ממשלת האחדות בסכנה: שעות בודדות לאחר שיאיר לפיד הודיע לנשיא המדינה כי עלה בידו להקים ממשלה יחד עם נפתלי בנט, הבוקר (חמישי) נראה כי האפשרות הזו דווקא מתרחקת. שלושה אירועים שונים מאז שעות הבוקר מציבים סימני שאלה גדולים על האפשרות של שמונה המפלגות השונות, המרוחקות אידיאולוגית זו מזו, לחבור יחד ולהקים ממשלה.

אורבך מתנגד להחלפת יו"ר הכנסת

בשעה 8:00 הבוקר הגישו גורמים בממשלת השינוי את חתימותיהם של 61 ח"כים, בקריאה להחלפתו של יו"ר הכנסת יריב לוין בח"כ מיקי לוי כבר ביום שני הקרוב - כדי להביא בהקדם להצבעה על אישור הממשלה בכנסת. דקות ספורות לאחר מכן הודיע ח"כ ניר אורבך מימינה, שכבר אתמול התלבט על עמדתו בנוגע לתמיכה בממשלה, כי הוא מושך את חתימתו מהמהלך, לאחר שלדבריו הוגשה ללא ידיעתו והסכמתו.

בממשלת השינוי מעוניינים למנות לתפקיד יו"ר הכנסת את ח"כ מיקי לוי מיש עתיד, במקומו של ח"כ יריב לוין מהליכוד, שצפוי להערים קשיים על הליך השבעת הממשלה החדשה. המהלך נועד להביא לכך שבין היתר, ההשבעה תיערך כבר במהלך השבוע הקרוב.

יו"ר הכנסת יריב לוין
יו"ר הכנסת יריב לוין

בעקבות סירובו של אורבך לתמוך במהלך, הביעו כמה חברי כנסת מהרשימה המשותפת את רצונם להעניק את חתימותיהם, כדי לוודא שהוא אכן מתממש. חשוב להדגיש כי אין מדובר בהבעת תמיכה בממשלה, שכן ברשימה המשותפת מתנגדים לממשלה בראשות נפתלי בנט. יחד עם זאת, הם לא מסתירים את העובדה כי הם מתנגדים עוד יותר להמשך שלטונו של נתניהו. בעקבות הדברים, לפחות אחדים מהמפלגה עשויים להביע תמיכה במהלך להחלפת לוין.

אלקין לאורבך: לא אתמוך בממשלה בקולות המשותפת

בממשלת השינוי עדיין לא יודעים כיצד יפעל אורבך בסופו של דבר - אם יחליט להצביע נגד הממשלה, לתמוך בסופו של דבר או שאולי יבחר להתפטר מהכנסת. לצד זאת, קיים חשש שצעדיו יגררו ח"כים נוספים ממפלגות ימינה ותקווה חדשה והבוקר מתפרסם כי אמש שוחח איתו על כך ח"כ זאב אלקין מסיעת תקווה חדשה. בשיחה בין השניים הבהיר אלקין לאורבך שאם הוא יחליט להצביע נגד הממשלה, אלקין לא יוכל לקבל את הקמתה בתמיכה של חברי כנסת מהרשימה המשותפת.

לדברי אלקין, הוא גם צפוי להצביע נגד הקמת הממשלה אם היא תישען על קולות הרשימה המשותפת. בממשלת השינוי קיים חשש לא מבוטל שחברי כנסת נוספים יביעו אף הם הסתייגות מהדברים, אם אכן תעלה האפשרות להיתמך על קולות חברי הרשימה המשותפת.

מרצ: נקדם חקיקה למען להט"ב; עבאס: לא מכיר דבר כזה

תקרית נוספת שמעיבה על השמחה בגוש השינוי מגיעה דווקא מהצד השמאלי במפה הפוליטית. גורמים במרצ טענו הבוקר כי בהסכם הקואליציוני שחתמו עם יש עתיד בנוגע לכניסתם לממשלה הוכנסו סעיפים המתייחסים לקידום חקיקה בשורת נושאים חברתיים, ביניהם גם נושאי זכויות הלהט"ב. יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, התייחס הבוקר לדברים בריאיון שהעניק לגל"צ ואמר: לא מכיר דבר כזה. כזכור, ברע"ם מתנגדים לכל קידום חקיקה בנושאי הלהט"ב והדגישו זאת גם במהלך המשא ומתן הקואליציוני.

מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם (צילום: נוואף נבארי)
מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם קואליציוני | צילום: נוואף נבארי

בתוך כך, ראש הממשלה נתניהו זימן את ראשי גוש הימין לפגישה דחופה במעונו. בפגישה צפויים להשתתף השר ליצמן וח"כ גפני מיהדות התורה, השר דרעי מש"ס, ח"כ סמוטריץ' מהציונות הדתית וכן ראשי מועצת יש"ע, יו"ר הכנסת לוין ויו"ר הקואליציה זוהר. ההערכה היא שנתניהו מתכנן מאבק ציבורי עיקש של הימין נגד הממשלה החדשה.