המחלוקת על התרומה להסברה הישראלית של התמונות שפרסמו פעילי ארגון ה-IHH שהיו על הספינה "מאווי מרמרה" עדיין נמשכת, אך אין ספק שתיעוד הקרב שהתחולל על הספינה מציג פן שונה של הפעילים שהיו על משט השלום.

רוצים לקבל עדכון לפייסבוק שלכם כשדובר צה"ל יפרסם תמונות נוספות מההשתלטות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מצד אחד נטען שהתמונות מזיקות לצבא הישראלי מאחר שהן מציגות את הלוחמים חבולים ומוכים. מאידך, נשמעות טענות מצד ראש הממשלה הטורקי על כך שהתמונות מזיקות לתדמית הפעילים שהיו חמושים בנשק קר. לצד הטיעונים על חלקם בהסברה, נשמעות טענות כלפי סוכנות הידיעות רויטרס שהפיצה אותן בעריכה חלקית.

חלק מהתמונות תיעדו את הפעילים על המשט כשהם אוחזים בכלי נשק קר, עובדה שמפריכה את היותם לוחמי שלום. בתמונות שהפיצה סוכנות הידיעות נותרו דמויות החיילים המוכים, אך היד שאוחזת בסכין הושמטה משולי התמונה.

התקיפה ה"משוכפלת" בלבנון (צילום: רויטרס)
התקיפה ה"משוכפלת" בלבנון | צילום: רויטרס

בלוגים שונים העלו את התמונות תוך טענה שרויטרס מפיצה תמונות מפוברקות שמסתירות חלק מהאמת. הטענה הזו אינה מופרכת נוכח מעידות קודמות שהיו בסוכנות ופגעו באמינותה. בשנת 2006 חשף בלוגר תמונות מפוברקות שהפיצה סוכנות רויטרס.

הצלם עדנאן חאג' "טיפל" אז בתמונות הפצצה מלבנון בתוכנת הפוטושופ, והסוכנות - שרכשה תמונות מהצלם במשך עשר שנים, נאלצה להודות שרומתה. בסופו של דבר עדנאן פוטר מהסוכנות ונאלץ לסיים את עבודתו בבושת פנים.

מרויטרס נמסר בתגובה לפניית חדשות 2 באינטרנט: "רויטרס מחויבת לדיווח מדוייק ושלם. כל התמונות שמועברות בסיב שלנו עוברות הערכת עורכים קפדנית ותהליך של סלקציה. התמונות הנ"ל הועברו לאיסטנבול והוכנו להפצה בתהליך שכלל חיתוך של הקצוות. לאחר שהבנו שפגיון נחתך מהתמונות בשוגג, העבירה רויטרס מיד את כל התמונות המקוריות בהפצה חוזרת".

"הפעילים סיפרו: לוחמי השייטת היו חסרי אונים בידינו"

לוחמי השייטת על הסיפון (צילום: עיתון הורייט)
לוחם השייטת מורד לבטן הספינה | צילום: עיתון הורייט

נוסף לתמונות, התפרסמו בעיתון "הורייט" - שפרסם אתמול לראשונה תמונות שטרם נראו מרגעי האימה על הספינה - ראיונות שנערכו עם כמה ממשתתפי המשט שהתעמתו עם החיילים על סיפון. הפעילים מתארים במילים קשות את שהתרחש על הספינה.

"שלושה חיילי הקומנדו הישראלי היו חסרי אונים בידיים שלנו", תיאר אחד מהם, "הסתכלתי לתוך עיניהם של שלושה ילדים אלה, בעיניהם היה פחד אלוהים. לא היה להם שמץ של תקווה להישאר בחיים".

האלימות על הסיפון (צילום: עיתון הורייט)
שייט מורד לבטן הספינה | צילום: עיתון הורייט

לטענת הפעילים, הם הצליחו להשתלט על שלושה מלוחמי השייטת, והכניעו אותם למספר דקות. יחד עם זאת, תמונות נוספות שמתפרסמות היום מציגות לראשונה מספר פעילים שהיו על הספינה, שהגישו עזרה ראשונה לחלק מהחיילים שנפצעו. בתמונות נראים הפעילים, כשהם לבושים בחליפות הצלה כתומות, מגישים סיוע ללוחמים החבולים והמדממים.

התמונות שצונזרו בצה"ל - פורסמו בעיתון הטורקי

התמונות שמתפרסמות הבוקר מצטרפות לתמונות שפורסמו אתמול בעיתון "הורייט", אותן צילמו כמה פעילים על הסיפון, ובהן נראים כמה מחיילי השייטת פצועים, מותקפים ומדממים. גם מדיהם של החיילים קרועים, כתוצאה מהמאבק הקשה עם הפעילים על הסיפון.

יש לציין כי בדובר צה"ל מחזיקים בתמונות דומות ואף זהות, אך הן לא פורסמו במתכוון. ראש ממשלת טורקיה ראג' טאיפ ארדואן גינה את פרסום התמונות וטען כי הן משרתות את האינטרסים של מדינת ישראל.

"פעילי השלום" ממתינים ללוחמי השייטת (צילום: עיתון הורייט)
"פעילי השלום" ממתינים ללוחמי השייטת | צילום: עיתון הורייט

בעיתון הטורקי לא חסכו בתיאורים שיביכו את חיילי השייטת ויציגו את לוחמי יחידת העילית הישראלית כנמושות. "דמעות הקומנדו", זו הכותרת שנתנו עורכי העיתון לסדרת התמונות, במטרה להעצים את ההשפלה.

בתגובה לפרסום התמונות נמסר מצה"ל כי "הצילומים המובאים הם ההוכחה הברורה והניצחת לאמירות החוזרות ונישנות של צה"ל, כי על גבי הסיפון עלו שכירי חרב שכל כוונתם הייתה להרוג את החיילים. התמונות היו יכולות יהיראות אחרת אילו החיילים היו בוחרים לירות בכל אזרח שהתקרה אליהם. רק מתוך העצמה ומתוך ההבנה העמוקה של האירוע, הצליחו לוחמי השייטת להבחין בין פעיל שלום לבין טרוריסט".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

לבני: "טורקיה צריכה לבחור צד"

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"

צפו: הח"כים במתקפה על זועבי

עדויות המשתתפים במשט: "החיילים כיוונו נשק לראש של תינוק"

חזית חדשה: ראניה מלכת ירדן נגד מדינת ישראל

מפקד הכוח: הנוסעים חיכו לנו עם סכינים שלופות

תיעוד: כך היכו את לוחמי השייטת על הסיפון

תמונות ראשונות: הקרב על הסיפון