יו"ר זק"א יהודה משי זהב ניסה הבוקר (חמישי) לשים קץ לחייו בביתו בירושלים, והוא פונה במצב אנוש לבית החולים. לפני כחודש וחצי פורסמו בתחקיר הארץ עדויות על הטרדות מיניות שביצע לכאורה בילדים, גברים ונשים. מאז פרסום התחקיר, המשיכו לזרום עדויות נוספות בכלי התקשורת השונים ואף המשטרה פתחה כנגדו בחקירה. משי זהב, שהקים את ארגון זק"א וזכה להערכה רבה על הצלת חיים בארץ ובעולם, אמור היה לקבל את פרס ישראל על מפעל חיים, אך החליט לוותר עליו לאחרונה בעקבות הפרשה. כך התפתחה הפרשה.

הזכייה בפרס ישראל

ב-2 במרץ הכריז שר החינוך יואב גלנט שיו"ר זק"א יהודה משי זהב יקבל את פרס ישראל. "הארגון שהוא מנהל מזה כ-30 שנים הפך לזרוע חיונית במאמצי חילוץ, הצלת חיים וזיהוי באירועי אסון בארץ ובעולם ומהווה דוגמה ומופת לרוח ההתנדבות", נימקה ועדת הפרס את הבחירה במשי זהב. את ההודעה קיבל משי זהב כחודשיים לאחר שאיבד את אימו, אחיו ואביו שמתו מקורונה בפרק זמן של חודש.

בריאיון למהדורה המרכזית סיפר משי זהב על האובדן: "אני מרגיש כמו בסרט אימה. כמו שאני נמצא במנהרה של חושך ואתה רואה בסוף את קצה האור ואתה מגיע ואתה רואה עוד הפעם חושך ועוד הפעם חושך. כשאתה מקבל מכה אחת זה כואב, כשאתה מקבל מכה על מכה זה כואב יותר, כשאתה מקבל פעם שלישית מכה באותו מקום זה כבר ייסורים נוראיים. זה שבר על שבר על שבר. אי אפשר להסביר את זה. נגמרו המילים".

התחקיר עם החשדות הקשים נגד משי זהב

9 ימים לאחר ההודעה על הענקת פרס ישראל, הארץ פרסם תחקיר מקיף שבו עדויות של 6 אנשים שלטענתם יהודה משי זהב תקף אותם מינית. בחלק מהמקרים, על פי התחקיר, משי זהב תקף מינית ילדים ולא בחל באמצעים שעמדו לרשותו להפחיד ולאיים עליהם כדי שלא יספרו על מעלליו. משי זהב הכחיש בתוקף את כל הטענות שהובאו בתחקיר וטען כי נעשה ניסיון לבצע לו "סיכול ממוקד".

עדות אחת למשל, הייתה של צ' שב-2011, בעודה צעירה שנתונה למצוקה כלכלית, משי זהב התגייס לעזור לה והציע לה סיוע כלכלי. השניים נפגשו, ובשלב כלשהו הוא התקרב אליה פיזית. "הוא הפשיט את הבגדים שלי בכוח", שחזרה. לבסוף, הוא הצמיד אותה בכוח לספה שעליה ישבו - וכפה את עצמו עליה. הוא הזהיר אותה שאם היא תדבר, "ג'יפ של זק"א ידרוס אותך".

עדויות נוספות אחרי חשיפת הארץ

אחרי חשיפת הארץ, החלו להתפרסם עדויות נוספות כנגדו. ב-12.3, נחשפה במהדורה המרכזית העדות של דורית. "הוא כתב לי: 'כמה את חמה?', 'את יכולה לעשות את זה גם עם שלושה אנשים? את זורמת? את סקסית ואת יפה', נבהלתי", סיפרה. "ההודעות התחילו להיות מיניות בצורה מטורפת. שאלתי אותו אם זה עושה לו את זה לכתוב לי את הדברים האלה, והוא אמר: 'לא, להתכתב עם בחורה יפה כמוך ולפנטז זה דבר מדהים'".

יהודה משי זהב, זירה, התאבדות
זירת האירוע שבו ניסה משי זהב לשים קץ לחייו

משי זהב מוותר על פרס ישראל

בבוקר שלאחר פרסום התחקיר, הודיע משי זהב שהוא מוותר על הזכייה בפרס ישראל. במכתב שפרסם משי זהב למתנדבי ועובדי זק"א הוא הודיע כי הוא לוקח פסק זמן מהארגון. "מתוך דאגה לארגון הקדוש אותו בניתי בשתי הידיים והכרה עמוקה בחיוניותו למרקם החיים בארץ, אני מסיק את המסקנה המתבקשת מתוך הסערה הגדולה, גם כשעלילות אלו אינם מבוססים ונחזים יותר כרכילות וסגירת חשבונות מולי", כתב משי זהב.

המשטרה פתחה בחקירה

באותו היום, המשטרה פתחה בבדיקת הטענות נגד יהודה משי זהב, שלפיהן מייסד זק"א וחתן פרס ישראל המיועד ביצע עבירות מין בילדים, נערים, נערות ונשים לאורך שנים רבות. עד היום, במשטרה עדיין בודקים אם חלה התיישנות על כל המקרים והתלונות המיוחסים למשי זהב - ובכך בין השאר עוסקת בדיקת המשטרה. ביום הדיווח, במשטרה המתינו גם להיווכח אם בעקבות המקרים שפורסמו יגיעו תלונות נוספות מהשנים האחרונות. 

יהודה משי זהב (צילום: Gideon Markowicz FLASH90, פלאש/90 )
יהודה משי זהב | צילום: Gideon Markowicz FLASH90, פלאש/90

משי זהב ניסה לשים קץ לחייו

הבוקר, כחודש וחצי אחרי תחילת הפרשה, נמצא יהודה משי זהב במצב אנוש בביתו בגבעת זאב בירושלים לאחר שניסה לשים קץ לחייו. הוא פונה לבית החולים שערי צדק תוך כדי ביצוע פעולות החייאה.