"נתניהו איבד היום את הנהגת המחנה הלאומי כשחצה לא רק את הקווים האדומים של הבטחותיו לבוחריו אלא גם המיר את דתו שלו" - כך אומר הערב ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) בתגובה לנאום המדיני שנשא הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו באוניברסיטת בר-אילן.

"בביטוי מדינה פלסטינית מפורזת מנסה נתניהו לאכול חזיר שנשחט בשחיטה כשרה, אין חיה כזאת מדינה מפורזת", הוסיף אלדד. "נתניהו יודע היטב כי שום כוח מדיני בעולם לא יוכל למנוע ממנה להתחמש, לכרות בריתות או לנהוג ככל מדינה מוכרת".

"נאומו של ראש הממשלה היה נאום אמיתי ואמיץ שהתייחס לנושא המרכזי - הקמת מדינה פלסטינית מפורזת לצידה של מדינת ישראל , מדינתו של העם היהודי", אמר הערב נשיא המדינה שמעון פרס בתגובה לנאום נתניהו. "בנוסף הציע נתניהו לפלסטינים לפתוח במו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים. לדברים שנשמעו בקול רם וברור יש חשיבות רבה בחיזוק מעמדה של ישראל בעולם ובפתיחת דלת למו"מ ישיר לשלום אזורי ולשלום דו צדדי בין ישראל לפלסטינים".

"זהו נאום חשוב הפותח פתח אמיתי למשא ומתן רציני של שתי מדינות לשני עמים", אמר הערב שר הביטחון אהוד ברק השוהה בפריז. "זהו צעד חשוב מאוד בכיוון הנכון ואני חייב לומר, שראש הממשלה, נתניהו, הפגין רצינות, אחריות ואומץ לצד שיקול דעת ועיניים פקוחות במציאות הסבוכה במזרח התיכון.

"ברור, שאני הייתי משמיע דברים מפורשים עוד יותר, אך יש לכבד את הצעד האמיץ של ראש הממשלה", הוסיף ברק. "זו הפעם הראשונה, שבנימין נתניהו מדבר מפורשות על מדינה פלסטינית עם דגל והמנון כיעד סיום המשא ומתן. דרישותיו להסכם שפירושו קץ הסכסוך וסיום כל התביעות תואם את עמדות רוב מוחלט בציבור וכן את עמדתי ועמדת מפלגת העבודה".

מרצ: נאום נתניהו בבחינת מעט מדי מאוחר מדי

ח"כ חיים אורון (מרצ) הגיב אף הוא על הנאום: "על אף שנאומו של ראש הממשלה מתאפיין בתזוזה מעודדת ומי שכל ימיו הציבוריים הזהיר מפני הקמת מדינה פלסטינית, מכיר לבסוף בחוקי ההיסטוריה ובצורך להקמתה, נאום נתניהו בבחינת מעט מדי מאוחר מדי", אמר ח"כ אורון.

"שלל ההסתייגויות שהציב לרבות המודל של מדינה נטולת מדינה והמשך תמיכתו במפעל ההתנחלותי יקשו על תחילתו של מו"מ תכליתי, ביבי עשה צעד גדול מבחינת הימין, אבל צעד קטן מבחינת היכולת לפגוש שותף למו"מ ולזכות בתמיכת העולם".

"נתניהו בגד ברצון הבוחר"

ח"כ אריה אלדד. ארכיון (צילום: החדשות 2)
ח"כ אריה אלדד | צילום: החדשות 2

חבר הכנסת זאב בוים (קדימה) לא התרגש מנאום ראש הממשלה. "נתניהו לא חידש כלום הוא דבק בעמדות האדיאולוגיות של הימין, אמנם דיבר אמת אבל לא גילה עומק", הדגיש. "במקום לומר בפשטות שהסדר שלום צריך שיתבסס על עיקרון שתי מדינות לשני עמים, הוא הערים שורה של תנאים מוקדמים שמראש מסכלים אפשרות לחידוש המשא ומתן. ככה לא פורצים דרך, ככה לא נפגשים עם ארה"ב כדי לחסל את האיום הקיומי על ארץ הישראל, האיום האירני".

ויש גם כאלה שמפרגנים לנתניהו: "הנאום בכיוון הנכון - של שתי מדינות", אומרים הערב במפלגת העבודה, כתגובה לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בדבריו הכריז נתניהו כי הוא יסכים למדינה פלסטינית מפורזת לצד מדינה יהודית.

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דניאל בן סימון אמר הערב: "אני חושב שבנימין נתניהו עשה צעד ענק מבחינתו לטובת ההסדר. אני לא זוכר את נתניהו מדבר ככה 20 שנה. אם הדברים יתנהלו כשורה, בעוד כמה שנים יגידו שב-14 ביוני 2009 נוסדה בבר-אילן המדינה הפלסטינית בנאומו של נתניהו. הוא הציב אתגר ועשה זאת בסטייל. באתי מחוייך, ואני יוצא באותו החיוך".

ח"כ אופיר פינס הוסיף: "הנאום טוב, פטריוטי, ציוני, נאום נתניהו טיפוסי. אני חושש שבדרך הזו הוא ידבר עם עצמו, ולא עם אף אחד אחר".

 ח"כ חסון: "נתניהו לא חידש דבר"

ח"כ ישראל חסון (צילום: החדשות 2 ארכיון)
"רה"מ לא חידש כלום". ח"כ חסון מגיב | צילום: החדשות 2 ארכיון

ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי) הגיב לנאום בחריפות: "נתניהו בגד ברצון הבוחר הישראלי. נאום הכניעה הוכיח שההחלטות האמיתיות מתקבלות בוושינגטון ולא בירושלים".

"כאזרח ישראלי וכשותף בכיר בשיחות השלום עם הפלסטינים ב-14 השנים האחרונות אני יכול לומר הערב שלצערי ראש הממשלה לא חידש לי דבר בנאומו", אמר ח"כ ישראל חסון (קדימה). "זה נאום שלא מחפש הסבר אלא תירוץ. ראש הממשלה שתובע מהפלסטינים שיגיעו למו"מ ללא תנאים מוקדמים ויחד עם זאת קובע כאן סדרה של תנאים מוקדמים להידברות, טועה טעות מרה".

"זהו נאום שמשתמש במליצות לצרכים פנימיים", מוסיף ח"כ חסון. "זהו נאום פוליטי פנימי ולא נאום של חזון. כל הדרישות שהעלה רה"מ בתחום הפירוז הן דרישות שעלו בכל הדיונים  הקודמים ומעולם לא הייתה בעיה לפלסטנים עם הדרישות הללו. לפיכך צר לי, אך נאום זה מהווה התראה לגל של אלימות בקרב הפלסטינים".

ממפלגת "קדימה" נמסר בתגובה: "חזון קדימה בנושא המדיני ברור. אחרי חודשים שבהם גרר את ישראל לקרן זווית מדינית נתניהו עשה היום צעד בכיוון הנכון, אך בשל התנהלותו ואפילו האופן בו הציג את דבריו הערב, מבחנו יהיה במעשיו ולא במילותיו".

"נאומו של רה"מ שילב את זכותו של העם היהודי למדינה יהודית בארץ ישראל עם שאיפתה של ישראל לשלום", אמר שר החוץ אביגדור ליברמן. "נתניהו פתח בנאומו דלת לפלסטינים ולמדינות ערב לפתוח באופן מיידי במו"מ לשלום ואנו מקווים שהצד השני יקדם את הצעתו של רה"מ לחידוש המו"מ. רה"מ עמד בנאומו על האיזונים בין שאיפותינו לשלום ובין שמירה על הביטחון".

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת אמר הערב לאחר הנאום כי הוא מחזק את ידיו של רה"מ נתניהו על שמירתו העיקשת על אחדותה של העיר. "אני בטוח כי נמשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא לשינוי המגמות השליליות בה".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?

נאום נתניהו - סיקור מיוחד:

צפו בנאום המלא של ראש הממשלה

פרשנות: נאום נתניהו - טוב, ברור אך מיותר 

הווידאופדיה: בנימין נתניהו

נתניהו: בעד מדינה פלסטינית, בתנאים

מפגין נפצע קל בעימותים בבר אילן

מהי מפת הדרכים?

תמונת אובמה בכאפייה תלווה את נאום נתניהו