לקראת הדיונים הצפויים בבג"ץ בעניין העתירות שהוגשו נגד החוק לביטול עילת הסבירות וחוק הנבצרות, יו"ר הכנסת אמיר אוחנה נשא הערב (רביעי) הצהרה, שבה התייחס לאפשרות שבג"ץ יפסול חוקי יסוד. "הכנסת לא תקבל בהכנעה את רמיסתה", איים. "אם בית המשפט העליון יקבל הכרעה במקום נבחרי הציבור, הדבר יוביל למצב חסר תקדים במדינה דמוקרטית".

בנאומו, ביקש יו"ר הכנסת "להציב תמרור אדום בפני בג"ץ בהתערבות בחוקי יסוד". לדבריו, "אנו נמצאים בפני צומת חדש ומסוכן. אם בג"ץ יפסול חוק יסוד, אז כל ההחלטות שקיבל עד היום בהסתמך על מעמדם העליון של חוקי היסוד בטלות ומבוטלות. דמוקרטיה הריבון הוא העם".

הדיון בחוק הסבירות - סיקור N12

"גם אם המגעים להסכמות לא יצליחו - הדבר לא מעמיד לבית המשפט את האפשרות לקבל הכרעה במקום נבחרי הציבור", הוסיף אוחנה. "אני מבקש מהשופטים, שאני מכבד מאוד, הכירו גם במגבלות הכוח שלכם. אף רשות איננה כל יכולה".

שר המשפטים יריב לוין בירך את יושב-ראש הכנסת על הצהרתו: "נאום אמיץ. מברך אותו על עמידתו האיתנה על מעמדה של הכנסת ועל סמכויותיה. כולי תקווה כי דבריו ימצאו אוזניים קשובות אצל שופטי בית המשפט העליון, וכי בית המשפט יכבד את סמכותן של הממשלה והכנסת ואת ריבונות העם".

ראש האופוזיציה חה"כ יאיר לפיד תקף את אוחנה: "נאומו המחפיר אינו מייצג את הכנסת והוא לא מדבר בשמם של רוב חברי הכנסת, כולל חברים רבים בקואליציה, שמאמינים עדיין בשלטון החוק ובצורך לציית לבית המשפט. מי ששמע אותו היום שאל את עצמו איפה הם יעצרו? למה חשוב להם כל כך לפצל ולשסע את העם?".

במחנה הממלכתי הגדירו את התבטאויותיו של יו"ר הכנסת "מבוא לאנרכיה". עוד נמסר מהמפלגה כי "מי שאומר שרוצה להגיע להסכמות שישמרו על שלטון החוק בבוקר - לא יכול לאיים לפרק אותו בערב. נתניהו חייב להתנער ממנה, אחרת מדינת ישראל תגלוש למדרון מסוכן".

"אני מחזק את יו"ר הכנסת על דבריו החשובים", כתב שר האוצר בצלאל סמוטריץ'. "אין לבית המשפט העליון סמכות לדון או לפסול חוקי יסוד. עצם הדיון בעתירות לפסול חוקי יסוד הוא קריאת תיגר על מוסד הכנסת ועל הדמוקרטיה הישראלית והוא מוכיח שוב את חשיבותם של התיקונים במערכת המשפט אותם אנו מובילים".

שר המשפטים לשעבר, חה"כ גדעון סער, תקף את אוחנה: "מי שמאיים שלא לכבד פסקי דין של בית המשפט - מאיים בעיקר על עצמו. כי שלטון שלא יכבד פסקי דין - יאבד את הלגיטימיות שלו עצמו".

ראש לשכת עורכי הדין עמית בכר הגיב על דבריו של חה"כ אוחנה ואמר: "בדבריו הוא בחר לשגר איום על בית המשפט העליון ושופטי ישראל ערב ישיבתם לדין, מעשה אנטי דמוקרטי שייזכר לדיראון עולם. אדוני יו"ר הכנסת - סופה של הדמוקרטיה לנצח. לשכת עו"ד תפעל ליישום החלטות בג"ץ על פי עקרונות הדמוקרטיה".

מובילי המחאה נגד המהפכה המשפטית הגיבו על נאומו של אוחנה: "הוא מדיח את הפרלמנט לעבריינות. מדובר באיום מאפיוזי על בית המשפט ערב הדיונים נגד ניסיון ההפיכה. אוחנה, במופע אימים שמזכיר את נתניהו על מדרגות בית המשפט, מנסה כעת לפנות באיומים את הדרך ל D-9 של נתניהו ולוין. נזכיר לו כעת, שאת זכויותיו ומשפחתו קיבל מבג"ץ".

חבר הכנסת ניסים ואטורי הביע את תמיכתו באוחנה וכתב כי הוא "מחזק את דבריו המדויקים והנחרצים". מנגד, חה"כ אורית פרקש הכהן יצאה נגד הנאום ופנתה ליושב-ראש הכנסת: "אתה לא מדבר לא בשמי כחברת כנסת במדינת ישראל ולא בשם כנסת ישראל. שלטון החוק הוא זה שנרמס על ידכם".