בעשרת הימים האחרונים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אישר את הפעולות הנדרשות לקראת התקיפה האיראנית על ישראל והורה – "להגן על ישראל באופן הנרחב ביותר". כך תיאר הערב (ראשון) גורם בכיר בבית הלבן שקיים תדרוך לתקשורת על מה שהתרחש מאחורי הקלעים, בימים שבהם המתינו בדריכות לתגובת איראן לחיסול שיוחס לישראל בדמשק.

התקיפה האיראנית לישראל (צילום: reuters)
חלק מהתקיפה האיראנית, בלילה האחרון | צילום: reuters

"איראן השיקה מתקפה חסרת תקדים על ישראל", אמר בתדרוך הגורם הבכיר. "כבר לפני עשרה ימים הורה הנשיא ביידן להגן על ישראל באופן הנרחב ביותר האפשרי, ועכשיו אפשר להגיד שזה בדיוק מה שעשינו, יחד עם בנות בריתנו. הצלחנו ליירט 99% מהמטרות".

לדבריו, "המטרה של איראן הייתה לגרום הרס רב, נפגעים ומוות. הם פשוט לא הצליחו. אם המתקפה הייתה מצליחה זה היה מוביל להסלמה משמעותית, משהו שאנחנו פועלים למנוע מאז 7 באוקטובר. גם הישראלים הבהירו שהם לא רוצים הסלמה באזור".

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בנאום אחרי מתקפת חמאס (צילום: רויטרס)
"הנשיא היה ברור במסר לאיראן". ביידן | צילום: רויטרס

על האינדיקציות שהיו לפני המתקפה, אמר הבכיר כי "לא הייתה אזהרה מדויקת מה יהיו המטרות ואיך תיראה התקיפה. זו הייתה מתקפה בטווח הגבוה והחמור, משהו שהיה לא פשוט לבלום. זה מדהים ויוצא דופן שהצלחנו למנוע את זה".

"כשהבנו שזה הצליח, היה רגע של הקלה"

מלבד ארה"ב, גם בריטניה, צרפת ואפילו ירדן סייעו ליירט את הטילים וכטב"מים של איראן. כחלק מההכנות, ארה"ב הציבה עוד כוחות באזור והייתה בקשר עם ישראל והשותפות שלה במזרח התיכון. לדברי הבכיר, במקביל, ארה"ב הייתה בקשר "גם עם איראן, באמצעות מתווכים".

"הנשיא היה ברור במסר לאיראן וכך גם לגבי שלוחותיה - אם יתקפו, אנחנו נגיב. אנחנו עומדים לצד ישראל ואין שום ספק שנגן בתגובה", אמר הבכיר בבית הלבן.

על השעות הדרמטיות בלילה האחרון אמר הבכיר כי היו התייעצויות "כל הזמן, עם כל השותפים בכל דרגי הפיקוד. שגריר ישראל בארה"ב הרצוג הגיע לבית הלבן כדי להתעדכן במגעים". מפקד פיקוד המרכז של צבא ארה"ב גנרל מייקל קורילה, שר ההגנה לויד אוסטין והיועץ לביטחון לאומי בבית הלבן ג'ייק סאליבן אמרו לנשיא ביידן שצריך עוד כוחות באזור. "הוא מיד אישר", אמר הבכיר.

"הנשיא היה בחדר המצב וקיבל עדכונים כל העת, ברגע אחד ידענו שיש יותר מ-100 טילים בשמיים, עניין של דקות עד שיוכלו לפגוע. כשהבנו שזה הצליח, היה רגע של הקלה", תיאר הבכיר. בהמשך שוחח ביידן עם נתניהו. "השיחה הייתה רגע אחרי שהבנו שרוב מתקפה נבלמה. ביידן אמר לנתניהו שישראל הצליחה להפגין את היכולות שלה יחד עם בעלות בריתה".

יירוטים בשמי הארץ (צילום: reuters)
"ישראל הצליחה להפגין את היכולות שלה". יירוטים בתקיפה האיראנית | צילום: reuters

על התגובה של ישראל לתקיפה, אמר הבכיר כי ביידן אמר לנתניהו ש"צריך לחשוב בזהירות, אסטרטגית" על הסיכון שבהסלמה נוספת במזרח התיכון. "ישראל צריכה לחשוב היטב מה היא עושה בהמשך", הוא אמר והבהיר: "לא נהיה חלק מתגובה אפשרית ישראלית".