבה אזהרת הצונאמי למדינות נוספות ובהן ארצות הברית, ניו זילנד, אוסטרליה, טייוואן וסינגפור. ארגון האו"ם נערך לסייע לנפגעים הרבים והעמיד 30 צוותי חילוץ שייצאו בקרוב למדינה.

מדובר ברעידת האדמה החזקה ביותר ב-140 השנים האחרונות והשנייה בתוך שלושה ימים. ברעידה הקודמת לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

הרגע שבו האדמה רעדה: כך זה נראה מבפנים

נחשול אדיר של מים: הצונאמי מכה ביפן

בעקבות רעש האדמה: סכנה לדליפה בכור גרעיני


עדיין לא יצרו קשר: ביפן מחפשים אחר ישראלים

גוגל הקימה שירות לאיתור נעדרים

עדות מיפן: "הבניין כולו רעד"

רעידות האדמה שפקדו את העולם בעשור האחרון


רעידת אדמה בישראל - עניין של זמן

האם הירח גרם לאסון ביפן?

רגע אחרי רגע: תיעוד הצונאמי בתמונות

רוצים לקבל עוד עדכונים על רעידת האדמה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק