שמעונה הרשקוביץ אשתו של פרופ'  דניאל הרשקוביץ
האישה שאיתו. משפחת הרשקוביץ | צילום: יעל גרינשטין

אנחנו מכירים אותם היטב, רואים אותם כל יום כמעט על המסך - אבל מה אנחנו יודעים על בני זוגם של הפוליטיקאים שלנו? פרויקט "האישה שאיתו" הוא פרויקט מיוחד של חדשות 2 באינטרנט, במסגרתו נכיר לכם בכל פעם רעייה של אחד מחברי הכנסת שלנו. האישה שננסה הפעם לחשוף היא שמעונה הרשקוביץ, רעייתו של שר המדע והטכנולוגיה ויו"ר מפלגת הבית היהודי, הרב פרופסור דניאל הרשקוביץ ממפלגת הבית היהודי.

בקהילה האקדמאית-מתמטית העולמית מכירים אותו היטב וקוראים את מאמריו בשקיקה, בקהילה הדתית בחיפה מאזינים לדרשותיו באהדה רבה, אך רבים מאיתנו עדיין לא זכו להכיר לעומק את השר, ועל אחת כמה וכמה את האישה שאיתו.

שמעונה ובעלה היו בני 19 כאשר הכירו בתנועת בני עקיבא. מספר חודשים לאחר מכן נישאו השניים, ובגיל 20 נולדה בתם הבכורה, פנינה - כיום בת 35. לבני הזוג ארבעה ילדים נוספים: צחי בן 32, שירה בת 28, משה בן 22, בן הזקונים יעקב בן 16 ותשעה נכדים.

מחוברים לשורשים

לאחר ששמעונה השלימה תואר ראשון בחינוך מיוחד וספרות עברית באוניברסיטת חיפה, ודניאל סיים דוקטורט במתמטיקה בטכניון, המשפחה הצעירה טסה לארה"ב על מנת שיוכל להשלים פוסט-דוקטורט ולכהן כפרופסור באוניברסיטת ויסקונסין-מדיסון. "אנחנו מאוד מחוברים למשפחה ולהורים, כך שהנסיעה הייתה טראומתית", נזכרת שמעונה. "התמודדנו עם המצב בכך שסימנו לעצמנו יעדים בהנחה שזהו מצב זמני, מעין קרש קפיצה. דניאל עבד רוב הזמן ועבורי הילדים היו במוקד העשייה, אם כי מצאתי זמן להתנדב בבית ספר לחינוך מיוחד בו גיליתי להפתעתי שהשיטות מאוד דומות לשיטות הטיפול בארץ".

כשחזרה לארץ, שמעונה החלה לעבוד כמחנכת בבית הספר הממלכתי דתי "אבן גבירול" לחינוך מיוחד. 24 שנים מאוחר יותר עשתה הסבה ליועצת בית הספר, וכיום היא מנהלת את בית הספר זוהי השנה ה-14. "הנכות השכלית", מסבירה שמעונה, "היא הקשה ביותר. חוסר ההבנה של התלמידים את החוקים, הגבולות והסכנות גורם להם ליפול במקומות הכי חשובים".

שמעונה מבינה כי אין באפשרותה "לשנות סדרי בראשית, ולכן ההתמקדות היא בהקניית כישורי חיים ומקסום הפוטנציאל שבילדים, כדי שיוכלו להמשיך ולהתפתח כחלק אינטגרלי מהחברה תוך הפחתת החריגות והסטיגמות".

הנשיא פרס העניק לה את פרס החינוך

הרשקוביץ בהחלט מצליחה בעשייתה, והעדות לכך היא פרס החינוך שקיבלה בשנת 2007 במעמד הנשיא שמעון פרס על פעילותה, בעוד שבעלה הנרגש מתבונן בה מהקהל. "יש בינינו הבנה מאוד גדולה והרבה פרגון", היא אומרת בחיוך. "אנחנו תמיד מלווים אחד את השני ומקווים שבבריאות טובה נוכל להמשיך לעשות את מה שצריך".

דניאל, שכיהן במשך שנים כפרופסור, דיקן ויו"ר ארגון הסגל של הפקולטה למתמטיקה בטכניון, הפתיע את אשתו כאשר נבחר בדצמבר 2008 לתפקיד יו"ר מפלגת הבית היהודי, ומאוחר יותר עם מינויו לשר המדע והטכנולוגיה. "תפקידו החדש שונה מאוד מההתנהלות ומאורח החיים שלנו, ולכן זה היה די מפתיע", היא מסבירה. "יחד עם זאת אני חושבת שהוא אדם מאוד מיוחד ומשכיל, ובעזרתו יצמח משהו לעם ישראל".

העבר המשפחתי משחק תפקיד חשוב עבור בני הזוג. "דניאל ואני תמיד מדברים על כך ששנינו בנים למשפחות של ניצולי שואה", אומרת שמעונה. "המחשבה שההורים שלנו יצאו מהשריפה הגדולה הזאת, והיום הוא חלק מההנהגה ומממשלת ישראל - מרגשת אותנו מאוד. יש לנו הערכה רבה וכבוד שהגענו עד הלום". 

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

תחרות סיפור השנה במייל האדום - הצביעו והשפיעו

עוד "נשים שאיתו" שנחשפו:

האישה שאיתו: ציפי ואלי ישי

האישה שאיתו: מיכל ויצחק (בוז'י) הרצוג

האישה שאיתו: אורלי ואופיר פינס-פז

האישה שאיתו: אלה ואביגדור ליברמן

האישה שאיתו: שלי וגדעון סער

הווידאופדיה: שרה נתניהו

נילי פריאל יוצאת למפגינים

הווידאופדיה: קרלה ברוני

מישל אובמה - הגברת הראשונה של ארה"ב

אשתו של המועמד לנשיאות אירן עושה כותרות