ד"ר מוחמד אל-בראדעי, בכיר האופוזיציה במצרים, נולד בקהיר ב-17 ביוני 1942 לעו"ד מוסטפא אל בראדעי, מי שהיה נשיא ארגון עורכי הדין במדינה. אל-בראדעי המשיך בדרכו של אביו, וב-1962 סיים תואר ראשון במשפטים באוניברסיטת קהיר. ב-1974 החזיק כבר בתואר דוקטור במשפט בינלאומי פומבי, אותו רכש בבית ספר למשפטים באוניברסיטת ניו יורק.

המשפטן המצרי נשוי לאידה אלקאחף, גננת בתפקידה, ולהם שני ילדים. בתם ליילה עובדת כעורכת דין במשרד פרטי ובנם מוסטפא הוא במאי טלוויזיה. שניהם חיים ועובדים בלונדון.

את דרכו הדיפלומטית התחיל אל-בראדעי במשרד החוץ המצרי ב-1964. בין היתר עבד בנציגויות מצרים בז'נבה, בניו יורק ובאו"ם, ואף היה עוזרו האישי של שר החוץ המצרי במשך ארבע שנים. בתחילת שנות ה-80 פרש ממשרד החוץ המצרי והצטרף למכון האו"ם לחינוך ומחקר.

ב-1984 הצטרף אל-בראדעי כיועץ משפטי למזכירות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית - סבא"א. ב-1 בדצמבר 1997 מונה למזכ"ל הסוכנות. כשנבחר לקדנציה שלישית בתפקיד ב-2005, התנגדה ישראל למינוי בטענה כי אל-בראדעי אינו תקיף מספיק נגד תוכנית הגרעין האירני. למרות זאת, אישרו לבסוף בוושינגטון את המינוי.

באוקטובר 2005 הכריזה ועדת פרס נובל לשלום כי הפרס היוקרתי יוענק לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולעומד בראשה ד"ר מוחמד אל-בראדעי על פעילותם למניעת שימוש צבאי בטכנולוגיות גרעיניות ועל מאמציהם לוודא שייעשה שימוש בטכנולוגית גרעין רק למטרות שלום.

"נפתח שלב חדש של מצרים חדשה"

עם סיום תפקידו בסבא"א ב-2009 שב אל-בראדעי למצרים. כבר אז יצא בהצהרות כי הוא מוכן לשקול התמודדות לנשיאות מצרים בבחירות הצפויות ב-2011. כעת עם התקוממות העם במצרים, אל-בראדעי מייצג מעין חלופה ליברלית ופרו-מערבית לשלטון מובארק.

בכיר האופוזיציה מוחמד אל-בראדעי הגיע הלילה לכיכר השחרור בקהיר, מלווה בתומכיו. "אין דרך ללכת חזרה ממה שהתחלנו. יש לנו רק דרישה אחת: קצו של משטר מובארק. צריך להקים ממשל חדש, ממשל אחר, תוך ימים ספורים", אמר אל-בראדעי, שהיה דמות כמעט בלתי מוכרת במצרים, וישב בווינה רוב שנותיו. "אנחנו מתחילים עידן חדש במצרים", קרא למפגינים.

בהמשך פנה אל-בראדעי להמונים ואמר: "הגעתי כדי להשתתף אתכם ביום גורלי בחיי מצרים. כל מצרי זכאי לחיים ולחירות. כפי שכבר אמרנו, את מה שהתחלנו לא ניתן להשיב. אנחנו דורשים שמשטר מובארק יעזוב. נפתח שלב חדש של מצרים חדשה, בה כל מצרי יזכה לצדק ולחירות".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים על ההפיכה במצרים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהומות במצרים - סיקור מיוחד:

יותר מ-100 הרוגים במהומות במצרים

משפחות הדיפלומטים הישראלים חולצו בטיסה מקהיר

עומר סלימאן מונה לסגן הנשיא

מוחמד אל בראדעי נחקר ושוחרר: "השינוי יבוא מהעם"

מיוחד: ניתוח שפת גופו של מובארק

מיוחד מקהיר: מתכוננים לקראת המשך המחאה

כיצד הפילו את האינטרנט במצרים?

המדריך המלא להפיכה במצרים