בוש ושרון - ארכיון (צילום: רויטרס)
מפת הדרכים של בוש ושרון | צילום: רויטרס

נשיא ארה"ב ברק אובמה כבר קרא לא פעם לישראל ולפלסטינים למלא את ההתחייבויות של "מפת הדרכים", ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן טען כבר שהוא "ממלא את התחייבויות מפת הדרכים", וגם נתניהו בנאומו הערב - שיועבר בשידור חי כאן באתר חדשות 2, כנראה יתייחס לאותה "מפה".

"מפת הדרכים" היא ההסכם האחרון והמרכזי שנהגה בין ישראל לפלסטינים, בהובלתו של נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש. ההסכם אושר בממשלה על ידי ראש הממשלה דאז, אריאל שרון.

מפת הדרכים, שהוצגה לראשונה ב־24 ביוני 2002, הציעה פתרון הדרגתי לסכסוך הישראלי-פלסטיני. התוכנית המקורית, בפיקוח ובסיוע "הקוורטט", הייתה אמורה להביא ליישוב סופי וכולל של הסכסוך עד לשנת 2005.

הפסקת הטרור, הקמת מדינה פלסטינית, והסכם קבע כולל

להסכם שלושה שלבים עיקריים. הראשון בהם: "הפסקת הטרור והאלימות". כחלק מן השלב הראשון, הפלסטינים מתחייבים להכיר בזכותה להתקיים של מדינת ישראל וישראל מצידה מבטיחה לאשר את הסכמתה לחזון "שתי המדינות".

בשלב השני אמורים הצדדים לפעול להקמתה של המדינה הפלסטינית בעזרת הקהילה הבינלאומית, ובשלב השלישי אמורים הצדדים להגיע להסדר הכולל, "הסכם להסדר קבע וסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

המסמך המדיני מציין בהתייחס להסכם עתידי כי, "הסדר שיידון בין הצדדים יביא להופעתה של מדינה פלסטינית עצמאית, דמוקרטית ובת קיימא, השוכנת בשלום ובביטחון לצדה של ישראל ושכנותיה האחרות".

עוד מצוין במסמך: "ההסדר יפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ויסיים את הכיבוש שהחל ב-1967, על בסיס יסודות ועידת מדריד, העיקרון של 'שטחים תמורת שלום', החלטות מועצת הביטחון 242, 338 ו-1397, הסכמים שהושגו בעבר בין הצדדים ויוזמת נסיך הכתר הסעודי עבדאללה".

איך מצטרפים לטוויטר של חדשות 2?