מסעו של הכס הקדוש: טרם ביקורו בירושלים, הגיע הבוקר (א') האפיפיור פרנציסקוס הראשון לרשות הפלסטינית והתקבל על ידי עשרות אלפי מאמינים. הוא נפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ערך מיסה המונית בכיכר המולד בבית הלחם וגם עצר עצירה לא צפויה - לתפילה ליד גדר ההפרדה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

40-50 אלף בני אדם נכנסו בשעות הבוקר לבית לחם כדי לחזות בביקורו של מנהיג הכנסיה הקתולית ברשות. מסכי ענק פוזרו בכיכר המולד ובנקודות נוספות בעיר, תמונות של קדושים נוצריים, והכל חיכו לנחיתת מסוקו של האפיפיור.

עם הגעתו לבית לחם מביקורו הממלכתי בירדן, בשעה 09:00, כינס האפיפיור מסיבת עיתונאים עם יו"ר הרשות הפלסטינית, ובה התייחס גם למשבר בשיחות המדיניות. "כל הצדדים צריכים להימנע מיוזמות ופעולות שסותרות את הרצון להשגת הסכם אמיתי", הצהיר פרנציסקוס בנאום שנשא. "לטובת כולם, יש צורך להגביר את המאמצים להשגת שלום יציב על בסיס צדק, מתוך הכרה בזכויות של כל פרט ומתוך ביטחון הדדי".

נפגש עם אבו מאזן (צילום: רויטרס)
נפגש עם אבו מאזן | צילום: רויטרס

"מצאו את האומץ והיצירתיות לשלום"

מנהיג הכנסיה הקתולית קרא להגיע לפתרון של שתי מדינות. "הגיע הזמן שכולם ימצאו את האומץ, הנדיבות והיצרתיות לטובת הכלל, האומץ להשיג שלום, לדעתם של הכל, יקום על בסיס של שתי מדינות שיחיו בשלום ובביטחון, בגבולות שמוכרים על ידי הקהילה הבינלאומית".  

אבו מאזן הצטרף לדבריו והוסיף: "הגיע הזמן למצוא את האומץ הדרוש לקידום השלום למען קיומן של שתי המדינות שיחיו בשלום ובביטחון". הוא ביקש לשלוח מסר לישראל ואמר: "אנו שולחים מסר של שלום לשכנים שלנו, אנו מבקשים מהם להצטרף בבניית ביטחון ושלום לשתי המדינות".

מיסה המונית בבית לחם (צילום: רויטרס)
תפילה עם מאמינים בבית לחם | צילום: רויטרס

התפלל ליד הכתובת "FREE PALESTINE"

לאחר שנועד עם יו"ר הרשות הפלסטינית יצא עם פמלייתו בדרכו למיסה בכיכר המולד. בדרך עצר עצירה לא מתוכננת ליד גדר ההפרדה הישראלית, בין שטחה של ירושלים לשטחה של בית לחם.

האפיפיור ירד מהרכב והתפלל סמוך לגדר, ליד כתובת גרפיטי שאומרת "FREE PALESTINE " ו-"אפיפיור - אנחנו צריכים לדבר על צדק" בערבית. מאמינים רבים ליוו את פרנציסקוס במהלך התפילה הלא מתוכננת. בתום התפילה הקצרה חזר האפיפיור לרכב והמשיך בנסיעתו סמוך לגדר ההפרדה.

נחיתתו של האפיפיור בבית לחם (צילום: רויטרס)
הנחיתה בבית לחם | צילום: רויטרס

עם הגעתו לכיכר המולד המתינו לפרנציסקוס רבבות מאמינים ששרו, וחלקם אחזו בדגלי פלסטין. "אני מזמין את מנהיגי פלסטין וישראל להגיע לוותיקן ולהתפלל למען השלום", קרא האפיפיור עם הגיעו אל המיסה.

האפיפיור פרנציסקוס, ארכיון (צילום: AP)
"מזמין את המנהיגים לוותיקן" | צילום: AP

בהמשך סעד מנהיג הכנסיה הקתולית עם משפחות פלסטיניות במנזר הפרנציסקני בעיר. משם נסע לברך ילדים ממחנות הפליטים דהיישה, איידה ובית ג'יברין.

עם תום ביקורו ברשות, ימריא פרנציסקוס יחד עם פמלייתו לנמל התעופה בן גוריון, ויזכה לקבלת פנים בטקס ממלכתי בשעה 16:30. בסביבות נמל התעופה ייפרסו כ-1,000 שוטרים שיאבטחו את נחיתתו של מנהיג הכנסייה הקתולית. אגף התנועה נערך לחסימה אפשרית של התנועה מנתב"ג לכיוון ירושלים בין השעות 16:00-18:00. כלי רכב כבדים למעט אוטובוסים לא יורשו לנוע על הציר מהשעה 15:00 עד 18:00.

גרפיטי של האפיפיור (צילום: חדשות 2)
קבלת פנים ברשות | צילום: חדשות 2
האפיפיור בנהר הירדן (צילום: AP)
האפיפיור בירדן | צילום: AP

נתניהו: "הזדמנות להציג את ישראל האמיתית"

הבוקר בירך ראש הממשלה בנימין נתניהו את פרנציסקוס לרגל הגעתו לישראל. "אנחנו מקדמים בברכה את הגעתו של האפיפיור לארץ הקדוש. ביקורו כאן מהווה הזדמנות להציג בפני העולם את ישראל האמיתית, המתקדמת, המודרנית והסובלנית", הצהיר נתניהו.

ראש הממשלה הדגיש כי ישראל היא "המדינה היחידה במזרח התיכון שמבטיחה חופש פולחן מוחלט לבני כל הדתות".כמו כן הודה ראש הממשלה לאפיפיור על "עמדתו הנחרצת נגד האנטישמיות, במיוחד לאור שנאת היהודים הגואה שאנחנו עדים לה בימים אלו".

ביקור האפיפיור – הסיקור המלא:

התרגשות בירושלים: "רוצים להרגיש קרוב לאפיפיור"

המדריך המלא לביקור האפיפיור בארץ

האפיפיור נחת בירדן: "לפתור הסכסוך הישראלי-פלסטיני"

האפיפיור במסר מתא הטייס: "מצפה לבקר בארץ הקודש"

מבצע "גלימה לבנה 2": כך יאובטח ביקור האפיפיור