כותרות מרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים

02:59 – הממשלה אישרה את העסקה לשחרור 50 חטופים ישראלים. בהודעה הרשמית מטעם ממשלת ישראל נכתב: "אושר השלב הראשון להשגת היעד של החזרת כל החטופים הביתה. ממשלת ישראל, צה"ל וזרועות הביטחון ימשיכו במלחמה כדי להשיב את כל החטופים, להשלים את חיסול חמאס ולהבטיח שמעזה לא יתחדש שום איום למדינת ישראל".

העסקה אושרה ברוב גדול. היחידים שהתנגדו הם חברי הממשלה מעוצמה יהודית: איתמר בן גביר והשרים יצחק וסרלאוף ועמיחי אליהו. גורמים שנכחו בדיון אמרו שחברי הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', אופיר סופר ואורית סטרוק – השתכנעו והצביעו בעד.

02:36 – מזכיר המדינה של ארה"ב אנתוני בלינקן מתכנן להגיע לישראל בתחילת השבוע הבא. לפי הדיווח באקסיוס, בלינקן מתכוון לשוחח בארץ עם גורמים ישראליים ופלסטיניים על המלחמה בעזה.

01:00 – דיווח בפוליטיקו: בניסיון למנוע פגיעה בהם, בחודש האחרון העביר ממשל ביידן לישראל רשימה של אתרים ומיקומים מדויקים ברצועה שמשמשים צוותים רפואיים וארגוני סיוע, אך ישראל בכל זאת תקפה שם.

23:59 – התרעות על חדירת כלי טיס עוין בגליל המערבי

אזעקות נשמעו בראש הנקרה, שלומי וחניתה. דובר צה"ל: לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה חשודה באמצעות "כיפת ברזל", האירוע הסתיים. הופעלה התרעה על ירי רקטות וטילים בעקבות היירוט.

22:00 – נתניהו בפתח ישיבת הממשלה על העסקה: לא נרפה עד שכל החטופים יחזרו

הדיון הדרמטי יימשך הלילה, מסתמן רוב בממשלה לאישור העסקה. הפעימה הראשונה של שחרור החטופים צפויה ביום חמישי. נתניהו התייחס לעסקה בפתח ישיבת הממשלה: "לא נפסיק את המלחמה אחרי ההפוגה. הפוגה תאפשר לצה"ל להיערך להמשך הלחימה".

"אתמול בערב פגשתי יחד עם חברי קבינט המלחמה את בני משפחות החטופים", הוסיף נתניהו. הקשבתי קשב רב למצוקה שלהם, הם תיארו בקול רוטט ובדמעות את הסיוט שבו הם נתונים. אמרתי להם: השבת חטופינו היא משימה קדושה ועליונה ואני מחויב לה יחד עם חבריי". 

שר הביטחון יואב גלנט: "שחרור חטופים בעיניי הוא קודם כול נושא ערכי ומוסרי. נושא של מחויבות בין מדינה והממשלה לבין האזרחים. כל מי שעוסק בנושא השבויים והנעדרים מוסר את כל זמנו ומרצו יום ולילה, חיילים מסתכנים בכל יום על מנת לשפר את המצב, ויש לכך פירות".

השר בני גנץ: "המתווה הזה הוא קשה ומכאיב מבחינה אנושית, אבל הוא גם מתווה נכון, כי הוא לוקח את המרב האפשרי ומממש אותו ואני חושב שהוא יהיה הבסיס להמשך. מה שיש בהחלטה הזו הוא החלטה אפשרית, וכך לדעתי צריך להבין זאת, זו החלטה אפשרית במסגרת מטרות המלחמה, שמאפשרת לנו מוסרית ומבצעית את המשך פיתוח המערכה".

21:44 – ההסכם המסתמן: הצלב האדום יבקר חטופים

במסמך עסקת החטופים נכתב כי הצלב האדום יבקר את כל החטופים ויעניק סיוע רפואי לחטופים הזקוקים לתרופות. במהלך הישיבה התייחס ראש הממשלה לנושא והבהיר שיהיו ביקורים של הצלב האדום – כולל אספקת תרופות.

21:30 – אזעקות בגליל התחתון

לפי דובר צה"ל, ההתרעה הופעלה במרחב הגליל התחתון. שוגר מיירט כיפת ברזל לעבר כטמ"ם (כלי טיס מוטס מרחוק) של צה"ל שזוהתה בו תקלה טכנית. השיגור בוצע באופן מבוקר ואין חשש לאירוע ביטחוני.

20:55 – הממשלה התכנסה לאשר את עסקת החטופים

בתום שני הקבינטים החלה בקריה ישיבת הממשלה הדרמטית על עסקת החטופים. השרים מעוניינים לקבל תשובות על המשך הלחימה ועל משמעויות הפסקת האש. לפי הצעת שר הביטחון, להחלטת הממשלה יתווסף המשפט "מיד בתום מיצוי כל האפשרויות במסגרת ההסכם שהושג תשוב ישראל לפעולה קרקעית עצימה ברצועת עזה".

התנאים המסתמנים בין הצדדים:

  • שחרור של עד 80 חטופים בפעימות, לפי רשימה שמית מסודרת, בדגש על ילדים ואימהות.
  • אופן השחרור: על כל חטוף ישראלי, ישוחררו שלושה מחבלים. 
  • הפסקת אש של ארבעה ימים.
  • ישראל תאריך את ימי הפסקת האש – בתמורה לחטופים נוספים.
  • שחרור אסירות ופעילי טרור מהכלא הישראלי.
  • הכנסת כמות משמעותית של דלק וציוד.

20:25 – דובר צה"ל חושף פרטים חדשים על המנהרות בשיפא

תיעוד ראשון: במהלך הצהרתו, חשף דובר צה"ל את מנהרת הטרור שהתגלתה מתחת לבית החולים שיפא. "בצפון חיסלנו כמה חוליות נ"ט שניסו לירות טילים לתחומינעו", הוסיף.

דלת ההדף במנהרת הטרור בשיפא לאחר שנפרצה (צילום: דובר צה"ל)
חושף בהצהרה את מנהרת הטרור שהתגלתה מתחת לשיפא | צילום: דובר צה"ל

20:08 – הקבינט התכנס לאישור העסקה

על רקע הודעת הציונות הדתית ועוצמה יהודית שהודיעו כי יתנגדו לעסקה – נראה כי יהיה רוב לממשלה. ש"ס הודיעו כי יתמכו בעסקה. 

19:40 – החל הקבינט המורחב

שמות המחבלים שישוחררו בעסקה יפורסמו באתר ייעודי, ואז תינתן יממה לעתור לבג"ץ. הקבינט המצומצם הסתיים וכעת חברי הכנסת מתחילים להגיע לקריה. הדיון בקבינט המלחמה הסתיים, כעת החל הקבינט המדיני-ביטחוני, שידון בפרטי העסקה ואישורה. לחץ אדיר מופעל על חברי הממשלה לפני הכינוס על העסקה מהציבור. 
הטלפון של אחד השרים לפני ישיבת הממשלה
הטלפון של אחד השרים לפני ישיבת הממשלה הנוגעת לעסקת החטופים

18:24 – הציונות הדתית ועוצמה יהודית יוצאות נגד העסקה המסתמנת

המפלגות טוענות כי "העסקה המוצעת רעה ואסור להסכים לה. השחרור חייב לכלול את כל החטופים והחטופות". בכל זאת צפויה העסקה להיות מאושרת בישיבת הממשלה – זאת בתמיכתם של חברי הכנסת מהליכוד ומהמפלגות החרדיות.

18:17 – אזעקות בראשון לציון, יישובים רבים בלכיש ובגליל העליון

שמונה יירוטים באזור השפלה, מכונית נפגעה מרסיס שנפל בכביש 431 סמוך לנס ציונה, אין דיווח על נפגעים. כוחות המשטרה ומד"א בדרכם לזירה.

18:05 –  לקראת עסקה עם חמאס: אלה הפרטים

לקראת אישור העסקה, ראש הממשלה מכנס את קבינט המלחמה ב-18:00, את הקבינט המדיני-ביטחוני ב-19:00 ואת הממשלה ב-20:00. צה"ל, השב"כ והמוסד תומכים בעסקה, והקבינט כבר נתן אור ירוק לעסקה, כעת האישור יהיה על הפרטים הטכניים של ההסכם. אלה יובאו לאישור הקבינט המורחב, ולבסוף לאישור הממשלה – בשל סוגיית שחרור המחבלים מבתי הכלא. מסתמן כי שחרור החטופים יחל כבר בסוף השבוע הקרוב, בפעימות. גורם ישראלי בכיר: ישראל הסכימה לחדול את כלי הטיס והביון מעל צפון הרצועה למשך שש שעות בכל יום.

18:00 – הרמטכ"ל נכנס לרצועת עזה עם לוחמי מילואים

במהלך הכניסה לרצועה שוחח הלוי עם לוחמי צה"ל במילואים ואמר: "תדעו שמה שאתם עושים בתמרון גם יוצר תנאים טובים יותר להשבת החטופים. זה פוגע בחמאס, זה מחולל לחץ, ואנחנו את הלחץ הזה נמשיך. תמסרו למשפחות שלכם הערכה רבה מאוד, אנחנו יודעים שזה לא פשוט".

"אנחנו מעריכים מאוד את זה שאתם פה ואומרים לנו לכו קדימה כמה שיותר, ואנחנו יודעים שמאחורי כל אחד יש משפחה, יש עבודה – כל המדינה מעריכה את זה מאוד", הוסיף. "אני בשם צה"ל אומר לכם, הערכה רבה מאוד ועם הרוח שלכם אנחנו נחושים להחליט להמשיך קדימה".

הרמטכ"ל עם לוחמי מילואים בתוך רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הרמטכ"ל עם לוחמי מילואים בתוך רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל

17:00 – גלנט: אנחנו מתקרבים לעסקה, שחרור החטופים – מטרה עליונה

שר הביטחון יואב גלנט: "כולנו נידרש להחלטות קשות בימים הקרובים. אין רגע במהלך הלחימה שאינני חושב על החטופים. בעיניי – להחזיר את החטופים זו מטרה עליונה".

גלנט התייחס גם לשיקום יישובי עוטף עזה, והבהיר שזה יקרה כפי ששוקמו חמ"ל התצפיות. על המשך הלחימה ברצועה אמר: "החיילים מתמרנים בעומק השטח ועושים עבודה מצוינת. הנחישות שלהם יחד עם המודיעין המדויק מביאים לידי תוצאות בלית רגילות. הצבא יידע להיערך לכל סיטואציה שיידרש לה. הפעולה של צה"ל תהיה משולבת".

גלנט בסיור בדרום (צילום: N12)
שר הביטחון יואב גלנט | צילום: N12

16:07 – אזעקות בצפון הארץ

התרעה על ירי רקטות הופעלה בצפון הארץ, בבית הילל, הגושרים, מעיין ברוך וקריית שמונה. בעקבות הירי נפלו שתי רקטות בשטחים פתוחים, אין נפגעים באירוע. מדובר בירי ראשון לאחר שיגור הרקטות לעבר העוטף לפנות בוקר.

15:45 – קטר: הכי קרובים שהיינו אי-פעם להסכם

דובר משרד החוץ הקטרי אמר כי יש התקדמות להשגת ההסכם בין הצדדים. "אנו פועלים לקראת הסכם ואנחנו נמצאים כעת בנקודה הקרובה ביותר שאי-פעם היינו בה בדרך להשגת הסכם. אנחנו אופטימיים מאוד, מלאי תקווה, אבל אנחנו גם נחושים שההסכם הזה יצליח להביא לידי הפוגה הומניטרית", הדגיש הבכיר הקטרי.

15:42 – דיווח: חוסל בכיר בשלוחת חמאס בלבנון 

בלבנון מדווחים שבתקיפת רכב בידי חיל האוויר – חוסלו סגן מפקד הזרוע הצבאית של שלוחת חמאס בלבנון, ח'ליל ח'ראז – ושלושה פעילים נוספים של הארגון. 

15:18 – נתניהו: "אנחנו מתקדמים"

ראש הממשלה נתניהו התייחס לעסקה המסתמנת: "אנחנו מתקדמים. אני לא חושב שכדאי להכביר מילים, אפילו לא ברגע הזה אבל אני מקווה שיהיו בשורות בקרוב". 

במהלך פגישה עם לוחמי גדוד מילואים 8101 בחטיבת אלכסנדורני אמר נתניהו: "היעד ראשון הוא חיסול חמאס, לא עוצרים עד שמבצעים. אנחנו רוצים להחזיר את הביטחון, נפעל ונשיג את החזרת הביטחון גם לדרום וגם לצפון. אנחנו מתמקדים כרגע בהגנה חזקה ויוזמת בצפון – על מנת להשיג ניצחון מוחץ בדרום".

רה"מ נתניהו נפגש היום עם לוחמי גדוד מילואים 8101  (צילום: חיים צח, לע"מ)
רה"מ נתניהו נפגש היום עם לוחמי גדוד מילואים 8101 חטיבת אלכסנדרוני | צילום: חיים צח, לע"מ

ראש הממשלה קיבל סקירה ממפקד הגדוד, סגן-אלוף (במיל') מעיין פלדמן, על פעילות הגדוד בגזרת הצפון בשבועות האחרונים, ושמע מהמפקדים על תחושותיהם וחוויותיהם מהגיוס לשירות מילואים מבצעי וממושך. 

14:40 – ירי נ"ט נוסף בגבול לבנון, צה"ל תוקף

גזרת הצפון ממשיכה להתחמם, לאחר שורת אירועים משעות הבוקר. שני טילי נ"ט נורו למרחב מנרה, צה"ל משיב בירי ארטילרי. זאת, לאחר שצה"ל תקף בדרום לבנון תשתיות טרור וחוליות מחבלים שניסו לשגר נ"ט. באותה התקיפה, חיזבאללה טוען שנהרגו שני עיתונאים מערוץ אל-מיאדין המזוהה איתו. לכתבה המלאה 

14:15 – כ-150 מיליון שקל ישולמו למפוני הצפון והדרום

148,639,636 שקל ישולמו מחר למפוני הצפון והדרום שאינם שוהים בפתרונות בהסדר מדינה ושהגישו הצהרה לקבלת מענק יומי. הפעימה הבאה לזכאים תתבצע ב-10 בדצמבר. לקבלת התשלום לתקופה שבין 22 בנובמבר ועד 10 בדצמבר יש למלא טופס הצהרה חדש באתר הביטוח הלאומי.

שר התיירות חיים כץ, שיזם את תוכנית המענק היומי: "משרד התיירות קיבל עליו עצמו את הטיפול במפונים כדי לבטל עמלות סוכנים פרטיים ולשפר את השירות למפונים. במטרה לאפשר לתושבים גמישות בבחירת מקום האירוח, יזמתי את תוכנית המענק היומי, שמספקת השתתפות מטעם המדינה לעשרות אלפי אזרחים במימון צורכי המחיה. אנו ממשיכים לפעול בחמ"ל משרד התיירות לטיפול בצרכים הפרטניים של השוהים במלונות, בדגש על איחוד קהילות". 

14:00 –  היתקלויות עם מחבלים – ותקיפות באמצעות טילים מדויקים: תיעוד מפעילות לוחמי מגלן ברצועה

צה"ל פרסם תיעוד מפעילות לוחמי יחידת מגלן ברצועת עזה, ובו הם נראים תוקפים מחבלים באמצעי לחימה וטילים מדויקים, כמו טיל גיל והחימוש המונחה "עוקץ פלדה" – שהופעל לראשונה בלחימה.

הלוחמים איתרו והשמידו יותר מ-70 מטרות ובהן תצפיות אויב, תשתיות טרור שרובן היו בתווך אזרחי, משגרי נ"ט וחוליות נ"ט. מחבלים רבים חוסלו. בפעילות באזור שאטי בצפון הרצועה פשטו הלוחמים על בית מחבל ואיתרו אמצעי לחימה רבים. בפעילות אחרת פשטו הלוחמים על בית ספר ובקרבתו אותרו שני פירים תת-קרקעיים.

13:27 – בכירים בישראל: אפשר לסכם סופית את פרטי העסקה "בשעות הקרובות"

על רקע הדיווחים לסגירה קרובה של עסקת שחרור חטופים שמוחזקים בידי חמאס, גורמים בכירים בישראל אמרו כי יהיה אפשר לסכם את פרטי העסקה באופן סופי "בשעות הקרובות". לדבריהם, המאמץ להשגת עסקה כזו הוא עליון ויוצא דופן. על פי ההערכה, קטר היא שתודיע רשמית על העסקה ועל פרטיה. 

מוקדם יותר אישר גורם ישראלי בכיר ש"מתקרבים מאוד לעסקה", אך יש עוד עבודה טכנית לעשות. גם נכון לשעה זו, יש עוד פרטים טכניים שיש לסגור בין הצדדים – עד להודעה הרשמית. 

12:45 – בריטניה: מגנים את חטיפת ספינת "גלקסי" בידי החות'ים

ממשלת בריטניה פרסמה הודעת גינוי לתקרית חטיפת הספינה "גלקסי" במרחב ים סוף ביום ראשון האחרון, וכינתה זאת "השתלטות בלתי חוקית". בהמשך ההודעה נכתב: "אנו קוראים לשחרור מיידי, וללא תנאי, של הספינה וצוותה".

הספינה, בבעלות חברה בריטית, שחלק ממנה בבעלותו של איש העסקים הישראלי רמי אונגר, הוחכרה לחברה יפנית. בהימים האחרונים איימו החות'ים פעם אחר פעם לפגוע בספינות ישראליות השטות בנתיב הזה, בתגובה על המלחמה בעזה. צה"ל גינה את אירוע החטיפה, וטען כי מדובר ב"אירוע חמור מאוד ברמה העולמית". צפו בתיעוד חטיפת הספינה

12:17 – בחיזבאללה טוענים: שני עיתונאים נהרגו בתקיפה של צה"ל 

בארגון הטרור טוענים כי במהלך תקיפה של צה"ל בכפר טיר חרפא בדרום לבנון – נהרגו שני עיתונאים מערוץ אל-מיאדין המקורב לחיזבאללה – הכתבת פַרַח עַמר והצלם רַבּיע מַעַמַארִי.

מסיבת העיתונאים של נתניהו, גנץ וגלנט (צילום: רויטרס)
קבינט המלחמה צפוי להתכנס הערב לדון בנושא העסקה. גלנט, גנץ ונתניהו, ארכיון | צילום: רויטרס

חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם חיזבאללה חסן פדלאללה איים: "הפשע נגד צוות אל-מיאדין מכוון. ההתנגדות לא תסבול פגיעה באזרחים וכל פגיעה בהם – לא תעבור ללא מחיר, כחלק מהמשוואה".

12:10 – האוניברסיטה העברית: סטודנטים שנקראו למילואים יקבלו מענק כספי בסך אלפי שקלים

הנהלת האוניברסיטה העברית הודיעה על מתן חבילת סיוע מקיפה הכוללת סיוע כספי בגובה של לפחות 2,000 שקל ומעטפת תמיכה אישית, אקדמית, כלכלית ורגשית בשווי אלפי שקלים. המענק יינתן לכל סטודנט וסטודנטית שנקראו לשירות מילואים פעיל בצו 8, החל מ-7 באוקטובר, וגויסו לשירות קרבי או עורפי לשבוע לפחות.

11:40 – על רקע הדיווחים, בצה"ל מבהירים: תושבי יישובים במרחק ארבעה קילומטרים ומעלה עדיין לא יכולים לחזור לביתם

לאחר שפורסם מסמך ולפיו תושבים מ-20 יישובים במרחק ארבעה קילומטרים ומעלה יכולים לחזור לביתם, בצה"ל מעדכנים כי אומנם קיימת תוכנית כזו – אך היא טרם אושרה. נכון לרגע זה, המצב נותר ללא שינוי, והתושבים לא יכולים לשוב לביתם.

 11:20 – בפעם השנייה הבוקר: אזעקה בגליל העליון; ביישובי הצפון ממשיכים להתמגן

לאחר שצה"ל תקף מטרות חיזבאללה בלבנון, אזעקה נשמעה בקיבוץ ברעם הסמוך לגבול בעקבות פצמ"רים שנורו לאזור. כוחות צה"ל משיבים בירי ארטילרי.

במקביל, משרד החקלאות הציב ביממה האחרונה 12 מיגוניות נוספות ביישובי הצפון, והיום יוצבו 11 נוספות.

10:50 – הממשלה תאשר את הארכת שהייתם של המפונים במלונות

הממשלה צפויה לאשר היום את הארכת תוכנית הפינויים למלונות וחדרי הארחה, ומתן מענק מחיה למתפנים שלא בהסדר המדינה, עד לסוף השנה האזרחית – 31 בדצמבר. 

10:34 –  צה"ל תקף חוליית מחבלי חיזבאללה 

צה"ל תקף שלוש חוליות נ"ט במרחב גבול לבנון וכמה מטרות טרור של חיזבאללה, ובהן תשתיות צבאיות ותשתיות להכוונת טרור.  לפני זמן קצר מחבלים ירו פצצת מרגמה לעבר מוצב, אין נפגעים. כוחות צה"ל תוקפים בארטילריה את מקור הירי. מוקדם יותר, בלבנון דיווחו על תקיפות של צה"ל בדרום המדינה – כפר חלתא, כפר שובא, עיתא א-שעב ורמיש.

העיתונאית פרח עמר והצלם רביע אל-מעמארי
העיתונאית פרח עמר והצלם רביע אל-מעמארי, המזוהים עם חיזבאללה

09:57 – מקור בכיר חמאס: אלה התנאים שלנו לעסקה מול ישראל

כתבנו אהוד יערי מפרסם שלפי מקור בכיר בחמאס ישראל נדרשת לבצע כמה תנאים לפני החתימה על העסקה: החזרת תנאי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא למצבם הקודם, לפני ששב"ס שינה אותם, והפסקת אש שתכלול הפסקת טיסות חיל האוויר בשמי הרצועה.

נוסף על כן, בתמורה לשחרור 50 חטופים בעלי אזרחות כפולה – תצטרך ישראל לשחרר 399 אסירים, ובהם נשים וקטינים; הכנסת 300 משאיות של אספקת מזון, ציוד רפואי ודלק לרצועה. לפי אותו מקור, בכל יום ישוחררו 10 חטופים, תמורת 30 אסירים פלסטינים. 

09:35 – אמל"ח של חמאס ממתקפת הפתע אותר בדרום

המשטרה הודיעה הבוקר כי מצאה בשטחי המועצה האזורית אשכול משגרי טילים נגד מטוסים, קלצ'ניקוב, מחסניות ותחמושת – שנשארו ממתקפת הפתע. אמצעי הלחימה נמצאו במסגרת פעילות מודיעין ממוקדת של שוטרי תחנת אופקים של מרחב הנגב. כלל אמצעי הלחימה נבדקו ונוטרלו בידי חבלני משטרת ישראל ובסיום הטיפול הועברו להמשך טיפול ביחידה החוקרת. 

מיגונית שהוצבה בצפון
מיגונית שהוצבה בצפון

"משטרת ישראל מבקשת מהציבור לדווח ללא דיחוי למוקד 100 של המשטרה על כל מקרה של מציאת אמצעי לחימה שהושארו באזורי הלחימה", נמסר מהמשטרה.

09:00 – צה"ל השלים את כיתור ג'באליא

אוגדה 162 השלימה הלילה את כיתור העיר ג'באליא. כוחות ארטילריה וכלי טיס של חיל האוויר פעלו להכנת השטח ללחימה, בין היתר, על ידי תקיפות פירים שבהם היו מחבלים. לאחר מכן כוחות צוותי הקרב של 401 ונח"ל ניהלו קרבות מול מחבלים והשמידו משגרי רקטות. 

אמל"ח ששימש את חמאס במתקפת הפתע אותר בדרום (צילום: דוברות המשטרה)
משגרי טילים נגד מטוסים, קלצ'ניקוב, מחסניות ותחמושת - האמל"ח ששימש את חמאס | צילום: דוברות המשטרה

כוחות של 551 בשילוב כוחות מיוחדים פעלו מצפון לג'באליא כדי לפתוח את הציר לכוחות האוגדה ולחסל יעדי טרור במרחב. בפעילות נתפסו אמצעי לחימה בכמה מוקדים, כולל בבתי מגורים ובחדרי ילדים. 

08:40 – גורם ישראלי בכיר: "מתקרבים לעסקה". אלה פרטיה 

גורם ישראלי בכיר אמר הבוקר כי אומנם יש עוד עבודה טכנית לעשות, אבל אכן מתקרבים מאוד לעסקה להשבת עשרות חטופים שמוחזקים בעזה. בדומה לדיווחים בסוכנויות הידיעות השונות, גם הגורם אמר שסוכם לשחרר 50 חטופים, והיתר – עד 100 – ישוחררו תמורת הארכת הפסקת האש. החטופים שישוחררו הם ילדים, אמהותיהם ונשים נוספות. 

07:43 – צה"ל: 250 מטרות טרור הותקפו מהאוויר ביממה האחרונה, טיל אותר מתחת למיטת תינוק

דובר צה"ל עדכן הבוקר כי כחלק מפעילות צה"ל ברצועת עזה תקפו כלי טיס כ-250 מטרות של ארגון הטרור חמאס ביממה האחרונה – ובהם עשרות מחבלים, משגרי טילים ותשתיות טרור שונות. בנוסף, לוחמי צוות קרב של חטיבת הראל איתרו בבית מחבל נוח'בה ברצועה מצבור אמצעי לחימה, וצוות קרב חטיבתי של חטיבה 14 איתר טיל נ"ט שהוסלק מתחת למיטת תינוק.

פעילות כוחות חטיבת נח"ל בג'באליה, עזה (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות בג'באליא | צילום: דובר צה"ל

כמו כן, במהלך הלילה הכווינה חופת האש של אוגדת עזה מסוק קרב שהשמיד עמדה לשיגור רקטות, שממנה שוגרו אתמול רקטות לאזור גוש דן; העמדה הוצבה סמוך לאזור מגורים של אוכלוסייה אזרחית.

07:36 – פיקוד העורף: אירוע חדירת כלי הטיס הסתיים

לאחר שהופעלו אזעקות בכמה יישובים בגליל העליון בשל חשש לחדירת כלי טיס לשטח ישראל, עדכן פיקוד העורף כי האירוע הסתיים. מדובר ככל הנראה בהתרעת שווא. בצה"ל מאשרים שזוהו שלושה שיגורי נ"ט מלבנון למרחב מטולה וכי אין נפגעים.

07:20 – ההסלמה בצפון נמשכת: אזעקות הופעלו בגליל העליון, נ"ט נורה למטולה

אזעקות נשמעו הבוקר ביישובי הגליל העליון, ובהם דפנה, הגושרים ושאר ישוב בשל חשד לחדירת כלי טיס עוין. בנוסף, טיל נ"ט נורה לעבר בית פרטי במטולה – חיזבאללה קיבל אחריות לירי. אתמול ארגון הטרור קיבל אחריות שמונה פעמים על אירועי ירי.

07:00 – דיווח: פרטי העסקה המסתמנת בין ישראל לחמאס 

מקור המעורה בפרטים מסר לסוכנות הידיעות AFP שהעסקה המסתמנת תכלול שחרור של 100-50 חטופים המוחזקים בידי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, בהם חטופים בעלי אזרחות זרה – אך לא חיילים. בתמורה תשהה ישראל את הפעילות הקרקעית ברצועה – ותגביל את התקיפות האוויריות. כמו כן, ישוחררו 300 אסירים פלסטינים שמוחזקים בבתי הכלא בישראל, ובהם נשים וילדים. 

06:02 – דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני לוחמים שנפלו ברצועה

דובר צה"ל התיר לפרסום את שמותיהם של שני חללי צה"ל שהודעה נמסרה למשפחותיהם: סרן (במיל') ארנון משה אברהם בנבנסטי וספי ז"ל, בן 26 מיסוד המעלה, קצין לוחם בסיירת גבעתי; וסמ"ר איליה סנקין ז"ל, בן 20 מנוף הגליל, לוחם בגדוד רותם שבחטיבת גבעתי. שניהם נפלו אתמול בקרבות בצפון רצועת עזה.

טיל נ"ט שנמצא מוסתר מתחת למיטת תינוק (צילום: דובר צה"ל)
טיל נ"ט שנמצא מוסתר מתחת למיטת תינוק ברצועה | צילום: דובר צה"ל

שני לוחמים במילואים בגדוד 699 שבחטיבה 551 נפצעו באורח קשה במהלך קרב בצפון רצועת עזה. קצין לוחם בגדוד 17 שבחטיבת ביסלמ"ח, נפצע באורח קשה במהלך קרב בצפון הרצועה. לוחם מגדוד 46 ולוחם מגדוד 52 שבחטיבה 401 נפצעו באורח קשה בקרב בצפון הרצועה. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי, משפחותיהם עודכנו.

סמ"ר איליה סנקין וסרן ארנון בנבניסטי וספי ז"ל (צילום: דובר צה"ל)
סרן (במיל') ארנון משה אברהם בנבנסטי וספי ז"ל וסמ"ר איליה סנקין ז"ל | צילום: דובר צה"ל

04:50 – הנייה: מתקרבים להסכם הפסקת אש

ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמאעיל הנייה לסוכנות הידיעות רויטרס: אנחנו מתקרבים להגיע להסכם שביתת נשק. חמאס מסר את התשובה שלו לגורמים הרשמיים בקטר. הוא לא הוסיף פרטים על תנאי ההסכם הפוטנציאלי. בכיר אחר בארגון הטרור אמר לאל-ג'זירה כי ההסכם יכלול שחרור נשים וילדים חטופים בתמורה לשחרור נשים וקטינים פלסטינים שמוחזקים בבתי כלא בישראל.

04:42 – דיווח פלסטיני: 17 נהרגו בהפצצה על מחנה נוסיראת

סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא דיווחה כי 17 פלסטינים נהרגו הלילה בהפצצה על מחנה הפליטים נוסיראת שבמרכז רצועת עזה.

04:15 – צבע אדום בעוטף עזה

התרעה על ירי רקטות הופעלה ביישוב נתיב העשרה שבנגב המערבי. מדובר בירי ראשון מהרצועה לאחר שיגור הרקטות לעבר מרכז הארץ ב-18:03 אתמול.

03:12 – מזכ"ל האו"ם: מספר האזרחים שנהרגו בעזה הוא "חסר תקדים"

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש תקף את ישראל בעקבות המלחמה ברצועת עזה, ואמר כי מספר האזרחים שנהרגו בעזה הוא "חסר תקדים" בהשוואה לכל סכסוך בעולם מאז 2017. "מה שברור הוא שבמשך כמה שבועות נהרגו אלפי ילדים. זה מה שחשוב", אמר מזכ"ל האו"ם, שהתבטא במהלך המלחמה כמה פעמים נגד ישראל. "אנו עדים להרג של אזרחים שאין שני לו, והוא חסר תקדים בכל סכסוך מאז שאני מזכ"ל האו"ם", הבהיר במהלך מסיבת עיתונאים. ביקורת נמתחה על דבריו, מכיוון שהתעלם מסכסוכים מדממים הרבה יותר בעולם, כגון מלחמת רוסיה–אוקראינה.

כשנשאל על חזונו באשר לסיום המלחמה דחה גוטרש את האפשרות לחסות של האו"ם ברצועת עזה וקרא ל"גישה מרובת אינטרסים" שתוביל לפתרון שתי המדינות. במקביל, דובר המועצה לביטחון לאומי ג'ון קירבי אמר כי המשא ומתן לעסקה שתביא לשחרור החטופים "מתקרב לסיומו", אך הוא סירב לספק את פרטי העסקה הפוטנציאלית.

פעילות קרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
בתוך הסמטאות. כוחות צה"ל בפעילות הקרקעית ברצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
פעילות קרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
כוחות צה"ל פועלים בתוך העיר עזה | צילום: דובר צה"ל

02:54 – יועץ נתניהו ל-CNN: הירי על ביה"ח האינדונזי – לפי החוק הבין-לאומי

יועץ מדיניות החוץ של ראש הממשלה נתניהו, אופיר פאלק, אמר בריאיון ל-CNN כי הירי של ישראל לעבר בית החולים האינדונזי שבצפון רצועת עזה היה מידתי ו"תואם באופן מוחלט לחוק הבין-לאומי". הוא הבהיר: "אנחנו עומדים בציות מוחלט לחוק הבין-לאומי, עם מידתיות, הבחנה וצורך צבאי ברור להשמיד את חמאס. זה בדיוק מה שאנחנו עושים".

לדבריו, "במהלך השמדת חמאס, שזה מה שצה"ל עושה כרגע, אנחנו מבחינים הבחנה ברורה בין אזרחים למחבלים". משרד הבריאות בעזה, המנוהל בידי חמאס, טוען כי 700 חולים, יחד עם אנשי הצוות הרפואי שהו בבית החולים האינדונזי בזמן התקפת צה"ל על המתחם. לפי גורמי רפואה ברצועה, 28 תינוקות שנולדו פגים פונו מבית החולים שיפא ונלקחו למצרים לטיפול רפואי דחוף. כשנשאל אם הפעולות הצבאיות של ישראל מראות חוסר דאגה לאזרחים השיב פאלק: "אין צבא על פני כדור הארץ שהוא מוסרי יותר מצבא ההגנה לישראל".

01:04 – דיווחים בעזה: תקיפות אינטנסיביות של צה"ל בצפון הרצועה

בעזה מדווחים על גל תקיפות עצים של צה"ל בצפון הרצועה. במקביל, דווח על תקיפה בח'אן יונס שבדרום הרצועה. גם בלבנון מדווחים על ירי ארטילרי של צה"ל בדרום המדינה.

פעילות קרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
הפעילות הקרקעית של כוחות צה"ל בשטח הרצועה | צילום: דובר צה"ל
פעילות קרקעית של כוחות צה״ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
סורקים בתוך המבנים. כוחות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

01:00 – דיווח: חמאס והג'יהאד האיסלאמי הסכימו הסכמה עקרונית לתנאים של עסקה לשחרור חטופים

לפי דיווח בערוץ פלסטין אל-יום על המו"מ לעסקת חטופים, שאין לו אישור ממקור אחר, חמאס והג'יהאד האיסלאמי הסכימו עקרונית לתנאים הבאים, אך האפשרות לשנות אותם נותרה בעינה.

1. הפסקת אש של חמישה ימים – הכוללת נצירת אש מוחלטת והפסקה מוחלטת של הטיסות הישראליות בשמי רצועת עזה לאורך כל ימי ההפוגה, למעט צפון הרצועה שבה ישראל תפסיק את השימוש בכלי טיס למשך שש שעות ביום בלבד.

2. שחרור 50 חטופים המוחזקים בידי ארגוני הטרור בעזה ואזרחים זרים שאינם חיילים – בתמורה לשחרור 300 מאות אסירים קטינים ונשים מבתי הכלא הישראלים.

3. העסקה תתבצע בשלבים, כך שישוחררו 10 חטופים ביום ובמקביל, 30 אסירים פלסטינים. הנותרים ישוחררו ביום האחרון של הפסקת האש.

4. הכנסת 300 משאיות של מזון, ציוד רפואי ודלק לכל האזורים ברצועה.

00:10 – נתניהו אחרי הפגישה עם משפחות החטופים: "השבתם היא משימה קדושה ועליונה. אני מחויב לה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפגישתו עם נציגי חלק ממשפחות החטופים יחד עם קבינט המלחמה הערב. "השבת חטופינו היא משימה קדושה ועליונה – ואני מחויב לה. לא נרפה מהמשימה להשבתם וזאת האחריות שלי ושל קבינט המלחמה", מסר נתניהו.

"הקשבתי לכאב המשפחות. דיברנו מלב אל לב, שיתפתי אותם ככל שיכולתי במאמצים המדיניים, המודיעיניים והמבצעיים שאנו מובילים מסביב לשעון", הוסיף ראש הממשלה בתום הפגישה. "אמרתי למשפחות היקרות: חטופינו תמיד לנגד עיניי – מהרגע שאני קם בבוקר ועד שאני הולך לישון בשעות הלילה המאוחרות – כל הזמן. לא נפסיק להילחם עד שנחזיר את חטופינו הביתה, נשמיד את חמאס ונבטיח שלא יהיה יותר איום מעזה".

23:37 – דיווחים פלסטיניים: צה"ל פועל בשכונות המזרחיות של עזה

הפלסטינים מדווחים שצה"ל פועל בעזה, בעיקר בשכונות המזרחיות – ג'באליא ונוסיראת. בנוסיראת מדווחים הפלסטינים על תקיפות "חגורת אש" שמפעיל צה"ל ועל כמה הרוגים במקום.

23:00 – חלק ממשפחות החטופים עזבו את הפגישה עם קבינט המלחמה

חלק ממשפחות החטופים יצאו מהפגישה עם קבינט המלחמה ואמרו כי "למרות שגנץ ואיזנקוט אמרו לנו שהחזרת החטופים היא המטרה העליונה, נתניהו וגלנט אמרו מפורשות שהחזרת החטופים והשמדת חמאס הן מטרות שוות באותה המידה".

אודי גורן, בן דוד של טל חיימי מניר יצחק שנחטף לעזה, יצא באמצע הפגישה ואמר: "לפני כמה ימים נפגשנו עם גנץ ואיזנקוט. שמענו שמטרת-העל של המלחמה היא השבת החטופים. במילים אחרות, הם אמרו לנו שמטרת-העל של המלחמה היא לבחור בחיים. שאלנו שאלה קונקרטית מאוד והתשובה של שאר חברי הקבינט היא ששתי המטרות של המלחמה – מיטוט חמאס והשבת החטופים – הן זהות בחשיבותן. החזרת החטופים צריכה להיות המטרה מספר אחת כדי שמדינת ישראל תוכל להרים את הראש ולהמשיך קדימה". לקריאת הכתבה המלאה

22:30 – נשיאת הצלב האדום נפגשה עם הנייה בקטר: "אפשר לנו לבדוק את החטופים"

נשיאת הוועד הבין-לאומי של הצלב האדום (ICRC) מיריאנה ספולאריץ' נפגשה בקטר עם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמאעיל הנייה. בהודעה של הצלב האדום נכתב כי "הצלב האדום קורא לשחרור מיידי של החטופים, לאפשר לצוותינו לבדוק את מצבם הבריאותי, להעביר להם תרופות ולאפשר להם ליצור קשר עם משפחותיהם".

22:06 – ארה"ב: "ההשתלטות על הספינה בים האדום – הפרה בוטה של החוק הבינלאומי"

דובר מחלקת המדינה האמריקנית מתיו מילר גינה את השתלטות המיליציה החות'ית, שליחי איראן בתימן, על אוניית המשא הישראלית Galaxy Leader בים האדום. "מדובר בהפרה בוטה של החוק הבין-לאומי. ארה"ב דורשת שחרור מיידי של הספינה והצוות שלה, נתייעץ עם בנות הברית שלנו ועם האו"ם על הצעדים הבאים", אמר.

21:12 – החלה פגישת קבינט המלחמה עם נציגי משפחות החטופים בקריה

החלה פגישת קבינט המלחמה ומשפחות החטופים במחנה הקריה בתל אביב. הפגישה התעכבה ביותר משעה לאחר שחלק מהמשפחות לא הוכנסו בטענה שהאולם קטן מכדי להכיל את כל הנוכחים. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "כל משפחות החטופים שהגיעו לשער הקריה נכנסו לפגישה עם קבינט ניהול המלחמה".

ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפת צה"ל (צילום: AP)
ההרס ברצועת עזה לאחר תקיפות צה"ל | צילום: AP

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, עדכן הערב כי כוחות צה"ל ברצועה נלחמים בגדוד זייתון של חמאס. "לוחמים מחטיבה 188 איתרו מעבדת אמצעי לחימה בתוך מסגד בשכונת זייתון בעזה", אמר. "הלוחמים מצאו פיר שהוביל לסדנה לייצור רקטות. זוהי דוגמה לכך שארגוני הטרור משתמשים באיסלאם ובסמליו כדי לחולל טרור". הכתבה המלאה

"אנחנו מקיימים הערכת מצב מתמשכת בכל יום ומקטינים את היקף המילואים במערכים העורפיים", המשיך הגרי. "אנחנו משחררים אנשי מילואים היכן שניתן לרדד ולצמצם, כדי לצבור אנרגיה ולחזור או כדי לשחרר ולעזור למשק".