הגברת הראשונה - עם הרעלה: בחודש הבא ייערכו באירן בחירות גורליות, ובקמפיינים שנפתחו בשבוע האחרון בולטת כבר דמותה של אישה אחת ויוצאת דופן.

המתמודד היחיד שמאיים ולו במעט על הנשיא המכהן מחמוד אחמדינג'אד, הוא חוסיין מוסאבי, אשר מצוייד בנשק חדש בעולם הפוליטי האיסלאמי - רעייה תומכת, כריזמטית ועייפה ממשטרו של אחמדינג'אד. כתב רשת CNN יצא לבדוק את הגרסה האירנית של מישל אובמה.

ריקוד בציבור אסור ברפובליקה האיסלאמית, אך האלפים שהגיעו השבוע לכנס הבחירות של מוסאבי פשוט לא מצליחים להחזיק את עצמם. הם לא עודדו את מוסאבי עצמו, אלא קיבלו את פניה של הרעייה, זהרה רחנווארד.

"אנו מביטים עליה, ורוצים להיות כמותה בעתיד", אומרת אחת התומכות. בהיסטוריה של הבחירות לנשיאות אירן, מעולם לא שמו המועמדים את נשותיהם בחזית הקמפיין, אבל הפעם לכל מקום אליו הולך המועמד המתון, אפשר לראות את רעייתו בסביבה.

בני 20 שרוצים שינוי

מישל אובמה האיראנית
התקווה של איראן | צילום: CNN

"זו הפעם הראשונה מאז המהפכה שאנו רואים אישה מאחורי הנשיא, וזו הסיבה שאנחנו כה שמחים מפני שיכולה להיות לנו 'גברת ראשונה'", אומרים התומכים. ויש לה גם סיסמאות שכייף לעם האירני לשמוע. רחנאוואד קוראת לחופש, שאבד לדבריה בזמנו של הנשיא מחמוד אחמדינג'אד. "אני מקווה שחופש הדיבור וחופש המחשבה לא ישכחו", היא אומרת.

12 אלף איש התכנסו באולם אזאדי למה שהפך כינוס קולני מאוד. הנשים התרכזו בצד אחד, הגברים השני. בכל זאת, יש חוקים אותם לא מפרים. מרבית האנשים כאן הם מצביעים צעירים, בני עשרים פלוס הקוראים לשינוי. רבים מהם אומרים שהם כאן בגלל רעייתו של מוסאבי.

השאלה שנותר לשאול כעת, היא, האם תצליח להשפיע עד כדי כך על בעלה, שאם יזכה בבחירות - אכן יתחיל להשמיע הצהרות פייסניות כשם שעושה המקור, אי שם בוושינגטון.