פרשת האסיר X בן זיגייר כלא איילון (צילום: חדשות 2)
המדינה התחייבה לשלם פיצויים? | צילום: חדשות 2

זהות בדויה לצרכי הגנה? מקור משפטי בכיר התייחס לסוגיית שמו הבדוי של בן זיגייר וטען כי להסתרת זהותו הייתה סיבה. לדבריו, הסתרת שמו של מי שכונה האסיר X נועדה לצרכי הגנה עליו ועל משפחתו - כך מדווח הבוקר העיתון "מעריב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"השם הבדוי ואי חשיפתו נובעים מסיבות מוצדקות", אמר הגורם המעורה בפרשה. עוד הוסיף הגורם כי החשש במקרה של זיגייר היה מפני חשיפת העובדה שאדם שנאסר עשויה לגרום "נזק חמור לביטחון המדינה ועשויה לסכן את שלומו ואת שלום קרוביו". עוד הוסיף הגורם כי האפלת פרטיו של זיגייר ו"העלמת" זהותו נעשתה בהסכמתו ובגיבוי המשפחה.

העדויות החדשות בפרשה: "לא נמצא אמצעי להתאבדות"

למרות ממצאי הבדיקה שהעלו כי זיגייר התאבד בכלא, נחשפו אמש עדויות חדשות של חברים בצוות ההצלה שהגיע לתאו של זיגייר. על פי העדויות, זיגייר גסס מחוץ לתאו במשך דקות ארוכות, עד שלבסוף נאלצו אנשי הצוות הרפואי לקבוע את מותו.

עוד על פי העדות, צוות ההצלה הוזעק מיד לאחר שזיגייר התגלה בחדר השירותים במקום. למרות ההשגחה ההדוקה שבה היה נתון האסיר, בחדר השירותים שבו התאבד לא היו מצלמות. אנשי ההצלה מצאו את זיגייר על הרצפה וביצעו בו החייאה ממושכת, אך בסופה נאלצו לקבוע את מותו.

אחת הסוגיות העיקריות העולות מעדות אנשי ההצלה היא כי חברי הצוות לא הבחינו במהלך טיפולם בחבל, או בכל אמצעי אחר היכול לסייע לביצוע התאבדות. עם זאת, על-פי הדיווח אנשי הצוות טיפלו בזיגייר בחדר המרכזי, ולא בחדר השירותים גם התאבד.

מפקד משטרת דובאי מכחיש: "זיגייר לא העביר לי מידע"

אמש דיווח עיתון כוויתי כי בן זיגייר שירת ביחידת המוסד שאחראית לחיסולו של בכיר חמאס מחמוד מבחוח בדובאי לפני כשלוש שנים. העיתון "אל ג'רידה" ציטט מקורות מערביים עלומים, שטוענים כי זיגייר, "סוכן המוסד" שהתאבד בכלא הישראלי, היה אחד ממחסליו של מחמוד מבחוח, בכיר חמאס שהיה אחראי על פי פרסומים שונים למערך ההברחות של חמאס. הוא חוסל בדובאי ב-19 בינואר 2010.

לדברי המקורות, זיגייר יצר קשר עם הרשויות בדובאי לאחר החיסול ומסיבה שטרם התבררה עד כה, סיפר בפרטי פרטים על הפעולה. בתמורה הבטיחו לו הרשויות המקומיות הגנה. על פי הפרסום, כוח ישראלי הצליח להגיע למקום שבו הסתתר, משם נחטף זיגייר ונכלא באשמת בגידה בתא הבידוד בכלא איילון.

אמש הכחיש מפקד משטרת דובאי, דאחי חלפן, את הפרסומים לפיהם זיגייר העביר לו מידע חסוי בכל האמור לשימוש המוסד בדרכונים אוסטרליים וחיסול מבחוח. חלפן הכחיש את הדיווחים ואמר כי לא התקיים כל מגע עם האסיר X. 

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

עדות צוותי ההצלה: "לא נמצא שום אמצעי להתאבדות"

דיווח: בן זיגייר היה ממחסלי מבחוח

"בעולם החדש אי אפשר להסתיר דברים"

שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

ראש המוסד: לא להשתיק את הח"כים

דיווח: "בן זיגייר עבד בחברה שסחרה עם אירן"

האם בן זיגייר "החליף צדדים" כסוכן?

המדינה מצמצמת את האיסור ומודה בקיומו של "אסיר X"

פרשת "האסיר X": זיגייר עבר התמחות במשרדו של השר נאמן

הכתב האוסטרלי: "שיטת המוסד - להחליף שם יהודי לשם אנגלו-סקסי"

אביו של "האסיר X" שובר שתיקה: זה כואב מדי

זיגייר לפני מותו: "לא ריגלתי"

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"