שלי וגדעון סער (צילום: משפחת סער)
שלי וגדעון. כבר 21 שנה | צילום: משפחת סער

אנחנו מכירים אותם היטב, רואים אותם כל יום כמעט על המסך - אבל מה אנחנו יודעים על בני זוגם של הפוליטיקאים שלנו? פרויקט "האישה שאיתו" הוא פרויקט מיוחד של חדשות 2 באינטרנט, במסגרתו נכיר לכם בכל פעם רעייה של אחד מחברי הכנסת שלנו. והראשונה להיחשף היא שלי סער, אשתו של שר החינוך גדעון סער מהליכוד.

בקרב זוגות רבים מתפקד בן הזוג כמראה, והבחירה בו מלמדת רבות על האישה שאיתו. עניין זה בולט בקרב נשות פוליטיקאים רבות אשר קורצו מאותו החומר ממנו קורצו הפוליטיקאים עצמם, אחרת לא ניתן להבין כיצד הן מסוגלות להתמודד עם אופי החיים האינטנסיבי והתובעני.

תמונות משפחת סער (צילום: משפחת סער)
הכירו בהפגנה פוליטית | צילום: משפחת סער

כזאת היא שלי סער, בת 44, המבוגרת מבעלה שר החינוך בשנתיים. הם הכירו בשנת 1987 במהלך הפגנה של הימין במה שנקרא אז "כיכר מלכי ישראל" בתל אביב. היא - סטודנטית בשנתה האחרונה, פעילה בתא הסטודנטים של הליכוד, הוא - חייל על סף שחרור שהשאיר את מספר הטלפון וחיכה שתצלצל. לאחר שלא נענתה לו, גדעון יצר קשר דרך מכר משותף, ומאז הם יחד 21 שנים.

"פוליטיקאים - אנשים חכמים עם יכולת ביצוע"

כבת להורים מעורבים פוליטית, שלי גיבשה דעה ימנית כבר מגיל צעיר, ופרט לפעילותה בתא הסטודנטים הרבתה להתנדב ולהפגין. אם כי פוליטיקה, היא מודה, אינה מקום בו הייתה רוצה לראות את הקריירה שלה.

"אני חושבת שאנשים שהולכים לפוליטיקה אלה אנשים שיש להם אלטרנטיבות", היא מנתחת. "הם יכולים לחיות בצורה רגועה, לעשות לביתם פי כמה וכמה והם הולכים למקום הזה מתחושת שליחות ואכפתיות גדולה למה שקורה בארץ".

"אלה אנשים חכמים עם יכולת ביצוע", היא מחמיאה לבעלה כבדרך אגב. "פוליטיקה היא מקום שמהרגע שאתה נכנס אליו כבר יש לך אויבים. אני מעדיפה סביבה ידידותית יותר".

תמונות נשפחת סער (צילום: משפחת סער)
הבנות מבינות, "ההורים עסוקים" | צילום: משפחת סער

הפוליטיקה שבארגונים קסמה לה יותר, ולאחר שהשלימה תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני בלימודי עבודה מאוניברסיטת תל אביב, פנתה שלי להקים במו ידיה את חברת "מנפאואר פרופשיונל" (חברה בת של "מנפאואר" העולמית המתמחה בהשמות בכירים).

שר, בעל ותקליטן

העובדה ששני בני הזוג עוסקים בעבודות תובעניות המצריכות מהם להיעדר שעות רבות מהבית לא מסתדרת עם היותם הורים לשתי בנות מתבגרות - דניאלה בת 17 ואלונה בת 12. "כאשר להורים יש קריירה נוצר אוטומטית מחסור אצל הילדים, כי הם צריכים עוד קצת זמן אבא ואמא", היא מודה. "התרומה הגדולה של הבנות היא שהן נתנו לנו את האפשרות לא לדאוג. הן מספיק גדולות ומבינות שההורים עסוקים".

ובכל זאת, בני המשפחה מוצאים זמן לעיסוקים משותפים. גדעון, שעד לאחרונה נהג לתקלט בבר תל אביבי, מתחבר לבת הגדולה דניאלה באמצעות מוסיקה שהיא אחד התחביבים המרכזיים שלו. הבת הקטנה, אלונה, מחוברת לשלי יותר ומה שהיא עושה עם אבא שלה זה בעיקר שטויות.

שלי וגדעון סער (צילום: משפחת סער)
"האישה שאיתו": שלי וגדעון סער | צילום: משפחת סער

"גדעון נתפס רציני מאוד, אבל אחת הסיבות שהתחתנתי איתו ושטוב לנו יחד היא שהוא מצחיק אותי עד דמעות", אומרת שלי. "הוא עושה חיקויים. בדרן לא נורמלי".

המינוי לתפקיד שר החינוך, מודה שלי, שינה במעט את אורח החיים המשפחתי. "החלוקה בינינו היא לא שוויונית מאז ומתמיד, וזה בסדר גמור", היא מכניסה אותנו עוד לחיי המשפחה. בכל הקשור לתחזוקת הבית המצוחצח במרכז תל אביב ולילדות, שלי אחראית, בעוד שלגדעון יש מטלות מוגדרות: הוא מפנה מהמדיח ("לא מכניס, עם זה הוא מסתבך"), מכניס ומוציא כביסה מהמייבש ("אבל לא יודע להפעיל אותו") ויורד פעמיים ביום עם הכלבה, מוקה.

"למדתי לראות עם מה הוא מסתדר ועם זה לזרום", אומרת שלי. "בזמן שיש לו והוא יכול, הוא אחלה אבא!". הדבר היחיד אליו שלי עדיין לא הצליחה להתרגל הוא העובדה שביתה מאובטח 24 שעות. "גדעון הגיש בקשה לבטל את האבטחה אבל זה לא נתון לשיקול דעתנו", היא אומרת. "לפחות מאז שהם פה הפסיקו לגנוב בלוני גז ואופניים".  

הווידאופדיה: שרה נתניהו

נילי פריאל יוצאת למפגינים

הווידאופדיה: קרלה ברוני

מישל אובמה - הגברת הראשונה של ארה"ב

אשתו של המועמד לנשיאות אירן עושה כותרות

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2