"מה ששמעת נכון", אמר הבוקר (שני) ראש ועד הבית של בניין המגורים פינסקר 17 בלב תל אביב, "נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רכש כאן בבניין דירה למורה האהובה שלו. כשהיא עוד הייתה עוד בין החיים, הרוסים היו מזמינים אותה לאירועים רשמיים, כמו כשפוטין היה מבקר בישראל ולאירועי יום השנה למהפכה הקומוניסטית".

לדברי הדייר, לאחר מותה של המורה עברה הדירה לחזקת השגרירות הרוסית בישראל. "קונסול של השגרירות שגר לא רחוק מכאן חונה בחניה של הדירה, הדירה עצמה עומדת ריקה", סיפר הבוקר ל-N12. "אולי פוטין יבקש בחזרה את ועד הבית, שמעתי שיש לו בעיות כלכליות. כמובן שאני צוחק, השגרירות שילמה את ועד הבית שנה קדימה".

הדירה שרכש פוטין למורתו בתל אביב (צילום: N12)
דלת הדירה שרכש פוטין למורתו בתל אביב | צילום: N12

מינה יודיצקיה ברלינר לימדה את פוטין התלמיד גרמנית בנערותו בתיכון בסנט פטרסבורג. ב-1973 עלתה ברלינר לארץ ונהגה לעקוב אחר קורותיו של תלמידה לשעבר, שהפך לימים לראש הממשלה ולנשיא רוסיה.

לפני אחד מביקוריו של פוטין בישראל בשנת 2005 ניגשה ברלינר לשגרירות הרוסית ביקשה להעביר מסר לנשיא הרוסי, היא אף הוזמנה לאירוע שהתקיים בנוכחותו של פוטין, שמיד זיהה את מורתו האהובה. בעבר פורסם שהמפגש היה מאוד מרגש ולימים הפתיע אותה הנשיא הרוסי, כשדיפלומט רוסי הגיע לדירתה ובישר לה שהנשיא פוטין החליט לקנות לה דירת חדר וחצי ברחוב פינסקר.

הדירה שרכש פוטין למורתו בתל אביב (צילום: N12)
הבניין בו שוכנת הדירה שרכש פוטין למורתו | צילום: N12

בריאיון שהעניקה ל"ידיעות אחרונות" ב-2014 סיפרה ברלינר על המאורע יוצא הדופן: "כשקיבלתי את הדירה בכיתי. פוטין הוא אדם מאוד אסיר תודה והגון". פוטין שלח לברלינר גם שעון במתנה שעל גבו היה כתוב "מהנשיא", ואוטוביוגרפיה בחתימת ידו. בדצמבר 2017 נפטרה ברלינר בשיבה טובה בגיל 96.

כיום, בקומה השנייה של הבניין בן 4 הקומות בחוב פינסקר 17 עומדת דירה שוממת. בפינת החנייה של הבניין, ניצב גם היום רכב שרד, בעל תווית רישוי זרות מה שמאשש את המידע שאכן חונה בחניה נציג של השגרירות הרוסית.

לשאלתנו אם ברקע הפלישה הרוסית לאוקראינה והמחאה נגדה שהגיעה גם לישראל הוא הבחין במשהו חריג, ענה אחד הדיירים המתגוררים בבניין בחיוך: "לא, ומקווה שיישאר ככה".