מאחורי הקלעים: במשך שעות ארוכות דן קבינט המלחמה בשאלת הארכת ההפוגה, שהייתה אמורה להסתיים הבוקר (חמישי) בשעה 7:00. חמאס העביר רשימה שכללה שבעה ילדים ונשים ושלוש גופות, בישראל סרבו לקבל אותה - ואיימו לחדש את הלחימה מיידית. זמן קצר לפני שעת הדד-ליין, חמאס העביר רשימה "משופרת" ובה שמונה חטופים: 6 נשים ו-2 ילדים. בישראל הסכימו לקבל את ההצעה כיוון שאתמול שוחררו שתי ישראליות נוספות בעלות אזרחות רוסית "כמחווה לפוטין", וכך למעשה הושלם המספר הכולל ל-10. בנוסף, מתקיים מו"מ על החזרת שלוש הגופות. משפחות החטופים עודכנו. 

מעט לפני השעה 07:00 עדכן דובר צה"ל עדכן על הארכת ההפוגה: "לאור מאמצי המתווכים להמשך תהליך שחרור החטופים ובכפוף לתנאי ההסכם, ההפוגה תמשך". חמאס טען מוקדם יותר כי הועברה לישראל רשימה חדשה, אך זו סרבה לקבל את ההצעה ולהאריך את הפסקת האש הזמנית. הזרוע הצבאית של ארגון הטרור אף פרסמה הודעה לפיה היא תדרכה את פעיליה להיות מוכנים ללחימה, אם ההפוגה תסתיים.

הרצון לשחרר כמה שיותר חטופים לפני חידוש הלחימה מתוך הבנה שזה יהיה קשה יותר כשהיא תחודש הוא זה שהכריע, והובא מתווה פשרה שקבינט המלחמה הסכים לו. הרשימה המקורית שחמאס שלח לישראל הייתה של 5 נשים וילדים ו-3 גופות וההחלטה הישראלית הייתה לדחות אותה על הסף.

שחרור החטופים בפעימה השישית - מתוך סרטון חמאס
שחרור החטופים בפעימה השישית. מתוך סרטון התעמולה של חמאס

במקביל, קטאר הפעילה לחצים על חמאס לעמוד בקטגוריות. ביממה האחרונה התקיימו מגעים אינטנסיביים לקראת הארכה של העסקה, כולל שחרור כל הילדים והנשים החטופים בפעימות נוספות. בישראל לא קיבלו את הטענה של חמאס שהוא לא יודע איפה חלק מהם. חמאס גם סרב לבקשה הישראלית לשחרר נשים צעירות, מה שגרם לישראל להתעקש על שחרורן בהקדם.

התקיים מאמץ בין-לאומי משמעותי לקידום עסקה חדשה לשחרור גברים צעירים ומבוגרים, חיילות וחיילים. ישראל הבהירה כי חלון ההזדמנויות מאוד צר. מקור ישראלי ציין כי כל זמן שחמאס ישחרר עשרה חטופים ביום, כך גם הפסקת האש תימשך. עם זאת, הדגישו בישראל שמשא ומתן יתנהל תחת אש, או במקביל לשחרור חטופים. חמאס עוד לא הניח הצעה קונקרטית לשחרור חטופים שבקטגוריות שאינן נשים וילדים, וגורמים ישראלים סברו שהסיכוי לעסקה חדשה בעת הזו - נמוך.

12 החטופים המשוחררים - 29.11.2023 (צילום: N12)
12 החטופים שהשתחררו מהשבי בפעימה השישית. בישראל מקווים לנצל את חלון ההזדמנויות ולהאריך את העסקה | צילום: N12

בקבינט המלחמה נרשמה תמימות דעים באשר לרצון למצות את שחרור הנשים והילדים עד תום. לצד זאת, על רקע הניסיונות להניע מהלך לשחרור חטופים המשתייכים לקטגוריות נוספות מלבד ילדים ונשים, אושר שלשום גם בקבינט המדיני-ביטחוני: "לא נעבור לשלב הבא עד למיצוי קטגוריית הילדים והנשים". גורם ישראלי בכיר אמר: "התמרון הקרקעי יתחדש - ויהיה עוצמתי". 

"לא נקבל הסברים ותירוצים שחמאס לא יודע איפה יתר הנשים והילדים", הוסיף הישראלי הבכיר. "אין דבר כזה שיש בעיה להגיע אליהם או שקשה לאתר אותם. אנחנו יודעים שחמאס יכול להגיע לכל חטוף וזו דרישה חד-משמעית שלא נתפשר עליה. אי אפשר לעבור להסכם חדש כשחמאס מפר את ההסכם הנוכחי - לא ננטוש ילדים ונשים מאחור".

התמונות הראשונות של החטופים ששוחררו אמש

אתמול שוחררו סך הכול שישה עשר חטופים וחטופות, בהם עשרה חטופים ישראלים, שתי חטופות בעלות אזרחות רוסית וישראלית וארבעה חטופים בעלי אזרחות תאילנדית. בתיעוד מהשחרור הלילי, מעט לפני חצות, הם נראים מועברים מידי הצלב האדום אל מצרים.

בפעימה השישית שוחררו: רעיה רותם, אמה של הילה רותם-שושני, ששוחררה בפעימה השנייה בלעדיה, על אף תנאי העסקה שחייבו זאת. איתי רגב, בן ה-18, שהופרד מאחותו מיה רגב ששוחררה גם היא בפעימה השנייה לאחר שנחטפה מהמסיבה בנובה.

הילדים ליאם אור, שנחטף יחד עם בני דודיו ששוחררו מידי מחבלי החמאס - נעם ועלמה אור; אופיר אנגל, עמית שני וגלי טרשנצ'סקי, שמשפחתה התבשרה שנחטפה ולא נרצחה רק כעבור חודש, לאחר שאחיה ליאור בן ה-16 נרצח בידי מחבלי החמאס; ירדן רומן גת, שנחטפה אחרי שבעלה ובתה הצליחו להיחלץ מהשבי ברגע האחרון. וכן רז בן עמי וליאת אצילי שנחטפו עם בני זוגן - שיישארו בשבי. מורן ינאי שנחטפה מהמסיבה ברעים שוחררה גם היא. סיפוריהם של החטופים והחטופות ששוחררו

שעות קודם לכן שוחררו שתי הישראליות בעלות האזרחות הרוסית, ילנה טרופנוב ואירנה טאטי. בנוסף, אתמול שוחררו ארבעה אזרחים תאילנדים.

גלי טרשצ'נסקי
גלי טרשצ'נסקי בעת השחרור משבי חמאס

ירדן רומן גת
ירדן רומן-גת במעבר רפיח

איתי רגב
איתי רגב במעבר רפיח, אתמול

עמית שני
עמית שני במעבר רפיח

 

גלי טרשצנסקי, רז בן עמי
גלי טרשצ'נסקי ורז בן עמי יוצאות מרכב הצלב האדום

מורן ינאי
מורן ינאי במעבר רפיח, אתמול

האוטובוס בשחרור החטופים
החטופים ששוחררו בפעימה השישית בדרכם ארצה

אזרחי תאילנד המשוחררים
ארבעת האזרחים התאילנדים ששוחררו אתמול

ילנה טרופנוב, אירנה טאטי
ילנה ואירנה אחרי שהגיעו למעבר רפיח