לקריאת הפרק המלא בנושא בדו"ח מבקר המדינה

מי משלם? אזור תעשייה עירוני, ארכיון (צילום: חדשות 2)
מי משלם? אזור תעשייה עירוני, ארכיון | צילום: חדשות 2
תנאי העבודה של עובדי הרשויות המקומיות מפורטים היטב בפקודת העיריות ובחוזרי מנכ"ל משרד הפנים. עם זאת, בבדיקה שערך מבקר המדינה הוא מצא שורה ארוכה של ליקויים בשכר ובתנאים של בכירי הרשויות המקומיות, בתשלומים ובטובות ההנאה שניתנו להם. הבדיקה העלתה כי לראשי הרשויות ולסגניהם ניתנו הטבות בשכר ובתנאים הנלווים החורגות מהנהלים של משרד הפנים. לעתים, ניצלו חלק מראשי הרשויות את מעמדם כדי לקבל טובות הנאה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המבקר בדק תריסר רשויות: אום אל פחם, אור יהודה, גבעת שמואל, סחנין, עכו, רהט, רמת השרון, בנימינה, להבים, עראבה והמועצות האזוריות גלבוע ושומרון. הוא מצא שבשש רשויות ל-21 חברי מועצה היו בסוף 2011 חובות לעירייה (ארנונה, מים וכד') והרשויות לא השתמשו בסמכותן להפסיק את חברותם של החייבים במועצות, אף על פי שהדבר נדרש על פי חוק. השיאן: חבר מועצת עיריית אור יהודה לו יש חובות בסך כולל של 248,000 שקלים, חוב שהחל בשנת 2003, לפני עשור.

המבקר מצא חריגות ברכישת רכבים לחמישה ראשי רשויות מקומיות - רמת השרון, בנימינה, להבים והמועצות האזוריות גלבוע ושומרון. במקרה של המועצה האזורית שומרון שולמו לחברת ההשכרה כספים בשל תאונות שביצעו נבחרי הציבור בלי השתתפות עצמית שלהם. המבקר מציין לרעה את ראש עיריית רהט לשעבר טלאל אלקירנאווי שגם החזיק את רכב העירייה חודשיים לאחר סיום תפקידו וגם חויב רק ב-30% השתתפות עצמית בתאונות שנגרמו לכלי הרכב - וקורא לו לשלם את מלוא עלות הנזקים.

מי שילם את שכר הלימוד של ראש עיריית רמת השרון?

בעיריית רהט שבנגב גם אושרו מתן מקדמות לסגני ראש העירייה, מספר המקדמות וסכומן חרגו במידה ניכרת מאלו שאושרו לעובדי העירייה האחרים. עוד מצא המבקר כי עיריית רהט שילמה משכורת לסגן ראש עיר נוסף ללא אישור, וכי עליו להחזיר את הכסף לקופה העירונית. מרבית העיריות שנבדקו לא ניהלו רישום מסודר לגבי ניצול ימי חופשה של ראשי הרשויות וסגניהם, ויש חשש שהם לקחו ימי חופשה על חשבון המערכת ללא דיווח.

כשראש עיריית רמת השרון יצחק רוכברגר רצה ללמוד תואר שני, אישרה לו העירייה הלוואה בסך של למעלה מ-24 אלף שקלים לצרכי הלימודים, אף שמשרד הפנים לא התיר השתתפות בלימודים לתואר שני של נבחרים על חשבון הקופה הציבורית. סכום ההלוואה ומספר התשלומים החודשיים להחזרתה היו טובים בהרבה מאלה שמקובל לתת לעובדי עירייה. מי שקבע האם רוכברגר זכאי להלוואת שכר לימוד היא ועדה - אותה מינה ראש העירייה.

מרבית ראשי הרשויות המקומיות שנבדקו הגישו בקביעות חשבוניות מארוחות במסעדות שלא בגין אירוח רשמי, והרשות המקומית נשאה בעול הוצאות האירוח, למרות שראשי הרשויות מקבלים במשכורתם סכום עבור הוצאות אלו.

תעמולת בחירות אישית - על חשבון משלם המסים

כשהבחירות המקומיות מתקרבות, מציין מבקר המדינה כי ראש עיריית אור יהודה וראש המועצה האזורית גלבוע יזמו פרסומים בעלי אופי תדמיתי, שהבליטו את ראש הרשות והיו בהם מסרים שהם חד וחלק מסרים של תעמולת בחירות, למרות שעל פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה אין להוציא פרסומים כאלה על חשבון הרשות המקומית. מבקר המדינה דורש להחזיר את עלות ההפקה לקופת המועצות.

מבקר המדינה יוסף שפירא (צילום: חדשות 2)
מבקר המדינה יוסף שפירא | צילום: חדשות 2

לא הרשויות ולא משרד הפנים קבעו נהלים המסדירים את נושא הנסיעות של בעלי התפקידים בהם לחו"ל במסגרת תפקידם, וממילא לא נקבע כי על כל נבחר ציבור החוזר מחו"ל לדווח אם יושמה תכנית הנסיעה, אם הייתה תכנית בכלל. לדוגמא, עיריית רמת השרון שילמה 1,800 שקלים לסגן ראש העיר עבור הוצאות נסיעה לצרפת, אף שבעל תפקיד זה אינו זכאי להחזר הוצאות, והמבקר קורא להשיב את הכסף לקופת העירייה.

מבקר המדינה לא חוסך ביקורת גם מהמפקח על הרשויות המקומיות, משרד הפנים: המבקר מצא ליקויים בפעולותיו של משרד הפנים בכל הנוגע להסדרת זכויותיהם וחובותיהם של ראשי הרשויות בנהלים ובהנחיות. בין הנושאים שלא הוסדרו ניתן למצוא את תקרת ההוצאות לאירוח, הוצאות בגין כתיבת נאומים ודברי ברכה וסדרי הדיווח לפני ולאחר נסיעות לחו"ל. המשרד גם לא קיבל את אישור ועדת הפנים של הכנסת לתת הטבות לראשי רשויות שפרשו מתפקידם, בניגוד לנהלים.

בהכנת הכתבה השתתף יונתן בייסקי

לקריאת הפרק המלא בנושא בדו"ח מבקר המדינה

דוחות נוספים מטעם מבקר המדינה:

אחד מכל חמישה אתיופים נושר מצה"ל

אלפי מטופלים מתים מזיהומים בבתי החולים

תוחלת החיים קצרה יותר בפריפריה

חשש מביצוע ניתוחים שאינם משיקולים רפואיים

ראש עיריית אור יהודה קיבל הטבות בשווי אלפי שקלים מקופת העירייה בעת שהעלה מופעי סטנד אפ

בכיר לשעבר בנמל אשדוד שהה 93 ימים בחו"ל ב-3 שנים

המשפחות החד הוריות בישראל חוות קשיים ואין אף גוף אחד שמרכז את הטיפול בהן

אחד מכל שלושה מורים המלמדים בחטיבות ובתיכונים לא הוכשר למקצוע אותו הוא מלמד

טיפול לקוי של האוניברסיטאות בהטרדה מינית

חוסר שוויון בהנצחת ראשי המדינה

המבקר קובע: פחות מתגיירים, יותר חסרי דת

ליקויים חמורים בטיפול הרשויות בילדי הזרים