נפתלי בנט אולי יהיה ראש הממשלה, אבל סימני שאלה רבים נותרו בעיקר סביב מפלגתו – ולא רק. הסיעה של בנט שכוללת אותו ו-5 ח"כים נוספים לאחר עזיבתו של שיקלי, מתמודדת כעת עם משבר נוסף – ח"כ ניר אורבך. כל העיניים נשואות אליו לאחר שהודיע אתמול (חמישי) כי הוא מושך את חתימתו מהמסמך שמבקש להחליף את יו"ר הכנסת יריב לוין כבר בשבוע הבא.

ירון וול (צילום: החדשות12)
ימינה - לאן? העיניים נשואות אל ח"כ אורבך | צילום: החדשות12

ח"כ אורבך לא הודיע במפורש שיצביע נגד הממשלה המסתמנת, אך נראה כי עדיין כל האופציות פתוחות לאחר שיחה שקיים אתמול עם יו"ר מפלגתו נפתלי בנט, שבסיומה הוא הוציא הודעת תמיכה. אם אורבך יתנגד גם להקמת הממשלה, המשמעות היא שבנט ולפיד יזדקקו לתמיכה אקטיבית של חלקים מהרשימה המשותפת – אחמד טיבי או איימן עודה, ומכאן נראה שהסיפור מסתבך עוד יותר, מאחר שלא בטוח ששותפתו של בנט, ח"כ איילת שקד, תסכים לתמוך במהלך.

ירון וול (צילום: החדשות12)
אלקין: "לא אצביע בעד ממשלה שנשענת על קולות הרשימה המשותפת" | צילום: החדשות12

מלבד הקרב על "העריק האחרון" בימינה, שנתניהו מתכוון לפעול במרץ בימים הקרובים כדי לנצח בו, קרבות נוספים מחכים לבנט ולקואליציית השינוי. השר לשעבר זאב אלקין שנטש בטריקת דלת את הליכוד ואת נתניהו וחבר לתקווה חדשה של גדעון סער, אמר ברביעי לח"כ אורבך: אם אתה לא תתמוך - גם אני לא אצביע בעד ממשלה שנשענת על קולות הרשימה המשותפת.

אתמול אמר אלקין שהוא מגבה את סער באופן מלא, אבל בכל זאת – גם הוא משאיר את האופציות פתוחות. ולא רק אלקין, גם אחרים בתקווה חדשה, כמו שאשא ביטון ושרן השכל, ואולי גם גדעון סער עצמו עשויים להשאיר הכול פתוח. 

ולא רק אלו סימני השאלה סביב ממשלת השינוי. גם מחלוקות אידאולוגיות אחרונות שיכולות לצוף עד הרגע האחרון נשמעו בימים האחרונים. כך לדוגמה קיבלנו טעימה ממה שכל אחד מהחברים הפוטנציאליים הבין לגבי חקיקה למען קהילת הלהט"ב, והסכמות בעניין הזה - אין ממש. גם שאלת ההכרה בכפרים הבלתי-חוקיים נותרה פתוחה כשעדיין לא ברור כמה כפרים יוכרו – ומה ייסגר עם עבאס.

ובכל זאת – בגוש השינוי ההנהגה רגועה. הציוצים של אורבך ואלקין – הכול ספינים – התיישרות פומבית, לא עד הסוף, אך עדיין ישנו מרחב תמרון. בנט שנאבק ב-2 דליפות, ח"כ שיקלי וח"כ אורבך, חושב שהצליח להתמודד עם הדליפה האחרונה ומקווה שיצליח להשביע ממשלה בראש שקט בקרוב.