עשרות אלפים הגיעו הערב (שני) לכיכר אגרנט שמול בית המשפט העליון בירושלים, שם מתקיימת הפגנה נגד ביטול עילת הסבירות, עליה יתקיים מחר דיון מכריע בבג"ץ. ברקע: מאמצים לפשרה ברגע האחרון. בתום שלב הנאומים בהפגנה יצאה צעדת מחאה אל מעון ראש הממשלה ברחוב עזה. במשטרה נערכים להפגנות גם מחר - של תומכי ומתנגדי החקיקה.

ההפגנות בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ
ההפגנה בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ

הדיון בעתירות נגד החוק לביטול עילת הסבירות - סיקור N12

את ההפגנה הנחתה אור-לי ברלב ונאמו בה שרת החוץ והמשפטים לשעבר ציפי לבני, ראש לשכת עורכי הדין עמית בכר, יזמית ההיי-טק עינת גז, תא"ל במיל' אמל אסעד, מורן זר קצנשטיין, סא"ל במיל' רון שרף, סרן במיל' אורה פלד נקש ואיל יופה.

ההפגנות בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ
ההפגנות בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ

"אלה המבקשים לפגוע בציונות אינם אויבים מבחוץ, אלא ממשלה מבית שמובילה אותנו למדינה דתית, משיחית, מבודדת ומסוגרת", אמרה על הבמה השרה לשעבר לבני. "ההבדל בין אייכלר לביבי - זה שהאחד קורא כבר למדינה גטו עברית בארץ ישראל, והשני עלול להפוך את ישראל לכזה אם רק נפסיק להיאבק".

במהלך שלב הנאומים בהפגנה, ירדו לדרך בגין כמה עשרות מפגינים בניסיון לשבש את התנועה, ופונו ע"י כוחות משטרה. במשטרה נערכים להפרעות בציר הזה גם מחר, ולהפגנות ספונטניות של מתנגדי ותומכי החקיקה באזור, וישנו חשש גם מעימותים בין המחנות ליד ביהמ"ש העליון או ליד בית רה"מ.

ההפגנות בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ (צילום: יואב דודקביץ', TPS)
ההפגנות בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ | צילום: יואב דודקביץ', TPS

כמו כן, ממשטרת ירושלים נמסר שבפעילות בלשית, בתחילת ההפגנה נעצרה אישה בחשד שהדליקה אבוקה, ובתיקה נתפסו אבוקות נוספות.

אחרי הנאומים מפגינים יצאו לצעדה לכיוון מעון ראש הממשלה. ממחאת הסטודנטים והסטודנטיות נמסר: "הגענו מרחבי הארץ לירושלים לעמוד כחומה בצורה לצד הדמוקרטיה, מול ממשלה שמוכיחה שוב ושוב שהיא עוינת את המדינה, את תושביה ואפילו את הציונות. לא ניתן לממשלת ההזויים להלך אימים על מערכת המשפט".

במשטרה גם נערכים לאפשרות שתומכי המהפכה המשפטית ינסו בבוקר לחסום את דרכם של שופטי העליון מלהגיע לבית המשפט, על סמך מידע שנאסף ברשתות החברתיות. רמת האבטחה סביב השופטים הועלתה בשל כך לדרגה 2.

מ"כוח קפלן", שנמנים עם מארגני ההפגנה, נמסר ש"למול ההסתה המסוכנת והאיום של הממשלה למרוד בשלטון החוק, יגיעו המוני המפגינים לירושלים להעביר מסר ברור: אי ציות לפסיקת בג"ץ לא יעבור את עם ישראל, המתנגד ברובו המכריע לממשלת ההסתה שכופה עליו דיקטטורה בניגוד לרצונו".

ההפגנות בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ
ההפגנות בירושלים לקראת הדיון בבג"ץ

על רקע המאמצים לחידוש המגעים בחסות בית הנשיא, אמר הערב שר האוצר סמוטריץ' שהוא "מוכן להסכמות, כולל ויתורים". עם זאת הדגיש כי "לא נסכים בשום מצב לוותר על הגיוון בבחירת השופטים". יו"ר עוצמה יהודית בן גביר תקף גם הוא וקרא לחבריו לקואליציה "לצאת נגד ההתקפלות והכניעה". ראש הממשלה נתניהו עקץ בתגובה וגם שלח מסר לגנץ: "אם תושג הסכמה - אף אחד לא ימנע את מימושה".

ראש הממשלה לשעבר יאיר לפיד הגיב גם הוא על המגעים לפשרה, וטען כי אלו ניסיונות הונאה שמנסה נתניהו להפעיל. "אני בעד הסכמות רחבות, אבל מה שאנחנו רואים עכשיו זה ניסיון לשבש את הדיון החשוב ביותר בתולדות בג"ץ", אמר ראש האופוזיציה. "רגע לפני שהשופטים מתכנסים ולפני שנתניהו נוסע לארה"ב, פתאום צצות הצעות פשרה פיקטיביות שאין להן שום גיבוי בתוך הקואליציה. האופוזיציה לא תיתן יד לניסיונות הונאה".

דיון בבג"ץ על חוק הנבצרות (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
דיון בבג"ץ על חוק הנבצרות, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבוקר התייצבו עשרות מפגינים נגד המהפכה המשפטית מחוץ לביתו של שר המשפטים לוין, וקראו לגניזת חוקי המהפכה המשפטית. במקום התפתחו עימותים בינם לבין השוטרים, אחרי שהמפגינים מחו קרוב מדי לבית השר שבמודיעין. השוטרים פירקו את "החומה האנושית" שיצרו פעילי מחאת "אחים לנשק" וביצעו מעצרים.

_OBJ

6 מפגינים עוכבו לחקירה בחשד להפרת סדר, ושוחררו לאחר כשמונה שעות: הם הוסעו ברכב לצומת שילת, כ-500 מטר מתחנת המשטרה, ושוחררו שם.

מחר יתכנסו כל שופטי בג"ץ לדיון בעתירות נגד החוק, והוא צפוי להימשך שעות ארוכות.