כוחות צה"ל וימ"מ חיסלו אמש (שלישי) את עמר אבו-לילא, המחבל בן ה-18 האחראי לפיגוע הקטלני בצומת אריאל בו נרצחו סמ"ר גל קיידאן ז"ל והרב אחיעד אטינגר ז"ל מוקדם יותר השבוע. החיסול בוצע לאחר שהכוחות כיתרו את הבית בו שהה אבו-לילא סמוך לרמאללה, ולאחר שכרזו לו לצאת מהבית. מקום המסתור התגלה בעקבות מעצר משמעותי שביצע אתמול השב"כ.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על חיסול המחבל, ואמר: "ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו". תמר, אלמנתו של הרב אטינגר, מסרה: "אנחנו מודים לצה"ל ולכוחות הביטחון שביצעו את המוטל עליהם וחיסלו את המחבל הארור שרצח את אהובנו. אנחנו מצפים מממשלת ישראל להלחם למיגור הטרור ולהמשיך גם לגירוש משפחתו של המחבל".

כחלק מהמאמצים לתפיסת המחבל, הקימו בצה"ל ובשב"כ חמ"ל משותף על גבעה שבין הכפרים ברוקין וא-דיכ, לריכוז המרדף אחרי המחבל וסייעניו שביצעו את הפיגוע המשולב באריאל. כוחות מיוחדים פעלו בתוך הכפרים על בסיס מידע מודיעיני שמביא השב"כ. במצוד השתתפו יחידות ימ"מ, דובדבן, שלד"ג ואגוז שהגיעו ל"איתורים" - מקומות שיש מידע שמצביע על כך שהמחבל או אנשים שסייעו לו מסתתרים בהם.

במהלך הלילה שבין שני לשלישי, ערכו כוחות הביטחון חיפוש בביתו של אבו-לילא, מיפו את הבית לקראת הריסה - ועצרו את אביו ואחיו. בני משפחתו של המחבל חשודים שסייעו לו, או לכל הפחות ידעו על כוונותיו ולא מנעו ממנו לבצע את הפיגוע. הרכב שבו השתמש נמצא נטוש.

המחבל עמר אבו-לילא, ארכיון (צילום: מהפייסבוק, חדשות)
אבו-לילא. נתפס? | צילום: מהפייסבוק, חדשות

את הפוסט האחרון שלו ברשתות החברתיות פרסם אבו-לילא בשבוע שעבר בחשבון הפייסבוק שלו, עם תמונות של מחבלים שביצעו פיגוע בשער שכם בירושלים לפני שלוש שנים. "אלוהים, שמור עליי מעיניים שאורבות לחיי, סלק ממני את הרוע שבהם והרחק ממני את מי שמעוניין לפגוע בי", כתב. לאבו-לילא לא היה רקע קודם, והוא מעולם לא נעצר על ידי צה"ל.

זירת הפיגוע (צילום: איתן שוייבר/TPS, חדשות)
זירת הפיגוע | צילום: איתן שוייבר/TPS, חדשות

על פי ההערכות אבו-לילא, שככל הנראה נפצע כבר מירי הלוחמים בצומת אריאל, פעל לבדו ואינו משתייך לארגון טרור, למרות הודעות התמיכה השונות שפורסמו ביום הפיגוע. לחדשות נודע כי בשבת, יום אחד בלבד לפני שיצא לבצע את הפיגוע, הוא רב עם משפחתו ריב קשה ביותר. עם זאת, עדיין לא ברור אם הדבר השפיע עליו ובגללו הוא החליט לבצע את הפיגוע.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו