רוצים להצטרף לעם היהודי. אילוסטרציה (צילום: AP)
רוצים להצטרף לעם היהודי. אילוסטרציה | צילום: AP

במדינה בה יהודים יכולים להגר בכל שלב בחייהם ולקבל אזרחות - לסטטוס הדתי יש כידוע מעמד חשוב ביותר. על פי ההערכה, כ-320 אלף בני אדם שהיגרו לישראל חוקית אך אינם יהודיים מתגוררים בארץ, ובניסיון להגדיל את מספר המתגיירים מקרבם הוקם מערך הגיור בלשכת ראש הממשלה, מערך הנבדק לראשונה בדוח המבקר הנוכחי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראשית, במבחן התוצאה מערך הגיור כשל: מאז 2007 מספר המתגיירים קטן בהתמדה, ומספר חסרי הדת בישראל עלה. כרבע מאלו שהתחילו תהליך גיור לא סיימו אותו. הוועדות שנועדו להבטיח את קידום נושא הגיור לא הוקמו. את חלקו הארי של התהליך עוברים המתגיירים במכוני הכנה לקראת גיור, אך נמצא כי אין לאגף הגיור במשרד ראש הממשלה הסדרי פיקוח או בקרה על המכונים.

למרות חשיבות הנושא, כשראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה סיים את כהונתו בפברואר 2012 עד סוף השנה לא מונה לו מחליף. מסמכי הגיור המפוזרים בין הרשויות השונות מביא לחוסר סדר וקושי באיתור מסמכים קריטיים, ובעתיד מתגיירים שלא התגיירו באמצעות המערך יתקשו להוכיח את יהדותם. גם הנתונים הממוחשבים לא היו מלאים ולא שיקפו את המציאות בכל המקרים, מה שמקשה על פיקוח ההליכים.

גיור נמנע מנתינים זרים שלא בצדק

דוח המבקר בדק את פעילותה של ועדת החריגים במערך הגיור - הוועדה המאשרת למי שאינו אזרח ישראל להתחיל בהליכי גיור. המבקר מצא כי הוועדה פוסלת לגיור נתינים זרים שאין מניעה אזרחית לגיירם, שאין להם מניעים זרים ושכל כוונתם היא להצטרף לעם היהודי או להינשא לבני זוגם היהודים ברבנות.

לנתינים הזרים הפונים לוועדת החריגים אין זכות להופיע בפניה או לערער על החלטותיה, ובפני הוועדה הופיעו נתונים של רשות האוכלוסין שהיו לעתים לא מעודכנים ולכן נדחו כמה בקשות ללא הצדקה, או התקבלו בקשות שלא היו אמורות להתקבל.

תשובות מהוועדה שהיו אמורות להתקבל תוך שלושה חודשים התקבלו באיחור, לעתים גם יותר משנה. מתוך כ-450 קטינים לערך שעברו גיור, 133 נשרו במהלך התהליך והאגף עצמו לא בדק את נסיבות הנשירה. המבקר מסיים ואומר כי היעד שנקבע בהחלטת הממשלה לא התקיים, וקורא לפעול כדי להשיג את יעד המתגיירים ולמנוע נשירה במהלך התהליך.

בהכנת הכתבה השתתף יונתן בייסקי

לקריאת הפרק המלא בנושא בדו"ח מבקר המדינה

דוחות נוספים מטעם מבקר המדינה:

אחד מכל חמישה אתיופים נושר מצה"ל

אלפי מטופלים מתים מזיהומים בבתי החולים

תוחלת החיים קצרה יותר בפריפריה

חשש מביצוע ניתוחים שאינם משיקולים רפואיים

ראש עיריית אור יהודה קיבל הטבות בשווי אלפי שקלים מקופת העירייה בעת שהעלה מופעי סטנד אפ

בכיר לשעבר בנמל אשדוד שהה 93 ימים בחו"ל ב-3 שנים

המשפחות החד הוריות בישראל חוות קשיים ואין אף גוף אחד שמרכז את הטיפול בהן

אחד מכל שלושה מורים המלמדים בחטיבות ובתיכונים לא הוכשר למקצוע אותו הוא מלמד

טיפול לקוי של האוניברסיטאות בהטרדה מינית

מבקר המדינה: טובות הנאה ברשויות המקומיות

חוסר שוויון בהנצחת ראשי המדינה

ליקויים חמורים בטיפול הרשויות בילדי הזרים