מתי תושבע הממשלה - ומתי נדע מה סוכם בה? יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד), שאותו גוש השינוי מנסה להחליף, פנה הבוקר (שישי) ללפיד ולבנט בדרישה: "הציגו לכנסת ולציבור את ההסכמים הקואליציוניים ואת ההסדרים הנלווים להם!". לדבריו, "ח"כ יאיר לפיד וח"כ בנט הודיעו כי עלה בידם להקים ממשלה, אולם עד עכשיו לא מסרו למזכירות הכנסת ולו הסכם קואליציוני אחד".

יש לציין כי על פי החוק, עליהם להציג את ההסכמים לפחות 24 שעות לפני ההצבעה. לוין תקף: "אין לקבל מצב בו ההסכמים הקואליציוניים מוסתרים מעיני חברי הכנסת ומעיני הציבור. ראוי שההסכמים יוגשו למזכירות הכנסת באופן מיידי עם חתימתם, כדי לאפשר את הדיון הציבורי בהם וכדי שחברי הכנסת יידעו על איזו ממשלה הם נדרשים להצביע".

מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם (צילום: נוואף נבארי)
מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם קואליציוני | צילום: נוואף נבארי

לדבריו, "אי הגשת ההסכמים וההימנעות מפרסום כל ההסדרים הנלווים להם מעוררים יותר מחשש, שהסתדרתם נעשית במכוון כדי למנוע את התגובה הציבורית ואת תגובת חברי הכנסת כאשר פרטיהם ייחשפו".

יו"ר הכנסת יריב לוין
חושש מהסתרה בהסכמים. יריב לוין

יש עתיד וימינה מסרו בתגובה על פנייתו של יו"ר הכנסת: "ההסכמים הקואליציוניים וקווי היסוד של הממשלה יפורסמו כמובן באופן שקוף וברור לציבור לאחר חתימתם. אנחנו קוראים ליו"ר הכנסת יריב לוין להודיע לכנסת בהקדם על כך שעלה בידם של חברי הכנסת לפיד ובנט להקים ממשלה, ולכנס את המליאה במידיי כדי להשביע ממשלה זו. מדינת ישראל זקוקה לממשלת אחדות מתפקדת שתחלץ את אותנו מהכאוס".

בליכוד תקפו: "מה זאת אומרת לאחר החתימה? חתמתם. תפסיקו לשקר לציבור. פרסמו את ההסכמים!" - תוך צירוף מעמד החתימה של רע"ם, יש עתיד וימינה על האישור לעדכן את הנשיא שעלה בידי לפיד להרכיב את הממשלה. 

ביש עתיד החלו אתמול לקדם את החלפתו של לוין כדי להקדים את ההשבעה, אך ח"כ ניר אורבך משך את חתימתו. כמו כן, בנט וסער הבהירו כי יתמכו בכך רק ביום ההשבעה ולא לפני כן. מנגד, ברשימה המשותפת - שאינה חברה לגוש השינוי - הביעו תמיכה בהחלפתו של לוין. המתקפה פורסמה בחשבונות הטוויטר של נתניהו ושל הליכוד.

הניסיון להרכבת ממשלת בנט-לפיד - סיקור מורחב:

שלוש מבוכות לממשלת השינוי - שעות לאחר ההכרזה

הממשלה הבאה: ההסכמים טרם פורסמו, אבל המפלגות פרסמו את ההישגים שלהן

הקרב על מועד ההשבעה: לוין ינסה לעכב, בגוש השינוי מאיימים להחליפו

לקראת השבעת הממשלה: גוש השינוי החל במהלכים להחלפת יו"ר הכנסת, אך אורבך משך את חתימתו

"עלה בידו": מילון המונחים של הסערה הפוליטית