בסופו של שבוע שהיה מלא בדיווחים ושיחות טלפון שהוחלפו בין ישראל לאוסטרליה מתייצב וורן ריד, בכיר לשעבר בסוכנות הביון האוסטרלית, לדבר על מה שידוע לו, ועל מה שמטריד אותו בפרשה שהצליחה לעורר סערה לא קטנה - פרשת כליאתו ומותו של סוכן המוסד לכאורה, בן זיגייר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחילה נשאל ריד על הזגזוג בעמדת שר החוץ האוסטרלי באשר לפרשה. בתחקיר הראשוני הוא טען כי לא שמע על בן זיגייר או על מעצרו, אבל בתוך יום בלבד הוא חזר בו. "זאת הייתה טעות מרה מצדו של שר החוץ", אמר ריד, "קרוב לוודאי שלא של המשרד, אבל מביכה מאוד. היא גם מעט מעליבה למשפחתו של בן".

והאם היה זה שירות הביטחון האוסטרלי שחשף את הסוכן, על פי הדיווחים? "נראה שזיגייר הגיש בקשה לשניים-שלושה דרכונים בשמות אחרים", הסביר ריד, "היו בעלי אזרחות כפולה נוספים שביקשו דרכונים נוספים. המשרד האוסטרלי, כפי שנעשה בדרך כלל, יידע את שירות הביטחון של אוסטרליה, ואז הארגון, המקביל לשב"כ, התחיל בחקירה".

הוא הוסיף - "אני לא אהיה מופתע אם לעולם לא נשמע את הסיפור במלואו ב-100 אחוזים. אפשר להסכים שאנחנו יודעים כבר 20-30%. הדיון באוסטרליה והממשלה בישראל, יכולים להביא אותנו ל50-60 אחוזים. לא חושב שנגיע להרבה מעבר לזה", העריך בכיר הביטחון לשעבר באוסטרליה.

במהלך השבוע עלו לא מעט שאלות בנוגע לנסיבות התאבדותו של זיגייר בתא המבודד בו הוחזק. לריד דווקא לא היו תשובות בעניין - רק ספק. "הנקודה המטרידה היא שעל מנת לתלות את עצמך ולהתאבד אתה צריך כבל, חבל, חגורה, וילון או סדין, כמו גם כיסא, או משהו אחר לעמוד עליו, ואתה צריך וו או קורה כדי שיהיה התקן חזק כך שכשאר תבעט תוכל לתלות את עצמך. אף אחד משלושת הדברים לא נמצא בתא בו הוא היה. לדעתי זו עובדה שמעלה שאלות קשות".

והאם יש לו השגות על דרך ההתנהלות של ישראל בפרשה? "בתור איש שירות אני יודע שדרכונים מזויפים הם אמצעי פעולה חשובים, אבל הם חשובים לארגונים נוספים, גם בכל הדמוקרטיות המובילות בעולם", הסביר ריד בטון מרוכך, "אם בן זיגייר אכן עבד בשביל המוסד הוא היה חותם הסכמי סודיות, הוא היה מבין את הנזק המבצעי. זה טרגי, אני בן אדם, ואני מבין מה זיגייר ניסה לעשות אבל אני יכול להבין למה זה היה בלתי מקובל מבחינת ישראל והמוסד. זו התנגשות מצערת בין שתי מציאויות".

פרשת האסיר X - הסיקור המלא:

עדות צוותי ההצלה: "לא נמצא שום אמצעי להתאבדות"

דיווח: בן זיגייר היה ממחסלי מבחוח

"בעולם החדש אי אפשר להסתיר דברים"

שר החוץ האוסטרלי: "דרשנו מישראל לערוב לשלומו של זיגייר"

ראש המוסד: לא להשתיק את הח"כים

דיווח: "בן זיגייר עבד בחברה שסחרה עם אירן"

האם בן זיגייר "החליף צדדים" כסוכן?

המדינה מצמצמת את האיסור ומודה בקיומו של "אסיר X"

פרשת "האסיר X": זיגייר עבר התמחות במשרדו של השר נאמן

הכתב האוסטרלי: "שיטת המוסד - להחליף שם יהודי לשם אנגלו-סקסי"

אביו של "האסיר X" שובר שתיקה: זה כואב מדי

זיגייר לפני מותו: "לא ריגלתי"

גלאון: תירוץ ביטחוני לסתימת פיות

בכיר לשעבר בביון האוסטרלי: "חשיפת הפרטים - איום מיידי על ישראל"

ליברמן נגד הח"כים שדיברו: "ניסיון לפגוע בביטחון המדינה"

צפו בתחקיר האוסטרלי: "האסיר X"

"האוסטרלי שהתאבד בכלא: איש מוסד"