הלחץ על חברי ימינה נמשך - וגם המאמצים ליישור קו: ח"כ עידית סילמן הודיעה היום (שישי) כי תצביע בעד ממשלת האחדות. ח"כ מתן כהנא אמר בריאיון לעמליה דואק: "הולכים בכוח מלא עם הקואליציה שבנינו".

חברי הכנסת אמרו את הדברים אחרי שסיעת ימינה התכנסה הבוקר בביתו של נפתלי בנט ברעננה למשך שעתיים. זו הייתה הפעם הראשונה שבה חברי הסיעה נפגשו באופן רשמי מאז החתימה על ההסכם להקמת ממשלת בנט-לפיד, וגם הפעם הראשונה מאז שח"כ ניר אורבך החל לשקול את התנגדותו למהלך - ובכך לסכן את הקמת הממשלה. 

ח"כ אורבך צפוי להודיע על החלטתו הסופית בתחילת השבוע: המטרה היא להודיע לפני ההשבעה כדי למנוע לחצים ולאפשר לחברי הסיעה שלו להתארגן בהתאם להחלטה. אורבך שנכח בפגישה והגדיר אותה "מוצלחת" אך לא פירט, לא יעשה את השבת בביתו. בגוש השינוי מנסים לארגן מפגש ראשון של ראשי המפלגות של הקואליציה ביום ראשון בערב.

איילת שקד (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
איילת שקד מגיעה לפגישה, הבוקר | צילום: פלאש 90, פלאש/90

יו"ר ימינה וראש הממשלה המיועד, שנפגש אתמול ושלשום עם אורבך, כינס היום שוב את הסיעה בניסיון למנוע את התפוררות גוש השינוי. ח"כ אביר קארה אמר בכניסה לפגישה: "לא חושב שאף אחד יצליח לשבור אותנו, להיפך". בחוץ הפגינו כמה פעילים שמתנגדים להקמת הממשלה.

בתום הישיבה אמר ח"כ קארה: "הייתה פגישה מעולה. בטח שבנט יצליח לשמור את כולם סביבו, לא יהיו עריקים, אולי גם נצליח להביא את שיקלי. אני חושב שגם לשיקלי יהיה עדיף לבוא איתנו כי הוא עוד אצבע חזקה וימנית שיכולה לתת לנו כוח. הוא נגד? יעבור לו".

"הולכים בכוח מלא עם הקואליציה שבנינו", אמר ח"כ כהנא לאחר הישיבה ב"שישי בחמש", "קואליציה של אנשים שמבינים שצריך לעשות דברים אחרת, לשים את קצוות האידיאולוגיה בצד כדי לעשות דברים גולים למען ישראל, יש הרבה רצון טוב שזה יצליח".

ניר אורבך (צילום: החדשות 12, החדשות12)
ניר אורבך לפני ישיבת סיעת ימינה | צילום: החדשות 12, החדשות12

במקביל, הלחץ על חברי ימינה נמשך: גם אתמול הפגינו פעילים מחוץ לבתיהם של אורבך ושל איילת שקד. "ניר, איך תסתכל על עצמך במראה?" קראו מחוץ לביתו של הח"כ, שבעבר אמר כי יעדיף להתפטר ולא להפיל אפשרות לממשלת שינוי. אם יתפטר, תיכנס במקומו שירלי פינטו שתומכת בממשלת בנט-לפיד.

אתמול, אחרי פגישת אורבך ובנט, צייץ אורבך בחשבון הטוויטר שלו: "נפתלי ואני הולכים יחד בדרך נאמנה ומשותפת מזה שנים ארוכות. הצטרפתי לימינה בראשות נפתלי בנט עם הסתכלות ארוכת טווח לטובת מדינת ישראל. אעשה הכול כדי שזה יצליח". במסר מרומז לנתניהו הוסיף: "אין לי שום כוונה לנהל שיחות עם מי שלא נקפו אצבע בחודשיים האחרונים להקים ממשלת ימין".

בנט: "לא מעלה על דעתי שיפנה לי גב"

ח"כ אורבך לא הודיע במפורש שיצביע נגד הממשלה המסתמנת, אך נראה כי עדיין כל האופציות פתוחות לאחר שיחה שקיים אתמול עם יו"ר מפלגתו נפתלי בנט, שבסיומה הוא הוציא הודעת תמיכה. אם אורבך יתנגד גם להקמת הממשלה, המשמעות היא שבנט ולפיד יזדקקו לתמיכה אקטיבית של חלקים מהרשימה המשותפת – אחמד טיבי או איימן עודה, ומכאן נראה שהסיפור מסתבך עוד יותר, מאחר שלא בטוח ששותפתו של בנט, ח"כ איילת שקד, תסכים לתמוך במהלך.

אביר קארה (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"לא חושב שישברו אותנו". קארה | צילום: החדשות 12, החדשות12

בריאיון בלעדי לעמית סגל נשאל אמש בנט על התנהלות אורבך, והשיב: "פגשתי את ניר, ישבתי עם ניר ואשתו בערך שלוש שעות. ניר הוא חבר הרבה מאוד שנים, אנחנו חברים אישיים וגם חברים לדרך. אני לא מעלה על דעתי שהוא יפנה לי גב".

עוד אמר: "אני רוצה לאפשר הקמת ממשלה. דמה בנפשך חלילה שאחד הח"כים או שניים, יירדו מזה - אנחנו גולשים לכאוס נוראי, ואתה יודע מה? אני כאיש ימין, אני חושב שכל פרשן פוליטי רציני, אולי אפילו אתה, יודע שבבחירות 5 הסבירות הגבוהה היא לממשלת שמאל-ערבים על מלא. פה מדובר על ממשלה שהיא, הייתי אומר, עשר מעלות ימינה מהממשלה הנוכחית".

על שקד אמר: איילת היא אישה מאוד מיוחדת, חזקה מאוד, שקשה לה עם המהלך. אם איילת שקד שהפכה כל אבן, יחד איתי, אבל היא באמת, איך אומרים, התאבדה על זה, ולא הצלחנו להקים ממשלת ימין, אם היא הגיעה למסקנה הזאת וביחד החלטנו ללכת על זה, סימן שאין ממשלת ימין". בנט הבהיר שלא מדובר במשחק מתואם בינו לבין שקד.

לוין דורש: להציג את ההסכמים עכשיו

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד), שאותו גוש השינוי מנסה להחליף, פנה הבוקר ללפיד ולבנט בדרישה: "הציגו לכנסת ולציבור את ההסכמים הקואליציוניים ואת ההסדרים הנלווים להם!". לדבריו, "ח"כ יאיר לפיד וח"כ בנט הודיעו כי עלה בידם להקים ממשלה, אולם עד עכשיו לא מסרו למזכירות הכנסת ולו הסכם קואליציוני אחד". יש לציין כי על פי החוק, עליהם להציג את ההסכמים לפחות 24 שעות לפני ההצבעה.

לוין תקף: "אין לקבל מצב בו ההסכמים הקואליציוניים מוסתרים מעיני חברי הכנסת ומעיני הציבור. ראוי שההסכמים יוגשו למזכירות הכנסת באופן מיידי עם חתימתם, כדי לאפשר את הדיון הציבורי בהם וכדי שחברי הכנסת יידעו על איזו ממשלה הם נדרשים להצביע. אי הגשת ההסכמים וההימנעות מפרסום כל ההסדרים הנלווים להם מעוררים יותר מחשש, שהסתדרתם נעשית במכוון כדי למנוע את התגובה הציבורית ואת תגובת חברי הכנסת כאשר פרטיהם ייחשפו".

יש עתיד וימינה מסרו בתגובה על פנייתו של יו"ר הכנסת: "ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה יפורסמו כמובן באופן שקוף וברור לציבור לאחר חתימתם. אנחנו קוראים ליו"ר הכנסת יריב לוין להודיע לכנסת בהקדם על כך שעלה בידם של חברי הכנסת לפיד ובנט להקים ממשלה, ולכנס את המליאה במידיי כדי להשביע ממשלה זו. מדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות מתפקדת שתחלץ את אותנו מהכאוס". 

גם אם יושבע, האם בנט לא יעבור לבלפור?

ממשלת בנט-לפיד עדיין לא הושבעה, אך במשפחת בנט כבר מתחילים לחשוב על העתיד שלהם כמשפחת ראש הממשלה. אמש (חמישי) פרסמנו במהדורה המרכזית כי המשפחה לא צפויה לעבור למעון רה"מ הרשמי ברחוב בלפור בירושלים, אלא מתכננת להמשיך לגור ברעננה.

לנפתלי וגילת בנט יש ארבעה ילדים, בני 9, 12, 14 ו-16. כל אחד מהם לומר בבית ספר שונה, וההעדפה כרגע היא להשאיר אותם במסגרות החינוכיות הנוכחיות. בנוסף לכך, גילת עובדת ברעננה, כך שנוח יותר למשפחה שלא לעבור לירושלים.

נפתלי בנט ורעייתו גילת (צילום: יוסי זילגר, פלאש 90, חדשות)
גילת ונפתלי בנט | צילום: יוסי זילגר, פלאש 90, חדשות

התוכנית היא להשתמש במעון הרשמי בבלפור כמקום עבודה שבו עורכים פגישות רשמיות. המשפחה תעביר את ימי השבוע ברעננה ואילו בסופי השבוע תגיע לבלפור. מדובר במודל שונה מהשגרה של משפחת נתניהו – שבמהלך השבוע נמצאים בבלפור ובסופי השבוע נוסעים לביתם הפרטי בקיסריה.

לא משנה מה תחליט משפחת בנט, היחידה לאבטחת אישים של השב"כ תצטרך לעשות התאמות משמעותיות מאוד בביתם שברעננה ובבלפור. אם בנט אכן ייכנס לתפקיד ראש הממשלה, מדובר בפעם הראשונה שבה במעון רה"מ יגורו ארבעה ילדים מתחת לגיל 18.

הניסיון להרכבת ממשלת בנט-לפיד - סיקור מורחב:

ב-CNN מזהירים: "בנט יותר נוקשה מנתניהו, מעטים רצו ראש ממשלה ימני כל כך"

נתניהו מאשים את בנט ולפיד: "תפסיקו לשקר לציבור"

המוקשים בגוש השינוי: הח"כים שיקבעו אם תוקם ממשלת בנט-לפיד

מסתמן: משפחת בנט תגור ברעננה ולא בבלפור

אורבך תקף את אנשי גוש נתניהו לאחר הפגישה עם בנט: "אין כוונה לנהל שיחות עם מי שלא נקפו אצבע"

שלוש מבוכות לממשלת השינוי - שעות לאחר ההכרזה

הממשלה הבאה: ההסכמים טרם פורסמו, אבל המפלגות פרסמו את ההישגים שלהן

הקרב על מועד ההשבעה: לוין ינסה לעכב, בגוש השינוי מאיימים להחליפו