"אתה מהתקשורת?" שאל אותי חרדי צעיר במרכז הרפואי הרצוג שבירושלים. כשעניתי בחיוב הוא סינן לעברי "תסתלק מכאן, הכול בגללכם". הבחור, שסירב להזדהות, היה אחד ממבקריו של יהודה משי זהב במחלקת מונשמים ג'2 בבית החולים, ולפי הנינוחות שבה התנהל מחוץ לחדרו, נראה כי בילה במקום שעות רבות בחודשים האחרונים. כמו קרובים אחרים של מייסד זק"א שנחשד בעבירות מין חמורות וסדרתיות - שגם הם מסרבים בחשדנות לדבר עם כלי התקשורת - הוא ממשיך לפקוד את מיטתו, למרות שלא ניתן לקיים איתו שום אינטראקציה. כחצי שנה לאחר שניסה להתאבד, לא חל כל שיפור במצבו הרפואי, שמוגדר צמח.

סיקור N12 על פרשת משי זהב:
המשטרה תכננה לעצור את משי זהב ימים אחרי ניסיון ההתאבדות
מלב הקונצנזוס - לניסיון ההתאבדות: התפתחות פרשת משי זהב 
• קשר השתיקה שהוביל לפרשת יהודה משי זהב | פרשנות

העדויות המטלטלות בתיק יהודה משי זהב        (צילום: מתוך "עובדה", קשת 12)
"היה לו אליבי לכל דבר והוא היה מפריך טענה אחרי טענה". משי זהב | צילום: מתוך "עובדה", קשת 12

בעוד משי זהב מתנדנד בין חיים למוות, כך גם התיק שנפתח בעניינו נותר תלוי באוויר. ימים לפני מעצרו המתוכנן, הוא ניסה לשים קץ לחייו בביתו – ומנע מחוקרי המשטרה את היכולת לעמת אותו עם הטענות הקשות שעלו בתחקירים שפורסמו עליו. בגלל שהחקירה נעצרה בחריקת בלמים, גם המתלוננים הרבים שאזרו אומץ לחשוף את סיפוריהם הכואבים - כבר לא יוכלו להטיח בפניו את שהסתירו במשך שנים.

בסתירה מוחלטת למכתב המזויף שפורסם בשמו ביום שבו ניסה להתאבד, שבו לכאורה קיבל אחריות למעשיו, סנגורו של משי זהב מבהיר כי לא הייתה לו כוונה להודות בדבר. השניים ערכו סימולציות רבות לקראת חקירותיו הצפויות במשטרה, ובכולן משי זהב הכחיש שאפילו הכיר את המתלוננים שנחשפו בכלי התקשורת, וטען כי בדו עלילות. עו"ד אפרים דמרי טוען כי מרשו חיכה בכיליון עיניים להזדמנות להתמודד עם ההאשמות נגדו.

שי לי תבל
"מסרו לי את ההודעה וקיבלתי התקף חרדה של 5 שעות". שי לי תבל, אחד המתלוננים נגד משי זהב

"היינו אוספים את הכתבות, עוברים על המתלוננים, והייתי מעמת אותו עם מה שכל אחד אמר", מספר עו"ד דמרי. "היה לו אליבי לכל דבר והוא היה מפריך טענה אחרי טענה, לפחות את אלה ששמענו בתקשורת. האמנו ששמו ינוקה ושגם מבחינה ציבורית הוא ייצא מזה בענק, עם ראש מורם".

"הוא התקשר אליי ואמר: 'אין לי כוח'"

אך משי זהב בחר אחרת, על אף כל מה שסנגורו מתאר. בבוקר ה-22 באפריל, לקראת שידור תחקיר "עובדה" שחשף עדויות חדשות נגדו, שבועות אחדים לאחר התפוצצות הפרשה – משי זהב תלה את עצמו בביתו בגבעת זאב. הוא פונה במצב קריטי לבית החולים שערי צדק בירושלים ולאחר כחודש הועבר להרצוג, כשהוא מורדם ומונשם. החדשות על ניסיון התאבדותו חוללו סערת רגשות הן אצל אוהביו והן אצל אלה שקיוו שייתן את הדין על מעשיו.

"הוא התקשר אליי יום לפני", מספר דובר זק"א, מוטי בוקצ'ין. "זה היה שבוע לפני ל"ג בעומר והייתי במירון כדי לארגן את המטה של הארגון בהילולה. הוא אמר לי 'אין לי כוח יותר להתמודד עם זה'. אני הייתי עסוק ולא כל כך התרכזתי, אז לא הבנתי שהוא אולי מנסה לרמוז לי משהו. שאלתי אותו אם קרה משהו ספציפי שגרם לו להרגיש ככה, והוא ענה שלא, אבל שהוא מרגיש שהוא לא יכול יותר לשאת את זה. אמרתי לו 'יהודה, תהיה חזק. תוכיח כמה שזה לא נכון. אני פה במירון מתפלל עליך אצל רבי שמעון'. כך סיימנו את השיחה. בבוקר שלמוחרת, אחרי התפילה, ראיתי יותר מ-20 שיחות שלא נענו. כששמעתי שהוא ניסה להתאבד עמדתי ובכיתי במשך חצי שעה בבית הכנסת".

"מסרו לי את ההודעה על מותו וקיבלתי התקף חרדה של 5 שעות. הרגשתי כאילו שוב נאנסתי. זה גרם לי לחזור למקומות שכל כך רציתי כבר לשכוח"

שי לי תבל, סיפר באומץ על איך נפגע ממשי זהב

ההודעה הדרמטית הגיעה במהרה גם לצד השני של המתרס. שאנה אהרונסון, מנכ"לית עמותת "מגן" שאספה במשך שנים את העדויות נגד משי זהב שהתפרסמו בתחקיר "הארץ" שחשף את הפרשה בחודש מרץ, קיבלה את הבשורה – ומיד פעלה. "רצינו להספיק ליצור קשר עם כל הנפגעים כדי לספר להם לפני שהם ישמעו על זה מהתקשורת", היא מספרת. "עשינו מרתון של טלפונים והצלחנו לדבר עם רובם. בדקות הראשונות כולם היו בסערת רגשות ענקית - צעקות, בכי והיסטריה. זה היה יום מאוד קשה. היה לנו כעס כלפי המשטרה שלא עצרו אותו לפני כן".

אחד מהמתלוננים שאליהם פנו שאנה וחבריה לעמותה באותו בוקר היה שי לי תבל. הוא סיפר בפנים גלויות ובאומץ כי היה נער כשמשי זהב פגע בו מינית ואיים עליו שלא יספר לאיש, והוא אכן שמר זאת בסוד במשך 14 שנים. "מסרו לי את ההודעה וקיבלתי התקף חרדה של 5 שעות. במשך כמה ימים הייתי במצב לא שפוי בכלל. ניסיתי לקום ולשחרר את עצמי מהטראומה, כי הרגשתי כאילו שוב נאנסתי. זה גרם לי לחזור למקומות שכל כך רציתי כבר לשכוח".

יהודה משי זהב, זירה, התאבדות
זירת ניסיון ההתאבדות - ביתו של יהודה משי זהב

שמוליק זיגדון (גרינפלד), היום נהג אוטובוס בן 43, גילה תוך העבודה על ניסיון ההתאבדות של מי שהוא האשים בתקיפתו לפני 30 שנה במאה שערים. "עצרתי בצד, בכיתי וצרחתי את נשמתי מרוב כאב. לקח לי כמה שעות להירגע. אני הייתי הראשון שהתלונן נגדו במשטרה. הצלחתי לתת להם עדות על חמישה מקרים - במקווה, בבית של ההורים שלו ובאוטו. הייתי בשוק שהצלחתי להיזכר בפרטים. עבדתי כל כך קשה ושאלתי את עצמי 'לעזאזל, בשביל מה עשיתי את כל זה?'. עד שיש סיכוי להעמיד אותו לדין – הוא עשה 'ויברח'. זה לקח ממני את כל האנרגיות".

בימים שלאחר המעשה, נפוצו ברחוב החרדי שמועות שהדיווחים על ניסיון ההתאבדות של משי זהב אינם נכונים, ושהוא נמלט ומסתתר. "אמרו לי שהוא ברח ושלחו לי תמונות שהוא לכאורה בסיני", מספר שי לי תבל. "הייתי חייב לבדוק את זה".

"אמרתי לחוקרים שהוא ינסה להתאבד כי הוא הבין שהפעם סוגרים עליו. אני לא יודע עד כמה הם לקחו את זה ברצינות, כי דבר לא נעשה"

שמוליק זיגדון (גרינפלד), אחד המתלוננים נגד משי זהב

 

אז הלכת לוודא שהוא שוכב בבית החולים?

"אני שומר על זכות השתיקה".

הכתובת שהייתה על הקיר - וההלם בזק"א

תסכול הנפגעים נובע גם מכך שהם מספרים שצפו את התסריט הזה מראש – ואף התריעו על כך בפני המשטרה, אך דבר לא נעשה. "אמרתי להם שהוא יתלה את עצמו או יברח מהארץ", אומר שי לי תבל. "אני מכיר את האיש ואת השטיקים שלו וידעתי בדיוק מה הוא מסוגל לעשות". גם זיגדון העריך שהמעשה האובדני צפוי לקרות - ואף הזהיר את החוקרים: "במשך העדות אמרתי לשוטרים שאני יודע חד משמעית שהוא ינסה להתאבד כי הוא הבין שהפעם זה רציני וסוגרים עליו. אני לא יודע כמה הם לקחו את זה ברצינות, כי עבר כמעט חודש ולא עשו עם זה שום דבר". במשטרה מנגד טוענים כי לא קיבלו שום אזהרה כזו: "טענה חסרת יסוד". (התגובה המלאה - בסוף הכתבה)

התחקיר מתוך התוכנית "עובדה":

בארגון שאותו משי זהב ייסד, ושעל תפקידו בו היה אמור לקבל את פרס ישראל למפעל חיים אך ויתר בעקבות התפוצצות הפרשה – התחושות מעורבות. מחד, מצבור העדויות לא מותיר מקום לספק כי מדובר בעבריין מין שהתעלל במשך עשרות שנים באין-ספור ילדים, נערים, נערות ונשים. מאידך, מתנדבי ובכירי העמותה עדיין מתקשים מאוד להאמין להאשמות כלפי האדם שהעריצו ונשאו אליו את עיניהם.

"חלק מהמתלוננים ממש הרגישו שהוא שוב פוגע בהם. הוא גרם למצב שכולם התחילו לרחם עליו במקום לחשוב על הנפגעים"

שאנה אהרונסון, מנכ"לית עמותת "מגן"

"כל מי שאהד את ארגון זק"א אוטומטית גם אהד את יהודה משי זהב", מסביר בוקצ'ין. "הארגון הזה די חייב לו את המעמד שהוא נמצא בו. מהאנשים שלא הכירו אותו בכלל, ובין אלה שהיו הכי קרובים אליו – כולם היו בהלם. אנחנו הכרנו בן אדם אחד לגמרי, של עשייה אין-סופית. הוא היה יכול להפוך עולם בשביל להביא איזה נפטר מקצה העולם. ראשי ארגונים אחרים באים לזירת פיגוע, נעמדים בקו של הצלמים, נותנים את הנאום לתקשורת ונעלמים. הוא היה חלק מהצוות - שם כפפות ואוסף את הגופות. איפה שהחבר'ה היו נשברים - הוא היה מגיע ונותן רוח גבית".

יהודה משי זהב (צילום: Yonatan SindelFlash90)
"הוא לא התכוון להודות, כבר התכונן לחקירה". משי זהב | צילום: Yonatan SindelFlash90

לאחר התפוצצות הפרשה, גם זק"א חטף מכה תדמיתית לא פשוטה. על אף שמשי זהב הודיע מייד על התפטרותו מראשות הארגון, בכיריו נאלצים עד היום להתמודד עם ההאשמות שהעלימו עין ממעשיו - שחלקן על פי העדויות אירעו גם בתקופת כהונתו. "עם פרסום העדויות קיבלנו פטיש של 5 קילו בראש. דיברנו על זה הרבה בינינו, איך לא ראינו את זה?", אומר בוקצ'ין. "בן אדם שאני בקשר איתו 10 פעמים ביום, איך זה יכול להיות? היום אנחנו מבינים כמה צריך להקפיד על כל דבר, כי מי שנכווה ברותחין נזהר בצוננין. אנחנו זהירים פי כמה, בכל דבר, לא רק בקטע מיני".

דווקא אסון מירון, כשבוע לאחר ניסיון ההתאבדות של משי זהב, החזיר לארגון מעט מההערכה הציבורית כלפיו שנפגעה בעקבות הפרשה. בוקצ'ין מסביר: "ביום-יום אנשים לא נחשפים לפעילות של המתנדבים, אבל המקרה הזה הראה שאי אפשר בלי זק"א. אמרו לנו 'הוכחתם כמו גדולים שצריכים אתכם'".

שאנה אהרונסון מנהלת ארגון JCW (צילום: החדשות‎)
"הוא גרם שירחמו עליו ולא על הנפגעים, הם הרגישו שנפגעו שוב". שאנה אהרונסון, מנהלת ארגון JCW | צילום: החדשות‎

"עשו לו משפט ציבורי, וזה שבר לו את הלב"

עם זאת, מדי פעם עדיין עולה בבכירי זק"א געגוע מסוים לתקופה שבה משי זהב היה הפנים של הארגון. "הוא היה מקושר והביא הרבה אהדה לארגון הזה. מן הסתם היום אנחנו יותר מתקשים להביא תרומות. אבל המתנדבים הבינו שלמרות שאהבו אותו - יש פה ארגון שהוא יותר גדול מבן אדם אחד".

"מאוד כאב לו ששפטו אותו בלי ששמעו את העמדה שלו. עשו לו משפט ציבורי וזה לדעתי גם מה שגרם לו לשיברון"

עו"ד אפרים דמרי, סנגורו של יהודה משי זהב

גם המתלוננים וגם מי שמאמין בחפותו עדיין מקווים שאולי בכל זאת יקרה נס רפואי ומשי זהב יתעורר מהתרדמת. הראשונים מייחלים שיוכלו להתייצב מולו בבית המשפט ולהטיח בו את ההאשמות הקשות שחיכו שנים לצאת לאור, ושוחרי טובתו רוצים שתהיה לו הזדמנות לנקות את שמו ולחזור להיות דמות אהובה וקונצנזואלית.

"מאוד כאב לו ששפטו אותו בלי ששמעו את העמדה שלו", אומר עו"ד דמרי. "הוא היה חביב התקשורת ואדם שכולם מעריכים אותו - ופתאום היא הפכה את עורה ותקפה אותו. לא רצינו חלילה לגרום לשיבוש מהלכי חקירה, אז הוא העדיף למסור את הגרסה שלו אך ורק כשיזומן למשטרה. הוא אף התייצב מרצונו במשרדי להב 433, אבל נדחה. עשו לו משפט ציבורי וזה לדעתי גם מה שגרם לו לשיברון. אנחנו מתפללים ומאמינים שבעזרת השם הקדוש ברוך הוא ישלח לו רפואה שלמה. אסור להתייאש מהרחמים ומהתקווה".

"חלק מהמתלוננים ממש הרגישו שהוא שוב פוגע בהם בזה שהוא לוקח מהם את האפשרות וההזדמנות להתעמת איתו", מספרת אהרונסון. "הוא גרם למצב שכולם התחילו לרחם עליו במקום לחשוב על הנפגעים. אבל בצד החיובי - אני חושבת שהפרשה הזו עשתה שינוי בחברה החרדית. היו קהילות שפתאום התחילו לדבר על זה. ביומיים הראשונים קיבלנו 60 פניות, זה היה פשוט טירוף. היו מתלוננים שנפגעו על ידי מישהו בכיר בקהילה ובזכות המקרה הזה יש להם קצת יותר אמון בנו, שנוכל גם להיכנס לסיפור שיש בו אנשים חזקים".

זירת האירוע יהודה משי זהב  (צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90)
זירת ניסיון ההתאבדות של יהודה משי זהב | צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90

"הלוואי והוא יקום ויוכל לדבר ואז הדברים ייצאו לפרטי פרטים", חושף שי לי תבל את תקוותו בפרשה. "היום אני עדיין תחת הכותרת של 'הקורבן של' וזה קצת מצמצם אותי, מוציא ממני את הרגשות וסוחט אותי. במידה והוא יתעורר הנפש שלי תהיה רגועה יותר לקבל תשובות".

"אני רציתי שהוא יעמוד לדין, כדי שאני אוכל להטיח בפניו את האמת, אבל הוא שם את עצמו במקום שרק פגע באפשרות להגיע לצדק", מסכם זיגדון. "זה מאוד מעיק. קיוויתי לתבוע אותו כדי שהוא ישלם על הטיפולים שאני עובר בגללו. הציבור החרדי מאוד סלחן כלפי אנשים שעשו דברים כאלה. אני חושש שהוא ייזכר בתור זה שהקים את זק"א ועשה רק דברים טובים, וישכחו לו את הרעים".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל מנהלת חקירותיה על פי חוק ביסודיות ובמקצועיות, במטרה להגיע לחקר האמת. הטענה כי הגיע דיווח אזהרה למשטרה היא חסרת כל יסוד ואנו דוחים אותה על הסף. אולם נוכל לומר כי בשלב זה החקירה נמצאת בהשהיה נוכח מצבו הבריאותי של יהודה משי זהב. מעבר לכך ומטבע הדברים לא נוכל לפרט על אודות החקירה".