אביגדור ואלה ליברמן (צילום: חדשות 2)
האישה שאיתו. אלה ואביגדור ליברמן | צילום: חדשות 2

אנחנו מכירים אותם היטב, רואים אותם כל יום כמעט על המסך - אבל מה אנחנו יודעים על בני זוגם של הפוליטיקאים שלנו? פרויקט "האישה שאיתו" הוא פרויקט מיוחד של חדשות 2 באינטרנט, במסגרתו נכיר לכם בכל פעם רעייה של אחד מחברי הכנסת שלנו. השנייה שננסה הפעם לחשוף מעט פרטים עליה היא אלה ליברמן, רעייתו של שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן.

בניגוד מוחלט להיותו של ליברמן אישיות ציבורית המוכרת לכל המביעה את דעותיה הפוליטיות בפני כל מי שרק ישאל, יכתוב או יצלם, חייו האישיים של שר החוץ לוטים בערפל סמיך. גם רעייתו אלה שומרת על שתיקה, אבל בעזרת מקורבים לה ננסה לשפוך קצת אור על חייה המשותפים עם שר החוץ.

אלה ליברמן עלתה ארצה בשנות ה-80 מטשקנט, בירת אוזבקיסטן, עם הוריה ואחותה הגדולה קלרה. שנה לאחר מכן כבר החלה את לימודיה במכינה הקדם אוניברסיטאית בבאר שבע - שם הכירה את בעלה לעתיד אביגדור ליברמן. עם סיום המכינה היא התקבלה ללימודי תואר ראשון בחינוך במכללה האקדמית דוד ילין. אביגדור התקבל ללימודי תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטה העברית, ולכן החליטו השניים לעבור להתגורר בירושלים.

מהדיסקוטק לממשלה

מיכל ליברמן ביאח"ה, בת ים, הבוקר (צילום: חדשות 2)
הבת. מיכל ליברמן | צילום: חדשות 2

כדי להתקיים בחיים, עבד הזוג הצעיר בדיסקוטק - אביגדור כמאבטח ואלה כטבחית. לפנות בוקר, כאשר המבלים התפזרו לבתיהם, אלה ואביגדור התפנו לשטיפת הרצפות.

עם סיום הלימודים החלה אלה לעבוד כגננת בגן ממלכתי בשכונת גילה בבירה. חברתה, דבי וויינגלס, מתארת אישה "מאוד אחראית ומשקיענית. היא הייתה טורחת שעות בהכנת הפעילויות ועשתה זאת בצורה טובה ובאהבה". 15 שנים לאחר מכן עברה אלה לעבוד בבית ההוצאה לאור "ביאליק" למשך תקופה קצרה. "היא תולעת ספרים", קובעת וויינגלס.

העובדה שבילדותה, במהלך מלחמת העולם השנייה, ברחה משפחתה של אלה ממולדובה לאוזבקיסטן והתאפשר לה לגדול בקרב האוכלוסייה הבוכרית ולהכירה היטב, עזרה לה לימים בעבודתה האחרונה בארגון הג'וינט כמקשרת בין האוכלוסייה הבוכרית בארץ ובחו"ל.

"כיום", טוענת חברתה יונה פרנקל, "היא נהנית ממשרה מלאה של סבתא - כך אלה קוראת לזה. המשפחה מאוד חשובה לה".

בשנת 1988 עברו אלה ואביגדור עם בתם הבכורה, מיכל, אז בת החמש, לגור בהתנחלות נוקדים שבמדבר יהודה ועזרו להקמתו "מטעמי נוחות בהתחלה", טוען שכן של בני הזוג, אליהו ויזמן. "אך מאז שאביגדור הפך חבר כנסת, השהות ביישוב הפכה אידיאולוגית".

שומרים מסורת

את הדירה בשכונת גילה בירושלים החליף קרוואן ("14 מטרים לרוחב ולאורך") בו נולדו הבן קובי, היום בן 21 שמשרת כחייל קרבי. שנתיים לאחר מכן נולד הבן עמוס, היום חייל קרבי בן 19. על לידתם של הבנים צוטט בעבר ליברמן באומרו: "הייתי הראשון שלקח אותם על הידיים. ההרגשה נהדרת, זה רגע בו כל השאר נראה כל כך קטן. אני רוצה להיות אבא טוב, אבל סובל מחוסר זמן כרוני. ובכל זאת, אני תמיד משתדל לקחת חלק בחייהם".

החיים בנוקדים לא היו פשוטים עבור בני המשפחה הצעירה אשר תוך כדי האינתיפאדה הראשונה ספגו לא פעם מטחי אבנים אל עבר מכוניתם. העובדה שאלה הייתה אז בחודש השביעי להריונה לא הקלה על התחושות הקשות אם כי "החיים המיוחדים בכפר גברו על הכל", טענה בהזדמנות. "אווירה של הדדיות, כיף, חוסר רעש ושמירת מסורת".

בנושא שמירת המסורת ניתן בהחלט לומר כי משפחת ליברמן מהווה מודל לשילוב בין חילונים לדתיים: אביגדור והבנים הם חילונים לחלוטין. "אנחנו נוסעים כל שבת לראות כדורגל", הוא סיפר באחד הראיונות, "ומשתדלים לא לפספס אף משחק של בית"ר ירושלים".

אלה שומרת מסורת ומיכל אף חזרה בתשובה לפני כמה שנים, נישאה ליהונתן גלון וילדה בת. "כך אנחנו חיים יחד, לא מפריעים אחד לשני" חשף בעבר ליברמן האב. "אני מאמין כי מודל זה אמור להתקיים בחברה הישראלית".

העובדה שבעלה הוא שר החוץ לא מעסיקה את אלה במיוחד, והיא לא מרבה לדבר על כך במפגשים עם חברותיה הרבות. "זוהי משפחה צנועה ורגילה", טוענת לודמילה תיכון, חברתה של אלה ורעייתו של הח"כ לשעבר דן תיכון. "אנחנו יושבות ומדברות לעיתים במשך שעות ארוכות, אם כי אף פעם לא על בעלה. זהו נושא שהוא לדעתי כל כך אישי ואינטימי שלא נועד למפגשים שלנו".

תורמת רבות, פעילה חברתית

ליברמן: "לא רציתי לפגוע בפולנים" (צילום: מארק ניימן/ לע"מ)
שר החוץ ליברמן. "משפחה צנועה מאוד" | צילום: מארק ניימן/ לע"מ

חברתה של אלה, יונה פרנקל, מספרת על קבוצה של ארבע חברות שנפגשות באופן קבוע. "לפעמים אני צופה בתכנית 'עקרות בית נואשות' ורואה אותנו", היא אומרת בחיוך. "אלה לא יודעת על מה אני מדברת, כי היא שונאת סדרות טלוויזיה".

יונה מתארת את חברתה אלה כאישה תרבותית המתעניינת רבות בהצגות והופעות וקוראת ספרים רבים. וגם, כמובן, נאמנה מאוד לבעלה. "היא אשת איש", מוסיפה פרנקל. "היא מאמינה בבעלה מאוד, גם אם העבודה שלו מצריכה ממנו להיות פחות בבית. היא מבינה ומקבלת את זה. היא האישה הנכונה ליד האדם שעושה את הקריירה. היא עצמה מאחוריו בכל מצב ותחום, והיא יודעת שהוא נכון לכל תפקיד".

מעבר לאמונה הגדולה בבעלה, מתארת פרנקל את אלה כאישה נדיבה מאוד התורמת רבות. "באחת הפעמים היא אף אימצה באופן לא פורמלי חברה של בתה שברחה מהבית", היא מספרת. "אלה קיבלה אותה כבת, נתנה לה חדר משלה וגידלה אותה לכל דבר. היא תמכה בה ועזרה לה מאז שהייתה בת 14. גם כאשר הילדה חלתה במחלה קשה, כל המשפחה התגייסה לעזור. היא גרה במשך כמה שנים בבית משפחת ליברמן עד שהתבגרה ואף השלימה עם הוריה. היום היא נשואה ואמא לילדים. זה אומר על אלה רבות".

אלה ליברמן היא גם פעילה מאוד ביישוב נוקדים. מתוקף תפקידה כיו"ר ועדת קהילה ותרבות היא מרבה לארגן טקסים ומסיבות לתושבי היישוב, אם כי בימים אלה היא מתכוננת לחגיגה פרטית משלה - בעוד כשבועיים היא תחגוג יום הולדת 50.

האישה שאיתו: שלי וגדעון סער

הווידאופדיה: שרה נתניהו

נילי פריאל יוצאת למפגינים

הווידאופדיה: קרלה ברוני

מישל אובמה - הגברת הראשונה של ארה"ב

אשתו של המועמד לנשיאות אירן עושה כותרות

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2