אופיר ואורלי פינס (צילום: חדשות 2)
אורלי ואופיר פינס-פז | צילום: חדשות 2

אנחנו מכירים אותם היטב, רואים אותם כל יום כמעט על המסך - אבל מה אנחנו יודעים על בני זוגם של הפוליטיקאים שלנו? פרויקט "האישה שאיתו" הוא פרויקט מיוחד של חדשות 2 באינטרנט, במסגרתו נכיר לכם בכל פעם רעייה של אחד מחברי הכנסת שלנו. האישה שננסה הפעם לחשוף מעט פרטים עליה היא אורלי פינס, רעייתו של חבר הכנסת אופיר פינס-פז ממפלגת העבודה.

אורלי פינס הכירה את בעלה, חבר הכנסת מהעבודה אופיר פינס, כשעבדה בספריית האוניברסיטה העברית. "הוא חיפש פרוטקציה עם הספרנית כי היה מאחר כרוני בהחזרת ספרים. התחלנו לדבר וזה התגלגל...", היא משחזרת.

בשנת 1985, לאחר שהשניים השלימו תואר ראשון: אורלי בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ואופיר במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, התחתנו השניים ועברו לגור יחד בירושלים. לפני שש שנים עברו לגור ברעננה.

במשך עשר שנים עבדה אורלי כמנהלת כח אדם וכספים בעמותת בת של הג'וינט בירושלים ולאחר מכן עבדה עשר שנים נוספות בחברה משפחתית המספקת שירותים בעיקר לחברות ביטוח. לפני כחמש שנים פנתה להגשים חלום ישן והחלה ללמוד משפטים בקריה האקדמאית קריית אונו.

רציתי להגשים חלום - להיות עורכת דין

אופיר פינס (צילום: -)
ח"כ אופיר פינס | צילום: -

"כל החיים רציתי להיות עורכת דין". היא מודה. "חיכיתי שהילדים יגדלו ואני אוכל להתפנות ללימודים. יום אחד אבי המקסים לא השאיר לי ברירה - הוא לקח את העניינים לידיים והודיע לי בספטמבר 2004 שרשם אותי ללימודים. הילדים היו כבר גדולים, אופיר תמך ואני הלכתי להגשים חלום".

כיום משמשת אורלי כעוזרת משפטית בבית המשפט המחוזי בתל אביב ונהנית מכל רגע. "אני מכורה לעולם המשפט, הוא מרתק וסוחף אותי", היא אומרת. "יש יתרונות בלעשות את זה בגיל מבוגר - אני מגיעה עם פרספקטיבה אחרת, ממקום בשל מאוד של לספוג עולם חדש".

מעבר להנאה ולתחושת השלמות, היה בלימודי המשפטים ערך מוסף דווקא עבור שני ילדיהם של אורלי ואופיר, דביר בן ה-21 ורותם בת ה-18. "זו הייתה דוגמא אישית הכי נכונה שיש", היא מתרצה. "כל השנים לימדתי אותם שחשוב להשקיע בלימודים, להתאמץ ולהוציא תעודה טובה וכשפתאום הם ראו את אמא שלהם אוספת חומר, עושה שיעורי בית ועבודות הם הבינו שנאה דורש נאה מקיים וזו הייתה סגירת המעגל שלי איתם. הם היו מאוד גאים בי".

"לא מאמינה בהורות בשלט רחוק"

אורלי, שהחינוך כפי שניתן להבין מאוד חשוב לה, לקחה על עצמה את גידול הילדים בזמן שבעלה קידם את הקריירה הפוליטית שלו. "חשבתי שיהיה נכון כשהילדים היו קטנים לא לפתח קריירה נוספת בבית כי אני לא מאמינה בהורות בשלט רחוק", היא מגלה. "זה משהו שאני מאוד שלמה איתו ואני לא מקטרת. אני אמא מאוד טוטאלית וצריכה להיות שם פיזית. מי שבוחר את הדרך הזאת שלא יבוא בטענות לאף אחד".

הדרך בה בחרה אורלי מניבה פירות דווקא בימים אלה, כאשר הקשר בינה לבין הילדים הוא טוב מאי פעם. "הם ילדים מאוד משפחתיים, משתפים, מתייעצים, מספרים", היא אומרת. "גם אופיר היום מאוד מעורב. הם מאוד קרובים וכל היום מסתמסים ביניהם".

ההנאה הגדולה של המשפחה היא לנסוע יחד לאילת. מטרת הנסיעה האחרונה, ממנה שבו לפני מספר ימים, הייתה לחגוג את נסיעת הבן דביר, המשוחרר הטרי, לטיול אחרי צבא.

יחד עם זאת, הקרבה הגדולה בין הילדים לאביהם לא השפיעה על תחומי העניין שלהם, טוענת אורלי. לשני הילדים, אשר מגיל צעיר עוקבים אחר הקריירה של אביהם, מודעות אקטואלית מאוד גבוהה והם מאוד מעורבים ומעודכנים אך שניהם לא יפנו לקריירה פוליטית לדעתה. "הרבה פעמים הפריעה להם המוכרות והחשיפה, אבל הם חיים עם זה, זו הקריירה של אבא והם מקבלים את זה כמובן מאליו", היא אומרת.

מחיר החשיפה

בניגוד לילדים, ישנן מספר "תופעות לוואי" הנובעות מהקריירה הפוליטית של בעלה, אליהן אורלי עדיין לא הצליחה להתרגל. "המחיר של העיסוק בפוליטיקה בגדול זו החשיפה והדימוי הירוד של הפוליטיקאים בשנים האחרונות", היא מסכמת.

"הביקורת שלא מבחינה היא מאוד קשה עבורי. במיוחד התגובות בבלוגים ובטוקבקים שמזמן חרגו מגבול הטעם הטוב, אבל כנראה שזה המחיר של להיות חשוף", היא משלימה עם המצב. העובדה שאופיר הוא הרציונאלי והשכלתן ביניהם עוזרת לו להתמודד עם התגובות, בעוד שהיא רגשנית יותר ולוקחת דברים ללב.

גם לשעות העבודה הארוכות אורלי כבר הספיקה להתרגל. "כשהכרתי את אופיר היה ברור לי שהוא יעשה הכל בטוטאליות", היא נזכרת בחיוך. "לא משנה מה התפקיד. כשאנשים פועלים מתוך אכפתיות והנעה פנימית, קל מאוד להפוך לוורקוהוליק".

ועדיין, אורלי לא הייתה מעדיפה שבעלה יבחר בקריירה אחרת. "אופיר חי ונושם את מפלגת העבודה מגיל 17", היא אומרת. "הוא אידיאולוג אמיתי, ולכן מבחינתו מצב המפלגה כיום מטריד ומייאש שכן מדובר באובדן דרך שהוא מאמין בה, אם כי הברק שיש לו בעיניים ממה שהוא עושה והאמונה שזו הדרך הם החשובים. הוא כל כך אוהב את מה שהוא עושה ושלם עם הדרך שלו, ולי אין אלא לעמוד לצידו ולשתף פעולה".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

עוד "נשים שאיתו" שנחשפו:

האישה שאיתו: אלה ואביגדור ליברמן

האישה שאיתו: שלי וגדעון סער

הווידאופדיה: שרה נתניהו

נילי פריאל יוצאת למפגינים

הווידאופדיה: קרלה ברוני

מישל אובמה - הגברת הראשונה של ארה"ב

אשתו של המועמד לנשיאות אירן עושה כותרות