ישראל בדרך להסכם עם חמאס: ראש מערך ההסברה הלאומי יועז הנדל, התייחס הערב לעסקה המתגבשת לשחרור החייל החטוף גלעד שליט ושיכנע מדוע מדובר בהזדמנות ייחודית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יש תהליך שמתבצע מזה מספר שבועות ובמיוחד בימים האחרונים ביתר אינטנסיביות וזה הגיע לרגע הכרעה, ואנחנו נמצאים כאן עכשיו", הסביר הנדל. "עכשיו יצאתי מישיבת הממשלה ובישיבה הזו מבקש ראש הממשלה מהשרים לקבל את ההחלטה הקשה שהוא קיבל - להחזיר את גלעד הביתה".

הנדל הוסיף: "קודם כל צריך להכיר את השינויים האסטרטגיים באזורנו, ואני חושב שזה השינוי המרכזי שתושבי מדינת ישראל צריכים להכיר. אביב העמים הערבי משנה לחלוטין את אזורנו, משטרים ישנים נופלים, יש פה רעידת אדמה אזורית ובאקלים הזה, בסביבה הזו, יכול להיות שההזדמנות הזאת היא הזדמנות ייחודית וכל ניסיון אחר סיכוייו יהיו פחותים יותר. זה בהיבט הראשון, בהיבט השני צריך להבין שהשינויים הביאו גם את החמאס לקו פרגמטי יותר".

"אני מתמקד במתווה הנוכחי, ישראל ישבה וניהלה משא ומתן שהיום מגיע לשיאו, כאשר מבחינת ממשלת ישראל המשא מתן הזה מתאפשר מבחינת המחיר שישראל צריכה לשלם", הדגיש הנדל. "מחיר מאוד קשה והחלטה מאוד קשה. אבל עדיין מחיר שאפשר לגשת איתו ולדבר עליו בשולחן הממשלה, וזה מה שראש הממשלה עושה עכשיו".

הנדל ציין: "אם אנחנו מתייחסים למתווה של הצד השני, הפת"ח ואבו מאזן, אנחנו עדיין עומדים בשלנו. קוראים להם לבוא לשולחן המשא ומתן אין פה כוונה לא למוטט ולא לחזק, יש פה עניין אחר לחלוטין להביא את גלעד הביתה".

"ראש הממשלה עדכן גם היום את משפחת שליט במסגרת עדכונים שוטפים ואסתפק בזה. אני מציע לא להיכנס לפרטי העסקה. כרגע יצאתי מישיבת הממשלה, והפרטים מוצגים שם", אמר הנדל. "מדובר באיזון מאוד עדין לבין הצורך לשמור על ביטחונם של תושבי מדינת ישראל, לבין הצורך להחזיר את גלעד הביתה. איזון כזה בהתחשב בנסיבות האזוריות מביא את ראש הממשלה להגיע להחלטה מאוד קשה, אבל מנהיג נמדד בהחלטות קשות וזו ההחלטה שהוא קיבל", הסביר הנדל.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חאלד משעל מברך: "אלף אסירים תמורת אחד בלבד"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?