דובר צה"ל חשף היום (שלישי) תיעודים מתוך יחידות הבקרה ותא השליטה בבור חיל האוויר, ששלחו עשרות מטוסים למשימות היירוט הדרמטיות מול הטילים והכטב"מים האיראניים בלילה שבין שבת לראשון.

תיעוד מרגעי היירוט הראשונים בתא השליטה (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מרגעי היירוט הראשונים בתא השליטה | צילום: דובר צה"ל

באותן 12 שעות, יושבי ומפקדי יחידת הבקרה ותא השליטה עבדו בתפוסה מלאה ניהלו עשרות מיירטי חץ ששוגרו, הפיצו התרעות לעורף, ושלטו על תמונת השמים לשם הגנה מקסימלית על שמי מדינת ישראל, כך מסר דובר צה"ל.

זמן קצר לאחר הגילויים הראשונים על כטב"מים וטילי שיוט וטילים בליסטיים ששוגרו לכיוון מדינת ישראל, היחידה והתא החלו לבנות את תמונת הקרב בשמים, ויחד, נתנו מענה לכל מטרה עוינת שזוהתה, והכווינו את הטייסים, את סוללות ההגנה האווירית של צה"ל וגם שותפים ממדינות זרות שסייעו ביירוט המטרות.

המתקפה האיראנית על ישראל - סיקור N12

אלוף משנה א', מפקד מערך הבקרה, סיפר: "הלילה שבין שבת לראשון היה לילה היסטורי. לעבר ישראל שוגרו מאות איומים - טילי קרקע קרקע, טילי שיוט וכטב"מים. אנשי מערך הבקרה גילו והפעילו את המטרות והאיומים האווירים, והכווינו את מטוסי הקרב וסוללות ההגנה האווירית כדי להבטיח סיכול של כלל האיומים לעבר המדינה".

תיעוד מיחידת הבקרה האווירית הדרומית (צילום: דובר צה"ל)
תיעוד מיחידת הבקרה האווירית הדרומית | צילום: דובר צה"ל

עוד הוסיף אל"ם א': "אנחנו משתתפים בכלל ההפעלות המבצעיות של החיל - בהגנה, בהתקפה, בפינוי הפצועים ובמשימות מיוחדות. אנחנו ערוכים לכל משימה - בכל זירה, בעזה, בצפון ובמקומות רחוקים. אנחנו כאן כדי להבטיח את הביטחון של אזרחי מדינת ישראל".

עשרות טילים ששוגרו מאיראן לעבר ישראל לפני כשלושה ימים יורטו בשמי ישראל או בדרך אליה. גורם ישראלי בכיר עדכן כי 99% מהטילים יורטו ומסר שהתגובה הישראלית תהיה "חסרת תקדים". חיל האוויר יירט 185 כטב"מים ו-146 טילים. ילדה בת 7 מהפזורה הבדואית נפצעה קשה לאחר שנפגעה משברי טיל. גם מאות כטב"מים שוגרו לעבר שטח ישראל - צבאות ארה"ב, ירדן ובריטניה סייעו ביירוטים. 

יירוטים בשמי הארץ (צילום: reuters)
יירוטים בשמי הארץ | צילום: reuters

באיראן ובמדינות המזרח התיכון יש דריכות לקראת צעדיה הבאים של ישראל בעימות עם איראן. לאחר שבמשך שבועיים עסקו באזור במתקפה האיראנית המתוכננת, כעת קיים חשש גדול מהתגובה הישראלית. באיראן מבקשים להרתיע את ישראל מלפעול, ומעבירים מסרי אזהרה. מדינות המחנה הסוני, שחלקן סייעו בגילוי המתקפה האיראנית וביירוטה, חוששות מהתלקחות של עימות אזורי.

במקביל, גובר הלחץ על ישראל לצנן את תגובתה מצד ארה"ב ומדינות המערב, שהיו שותפות במאמץ ההגנה באותו ליל שבת היסטורי. ביממה האחרונה הופעלו מנופי לחץ מסיביים על ישראל במישור הדיפלומטי והמדיני מצד בכירים במדינות אירופה - בנות בריתנו.