שר התרבות והספורט מיקי זוהר שמר על שתיקה ולא התראיין שבועות – אך אמש (שבת) הוא הגיע לאולפן "פגוש את העיתונות" – והדגיש: "אי כיבוד פסיקה של בית המשפט היא פגיעה חמורה בדמוקרטיה. עם זאת, פגיעה בחוק יסוד על ידי בית המשפט העליון – זו פגיעה אנושה בדמוקרטיה".

"אם בית המשפט יחליט לפסול חקיקת יסוד, הוא לא פוגע בפוליטיקאים - הוא פוגע בריבון, העם", אמר השר זוהר. "אם בית המשפט העליון ישלח ידו לחוקי היסוד של מדינת ישראל – מה יישאר מהדמוקרטיה שלנו? לא יישאר פה כלום".

"יריב לוין לא קיצוני, הוא אדם ממלכתי"

השר מיקי זוהר

זוהר הביע התנגדות להצעת הפשרה שפורסמה לראשונה ב"חדשות 12": "הציגו כניעה. אין ספק שאנחנו נצטרך לעשות פשרה, אבל לא להיכנע לתכתיבים של ראשי המחאה וגם לא של קיצוניים מכל הצדדים... יריב לוין לא קיצוני. הוא רוצה לקדם רפורמה משפטית. הוא אדם ממלכתי. בדיוק כפי שנתניהו נוהג – הרבה ממלכתיות ואחריות".

"אנחנו רוצים לקדם פשרה כדי להרגיע את הרוחות בעם ישראל, ולאחר מכן להביא הישג מבחינת תיקונים שאנחנו באמת מאמינים שצריך לעשות במערכת המשפטית", אמר זוהר וטען שצריך להתמקד גם בתחומים אחרים, כמו המאבק ביוקר המחיה. "לא נקדם את מה שרצינו בהתחלה, צריך למצוא פתרונות".

שופטי בג"ץ לקראת הדיון על מינוי דרעי לשר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
השר זוהר: "לא מאמין שבית המשפט יפסול חוק יסוד" | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אם בית המשפט העליון יכריע נגד פסיקה שהריבון ציפה מאיתנו לחוקק – זה ייצור קרע בעם ישראל שיהיה קשה לאחות אותו", הזהיר. לשיטתו, על בית המשפט העליון להימנע מלהתערב בעניין ביטול עילת הסבירות – ואחר כך הם יקיימו "שיח עמוק כדי להגיע להסכמות רחבות על שאר חלקי הרפורמה". "המשך קידומה במשורה על ידי הסכמות רחבות ככל שניתן, ובכך להביא שקט לאזרחי ישראל ושקט למדינה", סיכם.