ימים ספורים לפני הדיון הדרמטי והתקדימי בבג"ץ בעתירות נגד חוק ביטול עילת הסבירות, עו"ד אילן בומבך שמייצג את הממשלה במקום היועמ"שית, הגיע הערב (שישי) לריאיון ב"אולפן שישי". "בית המשפט לא יכול להחליט שיש לו סמכות לבטל חוקי יסוד, זו לא דמוקרטיה", טען.

הריאיון מגיע לאחר שהבוקר הממשלה הגישה את תגובתה לעתירות, במסמך בן 90 עמודים, שבו הציגה טענות ברוח דבריו של עו"ד בומבך באולפן. "חד משמעית שאם בג"ץ יבטל את החוק זה יוביל לאנרכיה", הדגיש. "זה אומר שאיש הישר בעיניו יעשה. המדינה לא תהיה אותו הדבר ואנחנו לא נהיה דמוקרטיה".

 

שופטי בג"ץ לקראת הדיון על מינוי דרעי לשר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בג"ץ, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לשיטתו, לבית המשפט העליון אין סמכות להתערב בחוקי יסוד ולבטלם. "נשיאי העליון ברק ושמגר העלו בפסק דין בנק המזרחי את חוק היסוד לדרגה חוקתית על-חוקית, והפכו אותו למעין חוקה. לא צריך להיות תומך הרפורמה כדי להיות נחרד מכך שבית המשפט יבטל חוק יסוד". עו"ד בומבך טוען שהחלטה כזו תהווה "ביטול האיזון בין הרשויות והפרדת הרשויות. הוא אף הציע שהעניין יוסדר בחוק יסוד: החקיקה.

 

_OBJ

בתגובת הממשלה שנשלחה הבוקר ועליה חתום עו"ד בומבך, נכתב בין השאר: "ממשלת ישראל סבורה שאין בכוחו של בית המשפט הנכבד לשים עצמו עליון על הריבון בישראל ולנכס לעצמו סמכות ביקורת על חוקי היסוד, שהם קודקודה של הפירמידה הנורמטיבית במערכת המשפט הישראלית".