בצל הסנקציות הבין-לאומיות, האוליגרך רומן אברמוביץ', שמחזיק באזרחות רוסית ובדרכון ישראלי ופורטוגלי, נחת אמש (ראשון) בישראל. לפני שלושה ימים, בריטניה הטילה עליו סנקציות, והאוליגרך לא מורשה להיכנס למדינה. גורם ישראלי ל-N12: אם האוליגרכים ינסו להכניס יאכטות - נפעיל את חיל הים.

מטוסו הפרטי שהה עד הימים האחרונים בטורקיה, וכעת האוליגרך הגיע עם המטוס לישראל. בשל הסנקציות שהוטלו עליו בבריטניה, הוא ככל הנראה מחלק את זמנו בין ישראל לאיחוד האמירויות וצרפת. כמו כן, כל נכסיו של אברמוביץ' הוקפאו - וישראל תצטרך לבחור איך להגיב.

מטוסו של רומן אברמוביץ' נחת בנתב"ג
מטוסו של רומן אברמוביץ' בנתב"ג

בעקבות הנחיתה, גורם ישראלי מסר ל-N12: "אם אוליגרכים רוסים ינסו להכניס יאכטות לישראל - נפעיל את חיל הים כדי למנוע מהן להיכנס".

לפני הסנקציות שהוטלו עליו, ההון המוערך של אברמוביץ' הוא יותר מ-15 מיליארד דולר. האוליגרך מנסה בתקופה האחרונה למכור את מועדון הכדורגל "צ'לסי", שהיה בבעלותו ועבר לניהול בידי נאמנים. בעקבות הסנקציות, הנהלת הפרמייר-ליג הדיח את אברמוביץ' מהנהלת המועדון האנגלי.

בעקבות הסנקציות, הודיע מוזיאון יד ושם על הפסקת השותפות האסטרטגית עם אברמוביץ', שנחשב לאחד מהתורמים הגדולים של המוזיאון. לפני כשבוע פנה יד ושם לשגריר ארה"ב בישראל תום ניידס בבקשה שיפעיל לחץ על ממשל ביידן שלא להטיל סנקציות על אברמוביץ'. רק לפני שבועיים תרם אברמוביץ' ליד ושם סכום המוערך בכ-8 מיליון דולר.