פרסום התחקיר אודות בן זיגייר, שהיה על פי הדיווח סוכן מוסד והתאבד בכלא הישראלי שבו הוחזק בבידוד תחת זהות בדויה, מעורר סערה גדולה גם בישראל וגם באוסטרליה. סוכנות הידיעות האוסטרלית פיירפאקס פרסמה היום פרטים נוספים על הפרשה המסתורית כולל ציטוטים של זיגייר עצמו לפני שנכלא. "אני לא מעורב בשום מקרה של ריגול, זה מגוחך", אמר זיגייר בשיחה שערך עם כתב הסוכנות ב-2010.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, עוד לפני שנמצא מת בתאו המבודד והשמור היה זיגייר תחת חקירה של סוכנות הביון האוסטרלית, המקבילה למוסד הישראלי, שחשדה בו כי השתמש בדרכון האוסטרלי שלו כדי לרגל למען ישראל.

סוכנות הידיעות פיירפאקס טוענת שאחד מכתביה ריאיין את זיגייר בשנת 2010, אחרי שסוכנות הביון האוסטרלית ASIO חקרה לפחות שלושה אזרחים אוסטרלים-ישראלים שהיגרו לישראל.

חזרו לאוסטרליה כדי לשנות שם ולקבל דרכון חדש

"מי לעזאזל אתה?", שאל זיגייר את כתב הסוכנות ג'ייסון קוטסוקיס, ששאל אותו לגבי פעילותו במוסד הישראלי והשימוש שעשה בשמות בדויים. "מה זה השטויות האלה שאתה אומר לי? מעולם לא הייתי באף אחת מהמדינות שאתה טוען שבהן ביקרתי".

הידיעות בדבר החקירה של סוכנות הביון עלו בשני אתרים אוסטרלים - The Age and The Sydney Morning Herald. על פי הדיווח, שלושת האזרחים האוסטרלים חזרו למולדתם בנפרד כדי לשנות את שמותיהם ולקבל דרכון חדש. השלושה שינו את שמם לשם שנשמע אנגלי-אוסטרלי. בכל אחד מהביקורים, הם השתמשו בדרכונים חדשים כדי לנסוע לאירן , סוריה ולבנון.

סוכנות הביון האוסטרלית לא הגיבה לדיווח.

במקביל, משרד החוץ בירושלים אישר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי שגריר ישראל באוסטרליה יובל רותם נפגש היום עם חברת אופוזיציה מהוועדה ליחסי חוץ באוסטרליה. במשרד החוץ הבהירו כי השניים קבעו להיפגש מראש מבלי קשר לפרשה. עם זאת, הפוליטיקאית ג'ולי בישופ, אמרה לעיתונאים לפני הפגישה כי היא תדרוש ממנו הסברים בנושא זה וכי הוא זומן לשיחת בירור עם בכירי משרד החוץ.

פרשת האסיר X בן זיגייר (צילום: רשת ABC)
"הפרשה - איום מיידי לישראל" | צילום: רשת ABC

"פרטים נוספים בתחקיר - איום מיידי לישראל"

איש מודיעין אוסטרלי לשעבר, ששירת בארגון מקביל של המוסד הישראלי במדינה, אמר לרשת טלוויזיה מקומית באוסטרליה בעקבות חשיפת פרשת האסיר X, כי ישראל חוששת לפרסם פרטים נוספים על התחקיר, כי הם יכולים לגרום לאיום מיידי עליה. "הפרשה קשורה בריגול, בגידה, ובעוד נושאים מאוד מאוד רגישים", הדגיש וורן סיד, הבכיר לשעבר.

הבכיר לשעבר גם התייחס לדיווח שבן זיגייר התאבד לכאורה בתא חסין התאבדויות בכלא בישראל. "זה כמעט בלתי אפשרי, מסתכלים ובוחנים אותך כל הזמן, דואגים שלא יהיה שום דבר בתא הכלא שיכול לשמש אותך כדי להתאבד", אמר. עם זאת, סיבת המוות על פי התחקיר הייתה מוות בתלייה.

דודו של זיגייר, מוזיקאי בשם ווילי זיגייר אמר בריאיון לרדיו במלבורן שהוא עדיין לא יודע מה קרה ומה לא קרה בפרשה שמסעירה את המדינה. "זו טרגדיה למשפחה, כל התאבדות היא טרגדיה - זה כל מה שאני יכול להגיד. הוריו של בן באבל". הוריו של זיגייר עצמו סירבו לשתף פעולה עם התחקיר שפורסם, וגם לאחר שפורסם הם לא נענים לפניות כלי התקשורת.

קברו של זיגייר במלבורן (צילום: רשת ABC)
המצבה של זיגייר | צילום: רשת ABC

"במערכת הביטחון בישראל הידקו הפיקוח"

התחקיר מציג את השתלשלות העניינים שהובילה לבסוף לחשיפת הפרשה. על פי הדיווח ברשת האוסטרלית, דן יקיר, פעיל באגודה למען זכויות האזרח, שלח מכתב לבית המשפט בניסיון לדלות פרטים באשר לכליאת האסיר המסתורי. בית המשפט ענה כי בשל חשש לפגיעה בביטחון המדינה לא ניתן להשיב בנושא.

לאחר שהחלו לצוץ דיווחים בתקשורת העולמית על הפרשה, במערכת הביטחון הישראלית החליטו להדק את הפיקוח על המידע ופנו בנושא לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, שאסר על כל פרסום בנוגע לאסיר, למעצרו, שמו, תנאי כליאתו ואף אזכור הבקשה למנוע את הפרסום וההחלטה של בית המשפט.

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"