באיראן – ובמזרח התיכון ככלל – ישנה אמש (שני) דריכות וחשש לקראת צעדיה הבאים של ישראל בעימות עם איראן. לאחר שבמשך שבועיים עסקו באזור במתקפה האיראנית המתוכננת, כעת קיים חשש גדול מהתגובה הישראלית. באיראן מבקשים להרתיע את ישראל מלפעול, ומעבירים מסרי אזהרה. מדינות המחנה הסוני, שחלקן סייעו בגילוי המתקפה האיראנית וביירוטה, חוששות מהתלקחות של עימות אזורי.

באיראן מעבירים לישראל אזהרות מפורשות במגוון דרכים. שר החוץ האיראני שוחח עם מקביליו באירופה בימים האחרונים וביקש להעביר את אותו המסר: איראן לא מעוניינת בהרחבה של העימות, אך אם ישראל תפעל, התגובה האיראנית תהיה "מידית, חזקה וקשה יותר", כך שר החוץ האיראני. נשיא איראן כתב אמש בחשבון נשיא: "אם המשטר הציוני יטעה, נפיל את תל אביב וחיפה עד היסוד".

 בתוך כך, פרשנים איראניים טוענים כי המתקפה בשבת הייתה "מדודה". הם אף הגדירו את המתקפה כמדינית יותר מאשר צבאית – כלומר ככזו שנועדה בעיקר להעביר מסר. הם טוענים, עם זאת, שאם ישראל תגיב – האיראנים יפעלו מיד ויגיבו בתגובה שתהיה צבאית הרבה יותר.

מי שחוששים גם הם מתגובה ישראלית, אלו שורה של מדינות מהמחנה הסוני – המדינות האנטי-איראניות. מדינות אלו חוששות מאוד מגלישה לעימות אזורי רחב, שיוביל לכך שהן עצמן ישקעו בעימות. הן העבירו מסרים לישראל ולארה"ב, בבקשה שלא להסלים את המצב. חלק ממדינות אלו, יש להזכיר, סייעו לארה"ב על פי דיווחים לגלות את המתקפה האיראנית – ואף ליירט אותה בזמן אמת.

חיל האוויר משלים את ההכנות לתקיפה

הצמרת המדינית והביטחונית בישראל החליטה להגיב "בצורה ברורה ונחרצת". המטרה היא להבהיר בתגובה הזו שישראל לא עברה לסדר היום, וגם שלא תאפשר לאיראנים לייצר את המשוואה החדשה שהם ניסו לייצר ביממות האחרונות.

בהתייעצויות עולות שתי אקסיומות שצריך לשים על השולחן. הראשונה - להגיב בצורה כזו שבסבירות הגבוהה ביותר לא תדרדר את האזור לכדי מלחמה. השנייה - להגיב באופן שהאמריקנים יוכלו לקבל. לא מדובר בהכרח בתיאום מלא, אבל תגובה שתעמוד בכללים שהם מציבים.

בינתיים, ישראל וחיל האוויר, שצפוי לשאת את מרבית הנטל בתגובה, משלימים את ההיערכות. התוכניות קיימות והן תורגלו במהלך השנים. יש גם אפשרויות פעולה לא-מלחמתיות שיכאבו לאיראנים לא פחות. הקבינט יצטרך להכריע כיצד לפעול. ההערכה היא שישראל תפגע בנכסים איראניים.

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי אמר כי "המתקפה האיראנית שהייתה בדרכה לישראל סוכלה כמעט מבלי לחדור לשטחנו". בהצהרה שמסר הציג הגרי את הנזק שנגרם בבסיס נבטים, ואמר כי "מדובר בנזק קל בלבד לתשתית, סך הכול היו ארבע פגיעות, ליד מסלול המראה, שתיים בשטח פתוח וסמוך למבנה בבנייה שגרמה לו נזק קל. הכול יתוקן בימים הקרובים. הבסיס מתפקד מסביב לשעון.