הכותרות המרכזיות מהיום:

עדכונים שוטפים

23:33 - הקבינט המורחב אישר את הגדלת אספקת הדלק לעזה: "תוספת מינימלית למניעת קריסה הומניטרית"

בצל הלחץ האמריקני, הקבינט המדיני-ביטחוני אישר להגדיל את אספקת הדלק לרצועת עזה בכמות שתיקבע על ידי קבינט המלחמה. במשרד ראש הממשלה מסרו כי מדובר ב"תוספת מינימלית למניעת קריסה הומניטרית ופריצת מגפות בדרום רצועת עזה".

בנימין נתניהו בקבינט המדיני-ביטחוני  (צילום: חיים צח, לע"מ)
נתניהו בקבינט המדיני-ביטחוני. ארכיון | צילום: חיים צח, לע"מ

ההיקף המינימלי ייקבע על ידי קבינט המלחמה בהתאם למצב התחלואה והמצב ההומניטרי ברצועה. ההערכה היא שקבינט המלחמה יגדיל בהדרגה את מכסת הדלק שנכנסת לרצועה מ-60 אלף  ליטר ביום ל-180 אלף ביום, בהתאם לדרישה האמריקנית. שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התנגדו.

23:30 - שר החוץ גינה את מזכ"ל האו"ם: "כהונתו היא סכנה לשלום העולמי"

שר החוץ אלי כהן גינה את מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, ואמר כי "כהונתו היא סכנה לשלום העולמי". כהן כתב בטוויטר כי "‏בקשתו של גוטרש להפעיל את סעיף 99 והקריאה להפסקת אש בעזה מהווה תמיכה בארגון הטרור חמאס, ורוח גבית לרצח קשישים, חטיפת תינוקות ואונס נשים. ‏מי שתומך בשלום עולמי חייב לתמוך בשחרור עזה מהחמאס". סעיף 99 לאמנת האו"ם נותן למזכ"ל סמכות להתריע בפני מועצת הביטחון על נושא שעלול לערער את השלום והביטחון הבין-לאומיים. עקב הפעלת הסעיף, המועצה צפויה להתכנס ביום שישי ב-10:00.

22:00 - נשיאת הרווארד מבהירה: "מי שיאיים על סטודנטים יהודים יידרש לתת את הדין"

אחרי שהתחמקה מלאשר בקונגרס האמריקני שקריאה להשמדת היהודים נוגדת את חוקי האוניברסיטה, נשיאת הרווארד קלודין גיי הבהירה כי "לקריאה לאלימות או לרצח עם של היהודים או של כל דת אחרת אין מקום בהרווארד - ומי שיאיים על הסטודנטים היהודים שלנו יידרש לתת את הדין".

בציוץ שפורסם בחשבון הטוויטר של אוניברסיטת הרווארד, נכתב בשם גיי: "יש כאלה שבלבלו בין הזכות לחופש ביטוי לבין הרעיון שהרווארד תסכים לקריאות לאלימות נגד סטודנטים יהודים. הרשו לי להבהיר: קריאות לאלימות או רצח עם נגד הקהילה היהודית, או כל קבוצה דתית או אתנית, הן נבזיות, אין להן מקום בהרווארד, ומי שיאיים על התלמידים היהודים שלנו יידרש לתת את הדין".

מוקדם יותר הגיב הבית הלבן לדיון אתמול בקונגרס על האנטישמיות באוניברסיטאות: "לא ייאמן שזה צריך להיאמר: קריאות לרצח עם הן מפלצתיות ונוגדות את כל מה שאנחנו מאמינים בו כמדינה. צריך להתנגד לכל אמירה שמצדיקה רצח סיסטמטי של יהודים, אלה אמירות מסוכנות וכולנו צריכים להתנגד להן".

22:00 - גלנט ללוחמים בגבול הצפון: "חושש שחיזבאללה רוצה להגיע לאפשרות מלחמתית"

שר הביטחון יואב גלנט נפגש עם לוחמי מילואים בגבול הצפון ואמר להם כי הוא "חושש שחיזבאללה רוצה להגיע לאפשרות מלחמתית, ללכת ולהילחם בנו ולדרדר את המצב. אם הוא ילך על האפשרות הזאת, אתם צריכים לתת את הגיבוי. לזה צריכים להיות מוכנים".

"אנחנו נגיע לתהליך הסכמי, כתוצאה מזה שחיזבאללה יבין מה קורה פה ויש לו זיכרון טוב מאוד עם מה קורה בעזה", אמר גלנט. "כשהוא רואה את התמונה של עזה, הוא מבין שאפשר לעשות את אותה תמונה בביירות. התמונה ברורה לו. זו אפשרות אחת שהיא אפשרות המועדפת. האפשרות השנייה, שאני חושש שחיזבאללה רוצה להגיע אליה, זו אפשרות מלחמתית, ללכת ולהילחם בנו ולדרדר את המצב. זה ייבחן כאשר התושבים יגיעו אחרי שניתן את התנאים המתאימים".

גלנט הבטיח ללוחמים שהוא נחוש לדאוג לחיילי המילואים בדיוק כפי שהוא "נחוש לחסל את החמאס ולייצר מציאות שונה בצפון", והבהיר כי הוא מחויב להרחבת ההטבות ושיפור התנאים הכלכליים והאזרחיים עבורם.

21:40 - מתחילת המלחמה: מעצר מנהלי ל-1,600 פלסטינים בחשד לפעילות טרור

מתחילת המלחמה נעצרו במעצר מנהלי יותר מ-1,600 פלסטינים החשודים בפעילות טרור. מעצרם של יותר מ-500 הוארך. ב-2021 כולה נעצרו במעצר מנהלי כ-500 פלסטינים החשודים בפעילות טרור וב-2022 כ-900.

20:59 - תיעוד חדש: מיאה נחטפת לרצועה יחד עם בלה כלבתה

מיאה ליימברג בת ה-17 מירושלים נחטפה בשבת השחורה מקיבוץ ניר יצחק. מיאה הירושלמית הגיעה לשבת בקיבוץ יחד עם אימה גבריאלה כשמחבלי חמאס פשטו על יישובי העוטף. שתיהן נחטפו בידי המחבלים - ושוחררו משבי חמאס בפעימה השישית. הערב פורסם תיעוד חדש ממצלמות האבטחה של הקיבוץ, שחושף את הרגעים שבהם נלקחו השתיים בשבי - יחד עם הכלבה בלה, שגם שוחררה איתן. הכתבה המלאה

20:24 - דובר צה"ל: "סינוואר לא נמצא מעל האדמה, התפקיד שלנו הוא להרוג אותו"

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, אמר כי "כוחותינו מכתרים את המרחב ולוחמי הקומנדו מבצעים פשיטות. כוחותינו תוקפים באמצעות מודיעין מדויק. כוחותינו מחסלים מחבלים ומאתרים אמצעי לחימה. במקביל, הלוחמים פועלים בצפון הרצועה. אוגדה 162 ו-36 מתמקדות בג'באליה ובשג'אעיה. ב-48 השעות האחרונות, שלוש האוגדות האלה נלחמות בעצימות גדולה מאוד. המחבלים יוצאים מתת הקרקע ונלחמים בכוחותינו, שמנצחים בקרבות פנים מול פנים וידם על העליונה".

לאחר שראש הממשלה נתניהו הודיע כי כוחות צה"ל מכתרים את ביתו של סינוואר ברצועה, הגרי הבהיר כי "סינוואר לא נמצא מעל האדמה". לדבריו, "זה לא המקום לדבר על דברים כאלה. התפקיד שלנו הוא להגיע לסינוואר ולהרוג אותו, אנחנו צריכים לעשות את זה כמה שיותר מהר".

הגרי ציין כי 138 חטופים עדיין מוחזקים בעזה. "תפקיד הצלב האדום הוא לבקר חטופים בכל מקום בעולם ולוודא את מצבם הרפואי", אמר. "אנחנו עומדים על זה מדי יום, אך בסופו של דבר סומכים רק על עצמנו. תפקידנו הוא להשיב את כולם הביתה".

20:12 - אלפי תושבים בעוטף יוכרו כנפגעי פעולות איבה

בעקבות הפרסום בחדשות 12, אלפי תושבי העוטף שחוו התקפות מחבלים ב-7 באוקטובר יוכרו כנפגעי פעולות איבה ויזכו לסיוע נפשי ומענק של 5,000 שקלים. ביום שישי פרסמנו כי בצה"ל לא טרחו לגבש מסמך עם רשימת היישובים שהותקפו, ולהעביר אותו לרשויות ולביטוח לאומי כדי שהתושבים יוכרו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל מצר על העיכוב במתן הנתונים. שלב איסוף החומרים הושלם והמסמך יועבר בימים הקרובים לגורמים הרלוונטיים".

20:00 - הותר לפרסום: לוחמי הקומנדו מתמרנים בלב ח'אן יונס

אוגדה 98, הכוללת בתוכה את עוצבת הקומנדו ויחידות מיוחדות נוספות, פתחה בהתקפה משולבת על מרחב העיר ח'אן יונס נגד מרכזי הכובד של חמאס. בתוך שעות ספורות, פרצו לוחמי האוגדה את קווי ההגנה של חטיבת ח'אן יונס, כיתרו את העיר ולראשונה החלו לתמרן בלב המרחב. מתחילת ההתקפה חיסלו לוחמי האוגדה מחבלים רבים בהיתקלויות ובהפעלת אש מהאוויר, איתרו כ-30 פירי מנהרות והשמידו אותם.

הכוחות שפתחו את ההתקפה האוגדתית תקפו מטרות טרור רבות במרחב. הכוחות פשטו על מוצב גדודי של חמאס, ואיתרו אמצעי לחימה ומודיעין רבים. במקביל, כוחות אחרים מכתרים את העיר ח'אן יונס.

עוצבת הקומנדו וחטיבת גבעתי הגיעו למרכז ח'אן יונס והחלו בפשיטות ממוקדות בלב העיר. הלוחמים חיסלו מחבלים, השמידו תשתיות טרור ואיתרו אמצעי לחימה. בנוסף, הותקפו מטרות טרור, ביניהם מחסן לאמצעי לחימה בתוך מסגד. למעשה, צה"ל נמצא כעת בכל מעוזי חמאס השלטוניים והצבאיים.

חטיבת ח'אן יונס היא אחת משתי החטיבות הדומיננטיות ביותר בחמאס. העיר ח'אן יונס מהווה מרכז כובד של ארגון הטרור ומזוהה כסמל צבאי ושלטוני. כל הנהגתו המדינית והצבאית של ארגון הטרור גדלה במרחב ח'אן יונס, כולל יחיא סינוואר, מוחמד סינוואר ומוחמד דף. הכתבה המלאה

19:00 - הרמטכ"ל על התקדמות הלחימה: מנסים לאתר חטופים ולחלץ

הרמטכ"ל הרצי הלוי שוחח עם המתגייסים החדשים לחטיבות נח"ל וכפיר בלשכת הגיוס בתל השומר, ואמר להם כי הלוחמים ברצועת עזה "נלחמים באויב, פוגעים בו, מגנים אחד על השני, מנסים לאתר חטופים, לחלץ חטופים, תשמעו אלה משימות באמת במדרגה ערכית הכי גבוהה שאפשר לחשוב עליה".

הלוי הוסיף כי "אני רואה את שתי החטיבות האלה, מפקדים מעולים, לוחמים מעולים שעומדים במשימות בצורה יוצאת מן הכלל. כדי שהדבר הזה ימשיך גם קדימה אנחנו צריכים המשכיות, אתם ההמשכיות".

18:57 - רה"מ נתניהו: כוחותינו מכתרים את ביתו של סינוואר - זו רק שאלה של זמן עד שנשיג אותו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לכיתור ביתו של מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר ואמר כי "אמש אמרתי שכוחותינו יכולים להגיע לכל מקום ברצועת עזה. עכשיו הם מכתרים את ביתו של סינוואר. ביתו איננו מבצרו, והוא יכול לברוח, אבל זאת רק שאלה של זמן עד שנשיג אותו".

נתניהו אמר עוד כי "אנחנו מפעילים לחצים כדי לאפשר את ביקורי הצלב האדום אצל חטופינו. בהמשך לכך, שוחחתי היום שוב עם נשיאת הצלב האדום ואמרתי לה שתפנה לקטאר, שהוכח שיש להם מנוף לחץ על חמאס, ותדרוש ביקורים של הצלב האדום אצל חטופינו, וכמובן אספקת תרופות עבורם".

18:25 - מפקד פיקוד הדרום: "הלחימה בח'אן יונס היא מאמץ מרכזי - יש פה יעדים ערכיים"

מפקד פיקוד הדרום, האלוף ירון פינקלמן, קיים הערכת מצב מבצעית עם כוחות צה"ל שנלחמים במרחב ח'אן יונס, ואמר כי "הלחימה בח'אן יונס היא מאמץ מרכזי, אני מתרשם שזה מנוהל היטב - ששולטים בזה, שדוחפים קדימה". לדבריו, "יש פה יעדים ערכיים, אנחנו נלך עם זה. תמשיכו לבסס את זה. נזרים לפה את מה שצריך, ודוחפים קדימה כל הזמן אל מול היעדים שמזהים פה בחזית לנו".

דובר צה"ל מסר כי הכוחות הלוחמים הציגו למפקד הפיקוד את הפעולות ההתקפיות שנעשו עד כה, ואת תוכנית ההמשך לפעולה הקרקעית במרחב.

18:00 - הותר לפרסום: רס"ם (במיל') עדי שני נפל בקרב בצפון הרצועה

דובר צה"ל התיר לפרסום כי רס"ם (במיל') עדי שני, בן 39, מצור יצחק, לוחם פלס"ר באגד לוגיסטי 6036, נפל בקרב בצפון רצועת עזה. הוא הותיר אחריו אישה ושלוש בנות. בנוסף, לוחם מגדוד 424 בחטיבת גבעתי נפצע קשה בקרב בצפון רצועת עזה. הפצוע פונה לקבלת טיפול רפואי ומשפחתו עודכנה.

רס״ם (במיל׳) עדי שני, נפל בקרב בצפון רצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
רס"ם (במיל') עדי שני ז"ל, נפל בקרב בצפון רצועת עזה | צילום: דובר צה"ל
עדי שני ז"ל ומשפחתו (צילום: באדיבות המשפחה)
הותיר אחריו אישה ושלוש בנות. רס"ם (במיל') עדי שני ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה

אלמנתו של עדי ז"ל, ליאור, ספדה לו: "עדי היה איש אהוב, איש אוהב. הוא היה קרן שמש שמאירה את כל מי שמסביב לו. הוא היה בעל מושלם ואבא מושלם. כל מי שראה אותו התאהב בו במבט ראשון. הוא היה איש של חיים ואהב את החיים".

17:58 - גלנט: ננסה להרחיק את חיזבאללה באמצעים מדיניים - אם זה לא יקרה, נגיב בכל הכוח

לאחר שעורר זעם כשאמר שחיזבאללה מורחק ומורתע, שר הביטחון יואב גלנט נפגש עם ראשי רשויות בצפון ואמר: "לא הובנתי נכון. מבחינתי יש שתי אופציות. ננסה במאמצים מדיניים בין-לאומיים לממש את החלטת האו"ם 1701. אני, כשר הביטחון, שואף לזה ולא לפתיחת מלחמה. אם נראה שזה לא מתממש - נגיב בכל הכוח. יש לנו את האמצעים לחסל את חיזבאללה כמו שעושים בעזה לחמאס".

17:50 - דיווח: 16 רקטות שוגרו לגליל העליון

ארגון הטרור חיזבאללה הודיע על מחבל נוסף משורותיו שחוסל, ה-90 שעליו הצהיר מתחילת המלחמה - אך על פי ההערכות המספר גבוה יותר. מאז שעות הבוקר קיבל חיזבאללה אחריות על 10 פעולות נגד ישראל בגבול הצפון. במקביל, אל-ג'זירה דיווח על שיגור 16 רקטות לעבר עמדות צבאיות באזור מתת שבגליל העליון.

יירוט בצפון הארץ,טיל, צפון
יירוט בצפון הארץ

17:40 - דיווח: אבו מאזן מוכן לקחת את השליטה על רצועת עזה

מקורות פלסטיניים אמרו לרשת "סקיי ניוז" בערבית כי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מוכן לקחת את השליטה על רצועת עזה. בתגובה, ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר כי "כל עוד אני ראש ממשלת ישראל - זה לא יקרה. מי שמחנך את ילדיו לטרור, מממן טרור ותומך במשפחות מחבלים, לא יוכל לשלוט בעזה לאחר שנחסל את החמאס".

16:57 - הקבינט הוקדם להערב: ישראל תרחיב את הסיוע ההומינטרי

הקבינט המדיני-ביטחוני אמור היה להתכנס ביום ראשון, אבל הוקדם לחמישי - ועכשיו להערב, בהתרעה של כמה שעות. הסיבה היא הלחץ האמריקני להגדיל את הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה, ובמיוחד את הדלק: מ-60 אלף ליטרים ביום ל-180, כלומר פי שלושה.

יש לכך התנגדות די ברורה של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אבל לא רק - גם שרת התחבורה מירי רגב ואחרים. לא ברור איך שר האנרגיה ישראל כץ יצביע.

ראש הממשלה נתניהו רצה להעביר את ההחלטה מקבינט המלחמה שיתכנס השבוע לקבינט המורחב שהיה אמור להתכנס בשבוע הבא כדי שהשרים יוכלו לפרוק את זעמם ושייצאו מהישיבה ציטוטים. ייתכן שיימצא מנגנון דיפרנציאלי שיאפשר את העברת הדלק בצורה הדרגתית, אבל אם לא יהיו שינויים דרמטיים ההחלטה צפויה לעבור כי קשה מאוד לסרב לאמריקנים.

16:30 - צלבי קרס בפירים ומשגר בבית ספר: תיעוד הלחימה וההיתקלויות בג'באליה

לוחמי צוות הקרב של הנח"ל נלחמו בצפון רצועת עזה וחיסלו מחבלים בקרבות פנים אל פנים בטווח קצר. במהלך הלחימה איתרו הלוחמים נשקי צלפים, מטענים, טילי נ"ט, רקטות ומשגרים במסגד ובבית ספר באזור ג'באליה. כמו כן, הכוחות מצאו פירים מבצעיים, ובהם צלבי קרס שרוססו על הקירות.

16:15 - ברקת החרים וגלנט התקזז: התקציב המתוקן עבר בקריאה ראשונה

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את התקציב המתוקן ל-2023 שהותאם עבור המלחמה בעזה, תוך קיצוץ זעום בכספים הקואליציוניים. שר הכלכלה ניר ברקת החרים את ההצבעה, שר הביטחון יואב גלנט לא נכח במליאה וחברי המחנה הממלכתי בראשות השר בני גנץ התנגדו. יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין תקף" "נעשתה כאן טעות חמורה. פרט לצורכי הלחימה נכנסו לתוספת התקציב הזה כל מיני דברים חלקם, מאוד קרובים ללבי דרך אגב, שלא קשורים ללחימה. עוד לא מאוחר לתקן". הכתבה המלאה

16:00 - מטח של 20 רקטות על באר שבע, קרוב לעשר רקטות נורו לשטח ישראל מכיוון לבנון

התרעות הופעלו בעוטף עזה, בבאר שבע והסביבה - ובצפון, במושב שתולה שבגליל המערבי. לפחות 20 שיגורים זוהו מעל שמי באר שבע וקרוב לעשר רקטות נורו לשטח ישראל מכיוון לבנון. רסיס פגע במשאית דלק בבאר שבע. לא היו נפגעים. כוח מיוחד של כיבוי אש וידא שאין פיצוצים משניים כתוצאה מפגיעת משאית הדלק.

15:15 - הסתיימה פגישת העדכון הביטחוני של נתניהו ולפיד
אחרי יותר מחודש, ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש האופוזיציה יאיר לפיד נפגשו בכנסת לעדכון הביטחוני הקבוע בחוק. הפגישה נמשכה 20 דקות ונערכה בנוכחות המזכיר הצבאי של ראש הממשלה אלוף אבי גיל. הפגישה הקודמת של השניים התקיימה ב-1 בנובמבר.

14:00 - המטוס ה-200 של ציוד צבאי וחימושים נחת בישראל
נחת בישראל המטוס ה-200 של רכש צבאי מארה"ב, כחלק מהרכבת האווירית של משרד הביטחון וצה"ל. לפי המשרד, מפרוץ המלחמה הובאו לישראל במבצעי השטה והטסה יותר מעשרת אלפים טונות של ציוד צבאי הכולל רכבים ממוגנים, חימושים, ציוד מיגון אישי, ציוד רפואי ותחמושת: "תמיכה בתוכניות ההתקפיות ובהמשך הלחימה, על מנת להבטיח אורך נשימה מבצעי למימוש היעדים".

רכש צבאי (צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון)
משאיות של ציוד צבאי | צילום: אגף דוברות והסברה במשרד הביטחון

 
13:15 - שיגורים לעבר החרמון, צה"ל השיב באש 
צה"ל עדכן כי זוהו כמה שיגורים מלבנון לעבר מוצבים צבאיים בהר החרמון ובאזור ערב אל עראמשה. כוחות השיבו באש למקורות הירי. משעות הבוקר צה"ל תקף באמצעות טנקים וירי ארטילרי בשטח לבנון, כלי טיס תקפו מפקדה מבצעית ותשתית טרור של חיזבאללה.

13:00 - טיל בליסטי יורט בשמי אילת, פצוע קל מרסיס בעוטף
טיל קרקע-קרקע ששוגר לשטח מדינת ישראל יורט במרחב ים סוף בידי לוחמי ההגנה האווירית, באמצעות מערכת ההגנה לטווח רחוק "חץ". לפי צה"ל, המטרה לא חצתה לשטח ישראל, ולא היוותה איום על אזרחים.

מוקדם יותר הופעלו התרעות גם באשקלון ובעוטף, שם מפעל נפגע מרסיסים - גבר כבן 60 נפצע קל. הפצוע טופל בידי צוות מד"א ופונה לבית חולים עם פציעה בבטן ובהכרה מלאה.

פגיעת רסיס במפעל בניר יצחק (צילום: כבאות והצלה)
פצוע קל מפגיעת רסיס במפעל בעוטף | צילום: כבאות והצלה
יירוט מטרה חשודה בדרך לאילת (צילום: לפי סעיף 27 א')
טיל קרקע-קרקע ייורט, היום | צילום: לפי סעיף 27 א'

 

12:30 - בריטניה: תקרית במעורבות כטב"ם בים סוף מול חופי תימן 
המרכז הבריטי למעקב אחר תנועת כלי שיט דיווח על תקרית במעורבות כלי טיס בלתי מאויש בים סוף, כ-47 מייל ימי מנמל חודידה שבשליטת החות'ים בתימן. בתחילת השבוע תקפו החות'ים בתימן שלוש ספינות מסחריות וספינת מלחמה אמריקנית בים סוף.

11:45 -  מאות משגרי RPG וטילים ארוכי טווח: נחשף מצבור אמצעי לחימה ענק ברצועה
צה"ל חשף תיעוד של אחד ממצבורי אמצעי הלחימה הגדולים ביותר שנמצאו מתחילת המלחמה. המצבור אותר בידי לוחמי צוות הקרב של חטיבה 460 והכיל מאות טילים ומשגרי RPG מסוגים שונים, בהם טילים ארוכי טווח שכוונו לירי למרכז. נמצאו עשרות טילי נ"ט, מטעני חבלה, רימונים, כטב"מים ורימונים. לכתבה המלאה

אמצעי הלחימה נלקחו בידי הכוחות, חלקם הופצצו בשטח וחלקם נשלחו להמשך תחקור. לפי צה"ל כל תשתיות הטרור נמצאו סמוך למרפאה ולבית ספר בצפון רצועת עזה: "זו הוכחה נוספת לשימוש הציני שעושה ארגון הטרור חמאס בתושבי רצועת עזה כמגן אנושי".

 

11:10 - תושבי ח'אן יונס נקראו להתפנות
דובר צה"ל בערבית, סא"ל אביחי אדרעי, פרסם גם היום הנחיות לתושבי רצועת עזה והזהיר כי "ציר סלאח א-דין מהווה שדה קרב". בצה"ל קראו לנוע מאזור ח'אן יונס ורפיח לדיר אל-בלח ומחנות המרכז - דרך רחוב א-רשיד, דרך הים - רחוב א-שהדאא'. בנוסף, הודיעו על הפוגה בלחימה, למטרות הומניטריות באזור א-שאבורה שברפיח בשעות 10:00-14:00, לצורך הצטיידות.

10:10 - חילופי אש בפעילות צה"ל בשומרון
כוחות הביטחון נכנסו למחנה הפליטים בלאטה שבאזור שכם. במהלך הפעילות התפתחו חילופי ירי ומחבלים השליכו מטעני נפץ לעבר הכוחות. לפי דיווח ראשוני, לפחות אחד המחבלים נפצע קשה בחזה.

משרד הבריאות הפלסטיני דיווח מוקדם יותר כי שניים חוסלו בכפר טמון ובמחנה הפליטים אל-פארעה שבאזור טובאס, במהלך עימותים עם כוחות צה"ל. בנוסף, דווח על שלושה פצועים פלסטינים במחנה הפליטים א-דהישה שבאזור בית לחם, אחד מהם במצב אנוש. 

9:10 - דיווח: צה"ל עדיין מכתר את ביתו של סינוואר בח'אן יונס
כוחות צה"ל ממשיכים בהרחבת הפעילות בדרום רצועת עזה. בתיעודים שפורסמו הבוקר נראה ההרס בכיכר אבו חמיד שבלב ח'אן יונס אחרי לילה של לחימה. ברשת אל-ערבייה דיווחו כי כלי רכב ישראליים מכתרים מאתמול את ביתו של מנהיג חמאס יחיא סינוואר, למרות שלפי הערכות הוא לא מסתתר במקום.

9:00 - הידרדרות במצבה של החטופה ששוחררה חנה קציר
בקיבוץ ניר עוז הודיעו הבוקר כי מצבה של החטופה ששוחררה משבי חמאס, חנה קציר, הדרדר והיא מאושפזת בבית החולים במצב קשה. קציר בת ה-77 שוחררה משבי חמאס בפעימה הראשונה של עסקת החטופים. 

כרמית פלטי קציר, בתה של חנה קציר, סיפרה בריאיון בגל"צ כי אימה אושפזה עם בעיות קרדיולוגיות. פלטי קציר ציינה שאימה נחטפה ללא מחלות לב, וכעת היא סובלת מבעיות לב קשות בעקבות "תנאים קשים והרעבה". לכתבה המלאה

חנה קציר
הידרדרות במצבה של חנה קציר בת ה-77

7:55 - צה"ל חיסל מחבלים שפעלו ליד בי"ס, הושמדו המשגרים שירו אתמול למרכז
בצה"ל עדכנו כי ביממה האחרונה חיל האוויר תקף כ-250 מטרות ברצועת עזה. אותרו אמצעי לחימה, פירים תת-קרקעיים, מטעני נפץ ותשתיות טרור נוספות. בין היתר הושמדו שני המשגרים שמהם בוצע המטח למרכז אתמול. 

בפעילות של כוחות מחטיבת כפיר בצפון הרצועה חוסלה חוליית מחבלים שפעלה סמוך לבית ספר. הלוחמים מצאו והשמידו פיר תת-קרקעי ותשתיות טרור נוספות שמוקמו באזור. בבית ספר נוסף בצפון עזה נמצאו אמצעי לחימה ותחמושת.

 

06:00 - הותרו לפרסום שמותיהם של שני חללי צה"ל נוספים
סא"ל (במיל') יוחאי גור הרשברג ז"ל, בן 52 מחוות פיליפ, מפקד יחידת איתור נעדרים באוגדה 98, נהרג בתאונה בדרום הארץ. רס"ל (במיל') יהונתן מלכה ז"ל, בן 23 מבאר שבע, לוחם שריון בגדוד 82, נפל בקרב ברצועת עזה. לכתבה המלאה

סמ"ר (במיל') יהונתן מלכה ז"ל וסא"ל יוחאי גור הרשבר (צילום: אתר צה"ל)
סא"ל (במיל') יוחאי גור הרשברג ז"ל, וסמ"ר (במיל') יהונתן מלכה ז"ל | צילום: אתר צה"ל

05:00 - דיווחים ערביים: תקיפות ופשיטות של צה"ל בצפון ובדרום הרצועה
באל-ג'זירה דיווחו על הפצצות שנשמעו בעיר ג'אבליה שבצפון הרצועה, ועל פשיטות שבוצעו באזור ח'אן יונס - במקביל לתקיפות מהאוויר.

04:10 - היום תתקיים פגישת מנהיגי G7 - שתעסוק בין היתר במצב במזרח התיכון 

פגישת מנהיגי G7 תתקיים היום בטוקיו, יפן - בהשתתפות וירטואלית של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ונשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי. מזכיר הממשלה הראשי של יפן עדכן במסיבת עיתונאים כי הישיבה, שתהיה סגורה לסיקור תקשורתי, תעסוק במזרח התיכון, במלחמה באוקראינה ובבינה מלאכותית. 

03:05 - בכירה לשעבר באו"ם לממשל ביידן: תשקלו מחדש את הסיוע הצבאי לישראל
בריאיון ל-CNN פנתה מרי רובינסון, לשעבר הנציבה העליונה לזכויות אדם של האו"ם, לממשל ביידן: "תשקלו מחדש את הסיוע הצבאי שלכם לישראל". בעבר אמרה רובינסון כי התגובה של ישראל לאירועי 7 באוקטובר היא "בלתי פרופורציונלית" ו"לא אנושית".

"אני חושבת שזו בקשה הכרחית", הוסיפה רובינסון. "אם זה לא יקרה, אז ארצות הברית אחראית לבעיה - היא תזוהה עם כל-כך הרבה הרג".

02:42 - נשיאי האוניברסיטאות הגדולות בארה"ב - התחמקו מלגנות אנטישמיות
במהלך שימוע בבית הנבחרים, נשיאי אונבירסיטאות מובילות בארצות הברית, בהן הרווארד ו-MIT, סירבו לגנות את האנטישמיות הגוברת בקמפוסים מתחילת המלחמה בעזה. הנשיאים סירבו להשיב אם קריאה לרצח העם היהודי מפרה את הקוד האתי, והסתפקו בתשובה "זה תלוי בהקשר". 

אליס סטפניק, חברת המפלגה הרפובליקנית ונציגת בית הנבחרים, כתבה בחשבון X שלה (טוויטר לשעבר): "נשיאי האוניברסיטאות מסרבים לגנות קריאה לרצח העם היהודי. זה לא מקובל ואנטישמי - כולם חייבים להתפטר היום". לכתבה המלאה

01:31 - בכירים בממשל האמריקני ל-CNN: הפעולה הקרקעית המשמעותית בדרום הרצועה - צפויה להימשך "כמה שבועות"
גורמים רשמיים בממשל ביידן אמרו לרשת CNN האמריקנית כי הם מצפים שהשלב הנוכחי של התמרון הקרקעי בדרום הרצועה - יימשך עד ינואר. אז, ישראל "תעבור לאסטרטגיה צבאית בעצימות נמוכה יותר, שממוקדת בפגיעה "במנהיגי חמאס ספציפיים". לפי הדיווח, בכיר בממשל האמריקני אמר גם כי "הבית הלבן מודאג מאוד מהאופן שבו יתפתחו הפעולות של ישראל במהלך השבועות הקרובים". לכתבה המלאה 

תקיפת תשתיות טרור של חיזבאללה (צילום: דובר צה"ל)
תקיפת תשתיות טרור של חיזבאללה, השבוע | צילום: דובר צה"ל
לוחמי צה"ל בעזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות צה"ל ברצועה | צילום: דובר צה"ל

00:25 - "צה"ל מצר על פגיעה בחיילי צבא לבנון, האירוע מתוחקר"
צה"ל בהודעה חריגה לאחר תקיפה שבוצעה מוקדם יותר אתמול בלבנון נגד יעדי חיזבאללה: "חיילים מצבא לבנון נפגעו במהלך התקיפה, הם לא היו יעד. צה"ל מצר על האירוע, והוא מתוחקר". לכתבה המלאה

לוחמי צה"ל בלב ח'אן יונס (צילום: דובר צה"ל)
לוחמי צה"ל בלב ח'אן יונס | צילום: דובר צה"ל

מוקדם יותר, גורם בחיזבאללה אמר לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד הפרו-קטארי כי "גבול לבנון היה עד להסלמה צבאית הנרחבת ביותר מאז 8 באוקטובר. כל הפרה והתקפה ישראלית שפוגעת בבתי מגורים, באזרחים, בעיתונאים ובצבא הלבנוני - תיענה בתגובה הולמת".

23:38 - שר החוץ: שללתי את אשרת השהייה של המתאמת ההומניטרית של האו"ם
שר החוץ אלי כהן כתב בחשבון ה-X שלו (טוויטר לשעבר) כי "מי שלא גינתה את חמאס על הטבח האכזרי של 1,200 ישראלים, על חטיפה של קשישים ותינוקות, על מעשי התעללות ואונס נוראיים, ועל שימוש בתושבי עזה כמגן אנושי, אך מגנה את ישראל, מדינה דמוקרטית שמגינה על אזרחיה, לא יכולה לכהן בתפקיד באו"ם ולא תיכנס לישראל".

23:14 - ביידן: "סירובו של חמאס לשחרר את הנשים שנותרו בשבי - הוא מה שהוביל לקריסת הפסקת האש"
נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, התייחס במפגש עם תורמים במסצ'וסטס למלחמה בישראל, ולעדויות על אונס ואלימות מינית שביצע ארגון הטרור נגד נשים ישראליות ב-7 באוקטובר. "במהלך השבועות האחרונים, ניצולים ועדים של הפיגועים שיתפו את הדיווחים הנוראיים של אכזריות בלתי נתפסת".

עוד הוא הוסיף: "היה לנו מידע בימים הראשונים לאחר 7 באוקטובר שחמאס ביצע אונס כדי להטיל אימה על נשים ונערות. דיווחים על נשים שנאנסו, שוב ושוב - וגופותיהן הושחתו בעודן בחיים. גופות נשים שחוללו. מחבלים שגרמו כאב וסבל לנשים וילדות - ואז רצחו אותן. זה מזעזע".

ביידן המשיך לתאר את הזוועות, וקרא: "העולם לא יכול להסיט את מבטו ממה שקורה. זה על כולנו - ממשלה, ארגונים בין-לאומיים וחברה אזרחית - לעשות ככל הניתן כדי לגנות את האלימות המינית של מחבלי חמאס".

ג'ו ביידן
ביידן: "היה לנו מידע בימים הראשונים שחמאס ביצע אונס כדי להטיל אימה על נשים ונערות". ארכיון

הנשיא האמריקני המשיך ואמר: "יש להחזיר את הנשים הללו וכל מי שעדיין מוחזק בידי חמאס למשפחותיהן מיד. אנחנו לא מתכוונים לעצור - אנחנו לא נעצור עד שנביא כל אחת מהן הביתה וזה הולך לקחת הרבה זמן - זה תהליך"

על קריסת הפסקת האש, הוא הוסיף: "תנו לי להיות ברור - סירובו של חמאס לשחרר את הצעירות שנותרו הוא מה שהוביל לקריסת ההסכם הזה וסיים את הפסקת הלחימה".

23:18 - ליברמן לנתניהו: "מיד עם פרוץ המלחמה, הודעתי שבמידה ורה"מ יקרא לי לקבינט המלחמה, אצטרף ללא שיקול דעת"
חה"כ אביגדור ליברמן אמר בצל הדברים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצהרה שהעניק אתמול: "חבל שנתניהו עוד פעם לא ידע, לא שמע, ולא ראה. מיד עם פרוץ המלחמה, הודעתי שבמידה וראש הממשלה יקרא לי לקבינט המלחמה, אצטרף ללא שיקול דעת. לצד זה אמרתי שמיד עם תום המלחמה אפרוש מאחר ואין לי שום כוונה להיות חבר בממשלת נתניהו או בקואליציה שלו. אני סבור שלאחר המלחמה, חייבים להחליף את ההנהגה הקיימת".

מסיבת עיתונאים של נתניהו, גלנט וגנץ
ראש הממשלה במסיבת עיתונאים, אמש

21:55 - נתניהו נשאל על אחריותו למחדל והשיב: "אני אמשיך להנהיג את המדינה, לא ניתן לחמאס את מה שהוא מבקש", על הכספים הקואליציוניים: "אלה כספים שלא גורעים מאף אחד"
"אני אמרתי שיש אחריות", אמר נתניהו. "משימה עליונה למדינה ולממשלה זה לדאוג לאזרחיה ובמשימה הזאת לא עמדנו. אחרי המלחמה כולם יצטרכו לתת תשובות - כולם כולל אני. אפשר כמובן לתת לחמאס את מה שהוא מבקש, ואני לא חושב שאנחנו צריכים לתת לו את זה. השבת חטופינו וגם הבטחה שההמשך יהיה אחר".  לכתבה המלאה