יום אחרי שכמה חברי כנסת הציגו שאלות במליאה לשר המשפטים בנוגע לפרשת מסתורית שתביך את ישראל ובמרכזה אסיר שנכלא בזהות בדויה והתאבד בכלא, נחשפים פרטים על התעלומה שזכתה לשם "האסיר X". תחקיר שפורסם אתמול ברשת ABC האוסטרלית מגלה כי גבר אוסטרלי ששימש כסוכן מוסד התאבד בכלא איילון, שם הוחזק תחת מעטה חשאיות כבד, במהלך שנת 2010.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי התחקיר, "האסיר איקס" הוא למעשה בן זיגייר, יליד העיר מלבורן באוסטרליה בן 34 נשוי ואב לשניים. רשת ABC האוסטרלית טוענת שלפני שנים הוא גויס להיות סוכן במוסד. זיגייר היה דמות כה מסתורית, שאפילו שומריו בכלא איילון, לא ידעו במי מדובר או מה שמו.

בתחקיר נטען כי שמו ודבר מעצרו נחשפו רק כשארגון זכויות אדם התחיל לשאול שאלות לגבי נסיבות המעצר. על פי אחד מהכתבים שצולמו בתחקיר "משהו הסתבך בקריירת הריגול שלו".

חשף סודות מדינה?

פרשת האסיר X בן זיגייר (צילום: רשת ABC)
הדרכון המזוייף של זייגר | צילום: רשת ABC

רשת ABC האוסטרלית טוענת שזיגייר היגר לישראל 10 שנים לפני שמת, התחתן עם ישראלית ושינה את שמו לבן אלון. לבני הזוג נולדו שני ילדים. בתחקיר לא ניתנת תשובה מלאה לסיבת המעצר, אך על פי ההשערות הוא היה עסוק בריגול נגדי או ריגול כפול וחשף סודות מדינה חשובים. עוד דווח כי גופתו של זיגייר הוטסה לאוסטרליה בדצמבר 2010.

על פי התחקיר שפורסם באוסטרליה ולא אושר על ידי אף גורם ישראלי, זיגייר נמצא תלוי בתא הכלא השמור שבו שהה. מדובר באותו התא שבו הוחזק גם יגאל עמיר בתנאי בידוד קפדניים. עוד צוין כי גם בני משפחתו ומכריו של זיגייר לא הסכימו לשתף פעולה עם התחקיר.

התקשורת האוסטרלית התרעמה אמש על כך שבישראל, לא מוכנים לשתף פעולה או להגיב לפרסומים. "ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו כינס בבהילות את ועדת העורכים וביקש מהם לא לפרסם את המידע - זה מאוד מביך סוכנות ממשלתית מסוימת", כך צוטט אתמול גורם באוסטרליה.

במערכת הביטחון נאבקו למנוע הפרסום

קברו של זיגייר במלבורן (צילום: רשת ABC)
המצבה מעל קברו של זייגר באוסטרליה | צילום: רשת ABC

ככל הנראה הדלפה של אחד מהעובדים בכלא היא שהובילה לחשיפת דבר כליאתו של זיגייר. על פי התחקיר, אף אחד לא הורשה לבקר את "האסיר X". הוא הוחזק באגף שמהווה כלא בתוך כלא.

התחקיר מציג את השתלשלות העניינים שהובילה לבסוף לחשיפת הפרשה. על פי הדיווח ברשת האוסטרלית, דן יקיר, פעיל באגודה למען זכויות האזרח, שלח מכתב לבית המשפט בניסיון לדלות פרטים באשר לכליאת האסיר המסתורי. בית המשפט ענה כי בשל חשש לפגיעה בביטחון המדינה לא ניתן להשיב בנושא.

לאחר שהחלו לצוץ דיווחים בתקשורת העולמית על הפרשה, במערכת הביטחון הישראלית החליטו להדק את הפיקוח על המידע ופנו בנושא לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, שאסר על כל פרסום בנוגע לאסיר, למעצרו, שמו, תנאי כליאתו ואף אזכור הבקשה למנוע את הפרסום וההחלטה של בית המשפט.

"ייתכן שנרצח בכלא?"

ביקש שיצילו אותו? האסיר X בן זיגייר (צילום: SMH)
זיגייר על מדים | צילום: SMH

התחקיר מעלה שאלות קשות לגבי המחדל שאפשר לזיגייר להתאבד למרות שהיה נתון בתא מבודד תחת פיקוח צמוד. איש המוסד האוסטרלי שואל: "כיצד יכול לתלות עצמו אדם בתא השמור ביותר? בתאים כאלו קיימים ציוד וטכנולוגיה המסוגלים אף לנטר את קצב פעימות לבו של האסיר ודאי מכשור צילום מתקדם ומעקב".

נציג בינלאומי של ארגון זכויות אדם העלה גם הוא שאלות. "כיצד אדם מגיע למצב של התאבדות? האם בשל ממצב דיכאוני? אולי נאמר לו שלא ישתחרר לעולם? על המדינה לדווח על כך. ייתכן שנרצח בכלא?".

בתעודת פטירה שהוציא המכון לרפואה משפטית באבו כביר בדצמבר 2010 נכתב כי בן אלון מת ב-15 באותו חודש וכי סיבת המוות היא חנק כתוצאה מתלייה. מקורות באבו כביר אמור לכתב האוסטרלי שמדובר באסיר שהוחזק בכלא איילון.

ב-22 בדצמבר 2010 נקבר בן זיגייר בבית הקברות בפרברי ספרינג וויל .

פרשת האסיר X - סיקור מלא:

"משתיקים פרשה שתביך את ישראל"

צפו בתחקיר האוסטרלי המלא: "האסיר X"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"