12 החטופים המשוחררים - 29.11.2023 (צילום: N12)
12 החטופים המשוחררים - 29.11.2023 | צילום: N12

פעימה שישית לעסקת החטופים: 12 חטופים ישראלים ו-4 חטופים תאילנדים השתחררו אמש (רביעי) והצטרפו ל-88 שהוחזרו עד כה. בין המשוחררים - שתי ישראליות עם אזרחות רוסית המשתחררות כמחווה לנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. 

רעיה רותם, אימה של הילה שושני, שלא חזרה איתה מהשבי למרות שתנאי העסקה חייבו זאת, משתחררת הערב. בארגון חמאס טענו כי אינם יודעים היכן היא, אך הילה סיפרה שהן הופרדו יום לפני השחרור. גם איתי רגב, בן ה-18 שהופרד מאחותו מיה רגב, שוחרר היום לחופשי. יחד איתם משתחררים גם הילדים ליאם אור, שנחטף יחד עם בני דודיו ששוחררו כבר - נעם ועלמה אור. אופיר אנגל, עמית שני וגלי טרשנצ'סקי, שמשפחתה התבשרה שהיא נחטפה ולא נרצחה רק כעבור חודש.

גם ירדן רומן גת, שנחטפה לאחר שבעלה ובתה הצליחו להיחלץ מהשבי ברגע האחרון - תשוחרר. וכן, רז בן עמי וליאת אצילי שנחטפו עם בני זוגן - שיישארו בשבי. מורן ינאי שנחטפה מהמסיבה ברעים תשוחרר אף היא. 

רעיה רותם - נחטפה מבארי

רעיה בת ה-54 נחטפה יחד עם ביתה הילה ובת השכנים - אמילי הנד מהממ"ד בבית בבארי. במשך שלושה שבועות משפחתן חיה בחוסר ידיעה בנוגע למצבן, עד שנודע שהשתיים חטופות. בסביבות השעה 11:00, רמי, אביה של הילה, עוד דיבר עם רעיה שאמרה לו שהן מסתתרות בממ"ד מפני המחבלים, לאחר מכן נותק הקשר והטלפון שלה היה כבוי. את הטלפונים שלהן איכנו בעזה. בשלב מסוים נתקלה המשפחה בסרטון של נשים שנלקחות על עגלה לרצועה, ושם זיהו את הילה. 

הילה שושני ורעיה רותם
רעיה והילה. יתאחדו מחוץ לשבי

ב-25.11.23 שוחררו אמילי והילה מהשבי, ללא רעיה שנותרה מאחור, בניגוד לתנאי עסקת החטופים שקבעו שילדים ישוחררו רק עם אמותיהם. בחמאס טענו שהם אינם יודעים היכן היא נמצאת, אך הילה סיפרה שהפרידו ביניהן רק יום לפני כן ושכל ימות השבי הן היו יחד. 

אחיה של רעיה סיפר לאחר השחרור לחדשות 12: "חמאס משקרים, זה שטויות. רותם הייתה עם רעיה ביחד תקופה בשבי, והן פשוט הופרדו יומיים לפני ששוחררו". לדבריו, רותם ואמילי הנד שהוחזקו יחד, ידעו על הפסקת האש: "היא הספיקה לתת לאימא שלה חיבוק, רעיה בכתה. קורע לב. גם אמילי סיפרה שהן היו יחד עם רעיה כל הזמן, ושהיא טיפלה בהן. הן לא הבינו למה חמאס מפרידים אותן זו מזו". 

אליעד ביום ההולדת ה-13 לחטופה הילה רותם שושני
הילה שושני חוגגת את יום הולדתה מחוץ לשבי. עכשיו תוכל לחגוג גם עם אמא

על מצבה של הילה הוא סיפר: "היא בסדר, מדברת ואוכלת. היא רזתה ולוחשת כל הזמן. היא הסבירה שכל הזמן ביקשו מהן ללחוש". את יום הולדתה ה-14 חגגה הילה מחוץ לשבי יחד עם החברות, אך בלי אמה, עכשיו סוף סוף הן יוכלו לחגוג יחד. 

רז בן עמי - נחטפה מבארי

רז בת ה-57 נחטפה מביתה יחד עם אוהד, בעלה בן ה-55. היא נראתה בסרטון של חמאס כשהיא מובלת על ידי מחבלים בעוד היא בפיג'מה. אוהד ורז הסתתרו ממושכות בממ"ד. בתחילה, המחבלים חשבו שהבית ריק ויצאו - אך בהמשך חזרו.

רז בן עמי
רז בן עמי. תחגוג יום הולדת מאוחר בחיק המשפחה. בעלה יישאר עדיין בשבי

אלה בתם פנתה מהממ"ד בביתה לכל מי שיכלה כדי להזעיק עזרה, אחת השיחות היתה למערכת חדשות 12. בשיחותיה הלוחשות עם דני קושמרו סיפרה לכל המדינה המזועזעת מה עוברת משפחתה, עד לחטיפת הוריה. 

לרז יש גידולים במוח, שגורמים לה כאבים עזים, היא זקוקה לניתוח ונוטלת תרופות באופן קבוע. לפני החטיפה היא בקושי הלכה, והסתובבה בקיבוץ בקלנועית. בני המשפחה ציינו את יום הולדתה בלעדיה. רז ואוהד הם הורים לשלוש בנות - הן ומשפחותיהן ניצלו במתקפה. רז משתחררת, אוהד שתמונתו נחטף כשהוא עוד בתחתונים נצרבה בזיכרון, עדיין בשבי משום שאינו עומד בקריטריונים לשחרור לעת עתה. 

ירדן רומן - נחטפה מבארי

ירדן בת ה-36 נתפסה בידי מחבלי חמאס בבוקר יום שבת יחד עם בתה גפן בת ה-3 והבעל אלון. השלושה עזבו את ביתם בבארי לגבעתיים זמן קצר לפני מתקפת הפתע ב-7 באוקטובר, אך הגיעו לביקור אצל סבא וסבתא לחג. הם חזרו יום לפני כן מחופשה עם משפחתה של ירדן בדרום אפריקה. 

ירדן רומן גת
ירדן רומן גת

שלושת בני המשפחה נלקחו במכונית מיצובישי, ממש לפני המעבר בנחל סחף, שלושתם קפצו. אלון הצליח לברוח עם גפן והם התחבאו כל הלילה. רק בבוקר, לאחר יום שלם ללא אוכל ומים הצליחו לחזור לקיבוץ בשלום. ירדן ככל הנראה ניסתה להתחבא ונחטפה. עד עכשיו לא ידעו בני משפחתה מה באמת עלה בגורלה.

ירדן למדה פיזיותרפיה ועשתה תואר שני בגרונטולוגיה (מדעי הזקנה). 

מי שהתגייסה לצד המשפחה במאבק לשחרור ירדן היא השחקנית האמריקנית היהודייה ג'וליאנה מרגוליס. מרגוליס "אימצה" את רומן, כדי שתוכל להפיץ את הסיפור שלה. בניו יורק היא נפגשה עם אחיה, גילי. "כל אחד מאיתנו כאן בארה"ב מאמץ שבוי", תיארה, "זה שבשביל להפוך את הסיפורים שלהם לאישיים, אמיתיים. כל היום אנחנו מפיצים את הסיפורים". 

גם גיסתה כרמל גת בת ה-39 נחטפה - למרות שהיא עומדת בקריטריונים המורחבים לחזרה היא טרם שוחררה. חמותה כנרת – נרצחה. 

 

ליאת אצילי - נחטפה מניר עוז

ליאת בת ה-49 נחטפה יחד עם בעלה אביב (49) מקיבוץ ניר עוז. הם הורים לאיה (18), נטע (20) ועופרי (22). בשעות הבוקר המוקדמות של שבת עוד נשמר הקשר עם ליאת שהייתה לבדה בבית בממ"ד, כאשר לצידה רק כלבת המשפחה. אביב יצא להילחם במחבלים. בשעות הראשונות היה בקשר עם ליאת ועדכן אותה על המתרחש. הקשר האחרון עם ליאת היה בשעה 10:37 באותו בוקר. 

ליאת עם בן זוגה אביב
ליאת ואביב. בעלה יישאר בשבי

"התקשרתי אליה כל כמה דקות כדי לראות שהיא בסדר", משחזר יובל שפירא, חברה של אצילי. "היא כתבה לי באיזשהו שלב שמישהו נכנס אליה הביתה, ואחרי זה היא אמרה לי בטלפון שמדובר בבחור לא חמוש, נער, שביקש ממנה אוכל וכסף. היא אמרה לו שאין לה והוא יצא החוצה. שאלתי אותה, 'היה לך איך להתגונן מפניו?' והיא אמרה לי 'הייתי דוחפת אותו החוצה, הייתי מפרקת אותו'. היא כאילו הייתה קול, אבל היא גם אמרה לי שטירוף מה שהולך פה, יורים פה מחוץ לבית ושורפים' - שעה אחרי זה היא הפסיקה לענות".

ליאת, בת קיבוץ שמרת, מחנכת בחטיבה העליונה בבית הספר התיכון האזורי. עבדה גם ב"יד ושם", רואה חשיבות בצורך להעמיק את תודעת השואה ולבנות תשתית ערכית לעולם טוב וצודק. 

איה הבת הקטנה שהתה באותו בוקר בקיבוץ לוטן בערבה. הבנים, נטע ועופרי שהו בדירותיהם בקיבוץ. הילדים וסבתא תלמה, אימו של אביב, פונו בשלום. ליאת משתחררת ואביב נשאר בשבי משום שאינו עומד בקריטריונים לשחרור לעת עתה. 

מורן ינאי - נחטפה מהמסיבה ברעים

מורן בת ה-40 מבאר שבע, היא מעצבת תכשיטים שהגיעה למסיבה ברעים כדי למכור את עבודותיה. ביום שבת יצרה קשר עם הוריה, עדכנה שהיא וכמה חברים נמלטים ברכב ומאז לא שמעו ממנה. ההערכות הן שמורן נחטפה משום שנראתה כשהיא מצולמת ומחבל מעליה כשהיא מתחבאת בתוך בור.

מורן סטלה ינאי
מורן סטלה ינאי

ליאון ינאי, אחיה של מורן, סיפר ל-N12: "בבוקר המתקפה היא הספיקה לדבר עם ההורים שלי ולהגיד שהם תחת ירי של טילים ונשק חם מכל הכיוונים ובורחים מהמחבלים. היא בכתה והייתה בחרדה אמיתית. החברים שהיו יחד איתה ניצלו והצליחו לברוח. בהמשך ראינו סרטון מזעזע בטיקטוק שבו מורן שוכבת בחולות של אזור המסיבה לבדה ומתחננת על חייה. המחבלים אומרים אחד לשני 'מצאנו כלבה יהודיה' וכך מסתיים הסרטון כעבור 9 שניות בלבד".

משפחתה מתארת אותה כ"רוח צעירה, בחורה מהממת, עוזרת לכולם, מתנדבת במוקדים של הצלת בעלי חיים, עוזרת לקשישים, אישה שמחה ושוחרת שלום".

ליאם אור - נחטף מקיבוץ בארי

ליאם בן ה-17 נחטף יחד עם דודו דרור ועם בני דודיו עלמה ונעם מקיבוץ בארי. ליאם, המתגורר ברעים, התארח אצל המשפחה. עלמה ונעם שוחררו ב-25.11.23, רק כשיצאו מהשבי גילו שאמם, יונת, נרצחה במתקפה. אביהם ודודו של ליאם - דרור, יישאר לעת עתה בשבי, משום שאינו עומד בקריטריונים לשחרור. 

ליאם אור
ליאם אור

איתי רגב - נחטף מהמסיבה ברעים

איתי בן ה-18 נסע למסיבה יחד עם אחותו, מיה רגב בת ה-21 ועם חברו עומר שם טוב - שלושתם נחטפו. ביום שישי בערב בני המשפחה חזרו מטיול של 3 שבועות במקסיקו ומיד המשיכו למסיבה. 

מיה התקשרה לאביה ואמרה לו "יורים עליי, יורים עליי, זהו אני מתה". בהמשך זיהתה המשפחה את איתי ואת עומר בסרטון של חמאס כשהם יחד על טנדר. בהמשך הודיעו למשפחה שגם מיה חטופה. 

איתי ומיה רגב
איתי ומיה רגב. מתאחדים בארץ

איתי תועד חטוף יחד עם שם טוב בסרטון, שקיבל אביו של שם טוב, נראים השניים בטנדר של חטופים. מירית רגב הבינה שילדיה נמצאים בעזה. "דיברתי עם אמא של החבר בטלפון, והיא בוכה ובוכה ואני מעודדת אותה שהוא חי, שהוא חטוף, ומשם שיערנו שכנראה גם מיה איתם. מסרנו דגימות dna למשטרה שאמרו שיצרו איתנו קשר תוך כמה שעות. הם לא הבינו את האסון עדיין. בשני בערב הגיעו להורים של החבר של איתי שגרים 5 דקות ממני, אז הייתי בטוחה שהם יגיעו אליי תוך רגע. חיכיתי להם שלוש וחצי שעות, חשבתי שאני מתה. ואז נכנסו אליי הביתה שני חיילים. אני לא מאחלת את זה לאף אמא. זה כל כך קשה״, שחזרה.

עם שחרורה של מיה היא אמרה, "אני מתרגשת ושמחה שמיה בדרך אלינו. עם זאת, הלב שלי חצוי כי הבן שלי איתי עדיין בעזה בשבי החמאס. אני הולכת לחבק את מיה חזק חזק, לא נעצור עד שאיתי וכל החטופים יחזרו הביתה". עכשיו הלב יחזור להיות שלם יותר. 

מיה שוחררה מהשבי כשהיא על קביים בשל פציעה ברגלה, בעסקת חטופים ב-25.11.23, מאז היא מאושפזת בבית החולים סורוקה בבאר שבע. על פי הרופאים היא צפוייה להחלמה מלאה. לאחר אותה פעימה, בעקבות טענות ישראל על אי קיום התנאי של שחרור משפחות יחד - ארגון חמאס טען שהוא אינו יודע היכן איתי נמצא. עומר בן ה-21 לא עומד בתנאים לשחרור לעת עתה, ולכן נשאר בשבי. 

אופיר אנגל - נחטף מקיבוץ בארי

אופיר בן ה-17, תושב רמת רחל, נחטף מבית חברתו, יובל, בקיבוץ בארי. הוא נחטף יחד עם אביה, יוסי שרעבי. אמה של יובל סיפרה בשיחה עם mako: "היינו בממ"ד ולדירה נכנסו שלושה מחבלים, הם דיברו בערבית. הבנות התחבאו מתחת לשמיכה ויוסי שמר על דלת הממ"ד. אחרי עשר שניות נפתחה הדלת והם פרצו פנימה בנשקים שלופים".

אופיר אנגל (צילום: באדיבות המשפחה)
אופיר אנגל | צילום: באדיבות המשפחה

"הבת הקטנה שלי הייתה בטופ. מחבל הוריד חולצה מאיזה חבל כביסה ודרש ממנה להתלבש. כשהגענו לכביש המחבלים הושיבו אותנו יחד, היינו עשרה אנשים, כמה משפחות. הם צעקו ליוסי בעלי ולאופיר להיכנס לרכב שהיה במקום. הם עלו על הרכב ונסעו".

אופיר שיחק שמונה שנים בקבוצת הנוער של הפועל ירושלים בכדורסל, השנה החליט לעבור לשחק באשכול, כדי להיות ליד חברתו. בסופי שבוע אוהב גלישת סאפ. 

הגלשנים מחכים לו בבית ברמת רחל, יחד עם ההורים יואב ושרון, שתי אחיותיו ובת זוגו יובל - שניצלה בטבח. יוסי שרעבי וגם אחיו, אלי, שנחטף בנפרד - נשארים עדיין בשבי. 

עמית שני - נחטף מקיבוץ בארי

עמית נחטף כשהוא קשור, מביתו בבארי, לעיני אימו טל ושתי אחיותיו. הוא ציין את יום הולדתו ה-16 בעזה. שבעה מחבלים פרצו את הממ"ד של בני המשפחה ביום שבת ה-7.10, בסביבות השעה 12:30, הוא הועלה על רכב יחד עם עוד שני גברים, ומאז אין מידע לגביו. 

עמית שני (צילום: באדיבות המשפחה)
עמית שני | צילום: באדיבות המשפחה

עמית שני חולצת יובנטוס (צילום: פרטי)
החלוצה של עמית ששרדה את התופת | צילום: פרטי

בתוך כל התופת, חולצת "יובנטוס", הקבוצה שעמית כל כך אוהד נשארה בלי פגע, למרות שכל בית המשפחה הוצת. המשפחה פנתה לקבוצה על מנת שתנסה להפעיל לחץ על שחרורו. 

בשיחה עם N12 סיפרה דודתו זוהר ויסמן, כי "עמית, שציין ב-21.10 את יום הולדתו ה-16 בשבי, הוא פשוט נער מתוק ומקסים. הוא גולש מכיתה ג' ואוהב להאזין למוזיקת ראפ/היפ-הופ, בעיקר אומנים ישראלים. אבל שתי האהבות הגדולות שלו זה יובנטוס והגלישה. הוא תלמיד טוב אבל ההורים שלו תמיד אומרים שהוא לא משקיען גדול. הוא מאוד רוצה לנסוע למשחק של יובנטוס בליגת האלופות. בשנה שעברה אבא שלו הציע לו לנסוע למשחק נגד נאפולי - אבל הוא פחד, ובצדק, כי הם הפסידו".

גלי טרשצ'נסקי - נחטפה מבארי

גלי בת ה-13 הוגדרה כנעדרת במשך חודש, עד שהודיעו להוריה שיש אינדיקציה שהיא חטופה. בשבת השחורה שהו גלי ואחיה ליאור (16) בבית אביהם אליה בבארי. אמם ראומה היתה בבית אחר בקיבוץ. אליה והילדים סיפרו שיורים על הדלת ושורפים את הממ"ד מבחוץ. אליה וגלי הצליחו לקפוץ מהחלון, ליאור בן ה-16 לא הצליח לצאת נחנק בחדר ומת. אליה וגלי התפצלו כי היו יריות. אליה הסתתר שש שעות עד שחולץ. גלי נעלמה.

גלי טרנשצ'סקי, גלי טרשנסקי
גלי טרשצ'נסקי. במשך חודש לא היה ידוע מה עלה בגורלה

גלי היא ילדה תוססת ומצחיקה, מוקפת בחברות, אוהבת לעשות טיקטוקים מבשלת ללא הפסקה, אלופה בקינוחים. היא גם שחקנית מצטיינת בכדורעף, בקיץ הייתה במחנה אימונים בסרביה עם קבוצתה. כלבתה האהובה מוקה נרצחה על ידי המחבלים. יש לה חלום להקים חווה לכלבים עזובים.

ילנה טרופנוב ואירנה טאטי - נחטפו מניר עוז

ילנה בת ה-50 ואמה אירנה טאטי בת ה-70 נחטפו יחד עם בנה של ילנה - אלכסנדר (סשה) ובת זוגו, ספיר - מביתם בניר עוז. בעלה ויטלי טרופנוב נרצח. הן משוחררות כמחווה לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שדרש לשחרר את החטופים בעלי האזרחות הרוסית. גם רוני קריבוי שוחרר כך מהשבי. 

משפחת טרופנוב (צילום: באדיבות המשפחה)
משפחת טרופנוב. ויטלי נרצח, אלכסנדר נשאר בשבי עם בת זוגו ספיר | צילום: באדיבות המשפחה
משפחת טרופנוב הם משפחה של ציונים שעלו ארצה מברית המועצות לפני 25 שנה והתיישבו בקיבוץ. ביום שבת הנוראי סשה ביקר אצל ההורים עם בת זוגו ספיר כהן ולפי עדויות הם כולם נחטפו יחד לעזה. אין להם עוד משפחה בארץ, וברוסיה ישנו דוד רחוק בלבד. סשה וספיר, שגם לה אזרחות רוסית - נשארים  בשבי. 

לאחר שחרורו של קריבוי, קרוביהם של משפחת טרופנוב החליטו להפעיל לחץ חזק יותר בשגרירות הרוסית בישראל. אתמול הם נפגשו עם נציגי השגרירות ובמקביל נציגים משלוש משפחות הגיעו לרוסיה ונפגשו עם סגן שר החוץ הרוסי. "אנחנו בקשר עם השגרירות ויודעים שהרשימה הועברה ישירות לפוטין וראינו את השחרור של רוני קריבוי שלפי הפרסומים נעשה במעורבות רוסית", אומרת אלכסנדרה, קרובת משפחה של ספיר כהן. "אנחנו ממש מקווים שיעזרו לנו להוציא אותה משם. יש לנו תקווה שאולי רוסיה תעזור לפתור את המצב הקיים". 

"בני הזוג נסעו לבקר את המשפחה לרגל שמחת תורה בקיבוץ ניר עוז", היא מוסיפה. "ספיר שומרת שבת כך שדיברנו איתם ערב לפני. אלכס דיבר עם אחד החברים שלו בשעה שמונה וחצי בבוקר ובשלב הזה עדיין לא היה מודע לכך שיש חדירת מחבלים. דיברנו איתו לשיחה קצרה והוא אמר שהוא מתבאס שהביא את ספיר לקיבוץ בזמן שיש מתקפה על עוטף עזה". 

ילנה צולמה בסרטון שפרסם חמאס יחד עם שתי חטופות נוספות – דניאל אלוני ורימון קירשט - שתיהן שוחררו השבוע.