נשיא רוסיה פוטין רצה לתת דירה בת"א למורתו הקשישה - את הכסף לכך העבירה חברה של האוליגרך היהודי רומן אברמוביץ', כך עולה מתחקיר שהתפרסם היום (ראשון) שמשותף לכמה גופי תקשורת בינלאומיים, בהם "שומרים" הישראלי וה"וושינגטון פוסט".

רומן אברמוביץ' (צילום: רויטרס, חדשות)
רומן אברמוביץ', ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

מינה יודיצקיה ברלינר לימדה גרמנית את הנער ולדימיר פוטין בתיכון בסנט פטרסבורג. ב-1973 עלתה ברלינר לארץ ונהגה לעקוב אחר קורותיו של תלמידה לשעבר, שהפך לימים לראש הממשלה ולנשיא רוסיה.

לפני אחד מביקוריו של פוטין בישראל בשנת 2005, ניגשה ברלינר לשגרירות הרוסית ביקשה להעביר מסר לנשיא הרוסי. היא הוזמנה לאירוע שהתקיים בנוכחותו של פוטין, שמיד זיהה את מורתו האהובה. בעבר פורסם שהמפגש היה מאוד מרגש ולימים הפתיע אותה הנשיא הרוסי, כשדיפלומט רוסי הגיע לדירתה ובישר לה שהנשיא פוטין החליט לקנות לה דירת חדר וחצי ברחוב פינסקר.

הדירה שרכש פוטין למורתו בתל אביב (צילום: N12)
הדירה שרכש פוטין למורתו ברחוב פינסקר 17 בתל אביב | צילום: N12

המסמכים שפורסמו בתחקיר "שומרים", וושינגטון פוסט ואתר התחקירנים הבינלאומי ICIJ, חושפים כי את התשלום עבור הדירה, כרבע מיליון דולר, העבירה חברת "אוף שור" (חברה שהוקמה בכוונה תחילה במדינה שבה שיעורי המס נמוכים מאוד) של המיליארדר בעל האזרחות הישראלית רומן אברמוביץ'. מהתחקיר עולה שמדובר בחשיפה נדירה של קשר פיננסי מובהק בין הקרמלין לאברמוביץ' - דבר שאותו מכחיש האוליגרך כבר שנים. עם זאת, יש לציין כי המסמכים אינם כוללים הוראה ישירה של פוטין אלא רק עדויות להעברת הכספים.

המסמכים האמורים דלפו מחברה קפריסאית בשם Meritservus, העוסקת בין השאר ברישום חברות, נאמנויות, רישומי יאכטות ועוד, והגיעו לארגון אמריקני ללא כוונות רווח בשם Distributed Denial of Secrets, המקבל ומפיץ הדלפות גדולות. לפי התחקיר, החברה הקפריסאית סיפקה לאברמוביץ' שירותי ניהול שונים במשך כ-20 שנה.

הדירה שרכש פוטין למורתו בתל אביב (צילום: N12)
דלת הדירה שרכש פוטין למורתו בתל אביב | צילום: N12

מהמסמכים עולה גם סיפור הדירה למורה: לפיהם, ב-29 ליוני 2005, כחודשיים לאחר ביקורו של פוטין בישראל, חתמה יודיצקיה ברלינר על הסכם שבמסגרתו קיבלה 245 אלף דולר מחברה בשם N.P. Gemini Holdings Limited הרשומה גם היא בקפריסין. רישומי הטאבו ורשות המסים מגלים שבאותה תקופה נרכשה הדירה בפינסקר 17, בכ-208 אלף דולר - סכום נמוך במעט מזה שקיבלה המורה הקשישה.

ההתכתבויות הנוגעות ליודיצקיה ברלינר, שנשלחו תחת הכותרת "דחוף", יוצאות דופן ביחס לשאר מסמכי החברה, שעיקר עניינם בעסקים. ההתכתבויות עוסקות בחוזה שנעשה בין החברה למורה הקשישה. החוזה עצמו לא הגביל את השימוש של יודיצקיה-ברלינר בכסף והקביעה המרכזית בו היא שהכספים יועברו לחשבון הבנק שלה בתל אביב.

ימים ספורים לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה אישר ל-N12 יו"ר ועד הבית בפינסקר 17 שהמורה, שהלכה לעולמה לפני מספר שנים, הורישה את הדירה בחזרה לשגרירות הרוסית. הדירה אומנם עומדת ריקה, אבל בשגרירות משתמשים בחנייה ובבניין מספרים כי התשלומים מועברים שנה מראש. "אולי פוטין יבקש בחזרה את ועד הבית, שמעתי שיש לו בעיות כלכליות" אמר אז בבדיחות הדעת.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: AP)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ארכיון | צילום: AP

אברמוביץ' אומנם לא מוזכר במסמכים כבעלים של Gemini, אך זו פרקטיקה מקובלת בחברות "אוף שור" והיא זוהתה כחברה בשליטתו בדרכים אחרות. למשל, בהחלטה שפרסם שופט בבריטניה בתביעה שהוגשה נגד אברמוביץ', הוא פירט רבים מנכסיו ובכלל זאת את Gemini.

אותם מסמכים גם שימשו כבסיס לתחקיר של הגרדיאן בו נחשף כי נכסים של אברמוביץ' בשווי מיליארדי דולרים, הועברו לילדיו ערב הפלישה הרוסית לאוקראינה, וכי האוליגרך הקים אז בזריזות כעשר קרנות במקלטי מס.

אחרי הפלישה הרוסית לאוקראינה, הוכנסו אוליגרכים רבים לרשימות שחורות ונכסיהם הוקפאו. ממשלת בריטניה והאיחוד האירופי הכניסו אותו לרשימת הסנקציות שלהן והקפיאו את נכסיו (עניין שבין היתר אילץ אותו למכור את מועדון הכדורגל צ'לסי) אך ארצות הברית נמנעה מכך בנימוק שאוקראינה רואה בו דמות היכולה לתווך מול רוסיה.

סרט תיעודי של ה-BBC האשים את אברמוביץ' לפני כשנה שהוא "איש הכסף של פוטין" וחשף ראיות לגבי עסקאות מושחתות לכאורה שהביאו לו את הונו העצום. אחד המומחים בסרט טען שאברמוביץ' גנב מיליארדים ממשלם המסים הרוסי. בסרט נטען כי נמצא מסמך המראה שהרשויות ברוסיה רצו להאשים את אברמוביץ' בהונאה בשנות ה-90. בתיק שהודלף, המוחזק בידי רשויות אכיפת החוק הרוסיות, נטען שהונה את הממשלה ביותר משניים וחצי מיליארד דולר בעסקת נפט גדולה.

כשלושה שבועות לאחר פלישת רוסיה לאוקראינה, עם איסור כניסתו לבריטניה, נחת אברמוביץ' עם מטוסו הפרטי בישראל. ההגבלות הישראליות שהוטלו על מטוסים פרטיים הביאו לכך שלא יכול להישאר בנמל התעופה יותר מ-24 שעות, ולמחרת תועד עוזב את המדינה - וממריא לטורקיה.

מטוסו של רומן אברמוביץ' נחת בנתב"ג
מטוסו של רומן אברמוביץ' בנתב"ג

דוברו של פוטין, דימטרי פסקוב, לא התייחס לשאלות שהועברו אליו בבקשה להגיב על התחקיר ביחס לתפקידו של הנשיא בהעברת הכספים. הוא הפנה את השאלות לפדרציית הקהילות היהודיות ברוסיה ומסר כי "כל פעולות הצדקה שהתבצעו בישראל, נעשו על ידם".

דובר מטעם אברמוביץ' אישר כי הכספים אכן הועברו, אך טען כי הדבר לא נעשה בהוראת פוטין אלא בעקבות בקשה של הקהילה היהודית. "זה יהיה לא נכון לרמוז שלמישהו יש שליטה על ענייניו הפיננסים של מר אברמוביץ' בשל תרומה של 240 אלף דולר, בוודאי לאור העובדה שהוא תרם יותר מ-500 מיליון דולר למטרות יהודיות".